افزایش نقش جنگی آمریکا در آفریقا

۲۱ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۴:۴۱ کد : ۱۹۱۳۸۶۵ سرخط اخبار

 "آمریکا و مقامات متحدش ضمن اشاره به افزایش چشمگیر نقش این کشور در مداخله نظامی به سرپرستی فرانسه علیه شبه نظامیان مالی اعلام کردند، آمریکا اطلاعات حساس و مهمی را جمع آوری می کند که منجر به حمله علیه شبه نظامیان می شود."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته است: مقامات فرانسه می گویند، پهپادها "ریپر" آمریکا اطلاعات حساس و مهمی را برای کمک به فرانسه جمع آوری می کنند که تنها هفته گذشته در مناطق کوهستانی شمال مالی منجر به 60 حمله هوایی از سوی فرانسه شده است. آژانس های اطلاعاتی معتقدند رهبران شبه نظامیان دراین مناطق شمالی مخفی شده اند.

این عملیاتها، رهبران شبه نظامیان از جمله مختار بلمختار را که مغز متفکر گروگان گیری ماه ژانویه در مجتمع گازی ان امیناس است، هدف قرار می دهد. نیروهای چاد درست یک روز پس از اعلام کشته شدن "عبدالحمید ابوزید"، فرمانده شاخه القاعده در مغرب اسلامی در مالی خبر کشته شدن مختار بلمختار را نیز اعلام کردند.

مقامات فرانسه، آمریکا و مالی به دلیل عدم اطلاعات دقیق درخصوص مرگ مختار بلمختار یا عبدالحمید ابوزید صحت این رویدادها را تایید نکرده اند اما می گویند این توافق جدید با آمریکا پس از آغاز گروگان گیری در ماه ژانویه، در روزهای اخیر منجر به افزایش حملات علیه گروههای مرتبط با القاعده و متحدانشان شده است. این امر تغییری برای آمریکاییها محسوب می شود که در ابتدا تنها به تبادل اطلاعاتی که احتمالا اهداف مورد نظر را برای حملات نیروهای فرانسوی کاملا مشخص می کرد، می پرداختند.

مقام های آمریکا و چاد اواخرهفته گذشته اعلام کردند، یگان ویژه نیروهای جمهوری چاد در مالی توسط نیروهای عملیات ویژه آمریکا که در چاد کار می کنند، آموزش دیده اند.

مقامات فرانسه اعلام کردند، پهپادهای غیر نظامی آمریکا در اقدام اخیری که نیروهای فرانسه و چاد در آن موفق به پیشروی و به دام انداختن یکی از گروههای شبه نظامیان در مناطق کوهستانی واقع در شمال مالی شدند، نقش بسیار مهم و کلیدی ایفا کرده اند.

براساس گفته های مقامهای آمریکا، فرانسه و دیگر کشورهای غربی، پس از مذاکرات طولانی دولت آمریکا درخصوص چگونگی کمک مستقیم به حملات فرانسه، این تصمیم واشنگتن درخصوص اختیار دادن به آژانس های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا و پنتاگون برای جمع آوری مستقیم اطلاعات در مورد اهداف تعیین شده برای نیروهای فرانسه، اتخاذ شد.

این توافق جدید نشان دهنده آزمایشی از استراتژی جدید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای دست و پنجه نرم کردن با تهدید تروریستی رو به افزایش در آفریقا است. مقامات اعلام کرده اند، آمریکا به جای آنکه از نیروهای زمینی آمریکایی و پهپادهای نظامی برای برخورد مستقیم با این تهدید استفاده کند، احتمالا سعی می کند با استفاده از حمایت های تدارکاتی، فنی و اطلاعاتی، شرکای محلی و منطقه ای را قادر سازد تا از این مشکل رهایی یابند.

مقامات می گویند، این روش احتمالا نمونه ای برای عملیات های آتی پهپادها در مناطقی است که آمریکا در آنجا پایگاه های هوایی تاسیس کرده و احتمالا به عنوان راهی برای محدود کردن نقش واشنگتن در عملیات های خطرناک و مهلک تلقی می شود.

یکی از مقامهای غربی گفت، عملیات مناطق کوهستانی در شمال مالی که آمریکا در آن با جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص اهداف تعیین شده به پیشبرد حملات نیروهای فرانسوی و چاد کمک کرده، نمونه ای از استراتژی جدید مقابله با تروریسم "در کنار، به همراه و از طریق" نیروهای محلی و "یکی از اقدامات موفق بی نظیر" در شمال آفریقا محسوب می شود.

آژانس های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا به همراه حقوق دانان دولت به مدت چند هفته با یکدیگر مذاکره می کردند که آیا جمع آوری اطلاعات قابل پیگیری و کاربردی برای پیشبرد حملات نیروهای فرانسوی موجب تبدیل شدن آمریکا به عنوان "شریک جرم" در درگیری گسترده با گروهی مرتبط با شبه نظامیان القاعده می شود یا خیر. گروه مرتبط با القاعده ای که آژانسهای اطلاعاتی آمریکا هنوز آن را به عنوان تهدیدی مستقیم برای سرزمین آمریکا تلقی نمی کنند.

مقامات دولتی آمریکا ابتدا درخصوص جمع آوری و تهیه اطلاعات کاربردی برای فرانسه که موجب تحریک این گروه وابسته به القاعده در مغرب اسلامی و هدف قراردادن منافع آمریکا در این منطقه می شود، ابراز نگرانی کردند، آنها همچنین نگران بودند که این اقدام موجب شود تا آمریکا درخصوص عملیاتهای خطرناکی که قابل کنترل نیز نیست مقصر شناخته شود.

طرفداران کمک به فرانسه در حمله به اهداف تعیین شده تاکید کردند که جمع آوری اطلاعات به نفع آمریکا نیز است چرا که این امر به یکی از متحدان مهم کمک می کند، خطر طولانی شدن مداخله فرانسه را کاهش می دهد و به نابودی شبه نظامیانی از جمله مختار بلمختار که موجب نگرانی آمریکا شده اند، کمک می کند.

مقام ها می گویند، عملیات های ویژه مشترک نیروی ضربت در آفریقا در سالهای اخیر یگان ویژه ضد تروریسم چاد را تشکیل داده اند. این یگان ویژه هفته گذشته در عملیاتهایی شرکت کرده که ادعا شده در این عملیات با کمک های پشتیبانی، آموزشی و تدارکاتی، مختار بلمختار و عبدالحمید ابوزید را کشته است.

مقامات آمریکایی اعلام کردند، از آنجایی که باراک اوباما تاکنون نقش آمریکا را تنها به حمایتهای تدارکاتی و جمع آوری اطلاعات محدود کرده است، نیروهای آمریکایی یگان چاد را در مالی همراهی نکردند.

دولت چاد اعلام کرد که در این مداخله مالی 26 سرباز را از دست داده است. یکی از مقامات دولتی ارشد چاد تاکید کرد که این یگان ویژه ضد تروریسم ماه گذشته در مالی مستقر شده اند و به وسیله آموزش نیروهای آمریکایی، در این مبارزه در مناطق کوهستانی شمال مالی شرکت کردند.

حسین سیلا، وزیر ارتباطات چاد اعلام کرد: همکاری بسیار خوبی با آمریکا داریم.

مقامات گفتند، براساس این توافق جدید درخصوص مالی، پهپادهای غیرنظامی "ریپر" آمریکا، صحرا و مناطق کوهستانی شمال مالی را گشته و از سنسورهای خودشان برای یافتن حیات، اجتماعات و هر نوع جنبشی که آمریکا احیانا آن را نشانه ای از فعالیت های شبه نظامیان بداند، استفاده می کنند.

مقامات اعلام کردند، آمریکاییها سپس این فیلمهای ویدئویی خام و پردازش نشده و دیگر اطلاعات واقعی را برای ارتش فرانسه و ماموران اطلاعاتی ارسال می کنند تا تصمیم بگیرند چگونه و چه موقع از این اطلاعات استفاده کنند. هواپیماهای جنگی و نیروهای زمینی فرانسه گاهی اوقات دست به حمله می زنند. این اطلاعات همچنین با نیروهای آفریقایی که در این مبارزات تحت رهبری فرانسه شرکت دارند از جمله نیروهای چاد، در میان گذاشته می شود.

در پاکستان و یمن که آمریکا سالها عملیاتهای ضد تروریسم را علیه القاعده و متحدانش صورت می داد، لزومی به هواپیماهای دارای خلبان نبود چرا که آمریکا از پهپادهای نظامی در این عملیاتها استفاده می کرد که می توانستند هم هدفها را شناسایی و هم حمله کنند.

تکیه کردن بر هواپیماهای دارای خلبان در مالی زمان را میان شناسایی هدف و حمله به آن افزایش می دهد.

فرانسه تمایل دارد تا مجموعه پهپادهای "ریپر" آمریکایی خود را که برای شروع شامل سه پهپاد می شود، خریداری کند. مقامات آمریکایی اعلام کردند، موافقت با چنین واگذاری حساس و مهمی زمان می برد. به همین خاطر مقامات فرانسوی نیز پیشنهاد کرده اند که آنها احتمالا به سازندگان پهپادهای اسرائیلی متوسل می شوند. پهپادهای فرانسه که دو فروند از آنها در مالی عملیات انجام دادند، پیشرفته نیستند و نمی توانند ارتباطات شبه نظامیان را به طور کارآمد و موثر رهگیری کنند.

پهپادهای "ریپر" غیرنظامی که در حال حاضر به نیروهای فرانسه در مالی کمک می کنند، از پایگاهی در نزدیکی نیجر به پرواز در می آیند. نیجر به تازگی با آمریکا معاهده امنیتی امضا کرده که براساس آن مقدمات را برای افزیش حضور پنتاگون در این کشور آماده می کند.

مقامات اطلاعاتی کنونی و سابق این همکاری آمریکا در مالی را با روش این کشور در ترکیه برای کمک به هدف قراردادن مبارزان جدایی طلب کردستان ترکیه در سراسر مرز ترکیه با عراق مقایسه می کنند. در ترکیه فیلمهای ویدئویی و دیگر اطلاعاتی که توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا جمع آوری شدند به مرکز اطلاعات مشترک در آنکارا منتقل می شدند. این مرکز جایی است که تحلیل گران آمریکایی به همراه همتاهای ترکیه خود درخصوص حملات هوایی به مذاکره می پردازند.

مقامات اطلاعاتی و نظامی آمریکا مدت طولانی این مرکز اطلاعاتی مشترک در آنکارا را به عنوان نمونه ای موفق که احتمال داشت در جاهای دیگر نیز برای حمایت از متحدان کلیدی استفاده شود، سرپا نگه داشتند. اما این توفق ها خطرات زیان باری نیز دارد و به عنوان نمونه می توان به حمله هوایی ماه دسامبر 2011 ترکیه اشاره کرد که باعث کشته شدن 34 تن از غیرنظامیان شد. یکی از پهپادهای آمریکا پیش از این حمله هوایی این گروه را ردیابی کرد.

کلید واژه ها: آمریکا فرانسه مالی چاد پهپادهای شبه نظامیان در مالی نظامیان کردند عملیات القاعده شمال اعلام کردند مناطق ترکیه حملات بلمختار شمال مالی مختار احتمالا که آمریکا کوهستانی مناطق کوهستانی مختار بلمختار یگان جمع آوری اطلاعات تروریسم یگان ویژه فرانسوی "ریپر"


نظر شما :