فیلم: روزی که ظریف به داد احمدی نژاد رسید!

۱۶ مرداد ۱۳۹۲ | ۲۲:۴۵ کد : ۱۹۱۹۶۲۶ سرخط اخبار

دانشگاه کلمبیا مهر ماه سال ۱۳۸۶؛ احمدی نژاد توصیه نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل مبنی بر نپذیرفتن دعوت دانشگاه کلمبیا را نپذیرفت و و بر تصمیمش برای حضور در این دانشگاه پافشاری کرد.

به گزارش «تابناک»، هرچند این دانشگاه رسما از محمود احمدی نژاد، ریاست جمهوری اسلامی ایران برای سخنرانی از این دانشگاه دعوت کرد، دیپلمات های سابق حاضر در نمایندگی به اطرافیان رئیس جمهور گفته بودند که دانشگاه کلمبیا به آن ها اطلاع داده که در صورت حضور رئیس جمهور بیشترین انتقادات و توهین ها را خواهیم کرد !

در همین حال، سرانجام احمدی نژاد به این دانشگاه رفت و طی سخنرانی که رئیس دانشگاه کلمبیا «لی بولینجر» انجام داد، انتقادات فراوانی علیه وضعیت موجود در کشور و حتی انتقاداتی از شخص رئیس جمهور کرد.

سپس احمدی نژاد در جایگاه سخنران قرار گرفت. وی نخست به سخنان رئیس دانشگاه کلمبیا واکنش نشان داد و در ادامه «جرم بودن زیر سؤال بردن هولوکاست در اروپا» را مطرح کرد و آن را مغایر با نفس «آزادی» دانست. وی همچنین با تکرار سخنان گذشته اش، گفت: «چرا باید ملت فلسطین بهای هولوکاست را بپردازد، در حالی که هیچ نقشی در آن نداشته اند؟».

این سخنان رئیس جمهور واکنش اساتید و دانشجویان را به همراه داشت؛ اما احمدی نژاد به علت این که به زبان انگلیسی تسلط کافی نداشت، نتوانست مخاطبان را اقنا کند. به همین دلیل، ظریف که امروز وزیر پیشنهادی رئیس جمهور منتخب است، به جای رئیس جمهور به پرسش ها پاسخ داد.
 
اتفاقا این کار ظریف چند روز است سوژه تبلیغاتی افراطیون در آمریکا و رژیم صهیونیستی شده است، به گونه ای که مثلا روزنامه «وال استریت ژورنال» در مقاله ای به قلم «دیوید فیث» با تیتر «میانه روی ایرانی، منکر هولوکاست»! عصبانیت خود را از معرفی محمد جواد ظریف نشان داده است.


وزیر خارجه روحانی در دانشگاه کلمبیا پاسخ صهیونیست‌ها را داد+فیلم


وی در این مقاله اشاره می کند، آنهایی که انتظار رفع موانع سیاست خارجی را از ظریف دارند، خوب است نگاهی به فیلم بازدید او از دانشگاه کلمبیا در سال ۲۰۰۶ بیندازند.

در واقعه دانشگاه کلمبیا، دانشجویی به نام «جردن هیرش»، از همکاران سابق وال استریت ژورنال، از آقای ظریف پرسید: «آیا اعتقاد شخصی شما این است که شش میلیون یهودی در واقعه هولوکاست کشته شده اند؟»

ظریف پاسخ داد: «من معتقدم قساوت ها و خشونت های زیادی در جریان جنگ جهانی دوم به وقوع پیوست. این پرسش باید این گونه مطرح شود که جرم فلسطینی ها در خشونت های جنگ جهانی دوم چه بود؟».

مخاطب بلافاصله پاسخ ظریف را به تمسخر گرفت، ولی ظریف تأکید داشت به پرسش پاسخ داده است.

ظریف ادامه داد: «من گفتم که جنایات بسیاری در جنگ جهانی دوم به وقوع پیوسته است». هنگامی که آن دانشجو مخالفت خود را با این سخنان ادامه داد، نماینده جمهوری اسلامی با استناد به متمم اول قانون اساسی گفت: «آیا من حق آزادی بیان دارم؟ من دارم به سؤال شما پاسخ می دهم».

 ظریف افزود: «اگر شما می خواهید حق مردم برای آزادی بیان را از آن ها بگیرید، این دیگر مشکل شماست، نه مشکل من».

آقای ظریف خاطرنشان کرد: «در جنگ جهانی دوم، شمار بی شماری از مردم کشته شدند که بسیاری از آن ها یهودی بودند. این یک جنایت است و هر جنایتی علیه بشریت باید محکوم شود و ما هر جنایتی را محکوم می کنیم. نسل کشی یک جنایت مهم است و ما آن را محکوم می کنیم؛ اما این پرسشی است که شما نمی خواهید به آن پاسخ دهید. نقش فلسطینی ها در این جنایات چیست؟ فلسطینی ها دارند پیامدهای این جنگ را تحمل می کنند، در حالی که هیچ نقشی در آن نداشتند».
 
این فیلم نشان می دهد که ظریف چگونه سخنان شخصیتی چون احمدی نژاد را در قالبی دیپلماتیک بیان می کند که هم حرفش را زده و هم طرف مقابل را خلع سلاح کرده باشد. در عالم دیپلماسی، باید منافع کشور را در نظر گرفت، ولی به دنبال این بود که حرف تأثیر گذار هم زد. حرف زدن صرف کفایت نمی کند، بلکه باید منطق خود را به جهانیان نشان داد. این کاری است که دیپلمات ها انجام می د هند. در این باره فیلم زیر را ببینید.

کلید واژه ها: ظریف احمدی نژاد


( ۴ )

نظر شما :