نظر ظریف درباره حضور در نشست ژنو 2

۲۳ دی ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۳ کد : ۱۹۲۷۲۸۲ سرخط اخبار

« محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از لبنان به عنوان کشور مقاومت و الگویی برای منطقه یاد کرد و گفت که روابط با این کشور برای ایران از اولویت برخوردار است.

به گزارش ایرنا ، دکتر ظریف در بدو ورود به لبنان در گفت وگو با خبرنگاران در فرودگاه بین المللی بیروت در پاسخ به سئوالی در خصوص احتمال شرکت ایران در اجلاس بین المللی ‍ژنو 2 گفت که اگر ایران بدون پیش شرط به این اجلاس دعوت شود، شرکت می کند اما طالب این دعوت نیستیم.

وزیر امور خارجه ایران با تاکید به اینکه جدا اعتقاد داریم تنها راه حل بحران سوریه ، سیاسی و جلوگیری از افراط ، تندروی ، تروریسم و فرقه گرایی در منطقه و پذیرش خواست مردم سوریه از طریق صندوق رای است، خاطرنشان کرد که ایران از هر راه حلی که به این هدف کمک کند، استقبال می کند.

وی اظهار داشت : پیام ما به گردانندگان اجلاس ژنو 2 این است، اگر با روشی که مبنی بر اعمال برخی دیدگاه های غیرکمک کننده به راه حل است، شروع کنند ، امید رسیدن به راه حل زیاد نخواهد بود.

** روابط ایران و عربستان

دکتر ظریف در پاسخ به سئوالی در خصوص روابط ایران وعربستان اظهار داشت : همواره روابط با کشورهای همسایه برای ما از اولویت برخوردار بوده و اعتقاد هم داریم که روابط جمهوری اسلامی ایران با عربستان سعودی هم برای هر دو کشور و هم برای صلح و امنیت منطقه منطقه بسیار حائز اهمیت است.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: برای همین است که ما برای گفت وگو و مذاکره با برادران عربستانی در هر سطحی آمادگی داریم.

** اهداف سفر به لبنان

دکتر ظریف در باره اهداف سفر ش به لبنان گفت : برای ما روابط با لبنان ، مردم و دولت آن از اولویت بسیار بالایی بوی‍ژه بخاطر مقاومت افتخارآمیز مردم لبنان دربرابر اشغالگری رژیم صهیونیستی و موفقیت آنان در این زمینه برخوردار است.

وزیر امور خارجه ایران افزود : اولویت دیگر ما برای روابط با لبنان ضرورت گفت وگو و تباد نظر در حوزه های روابط دوجانبه ، منطقه أی با لبنان به عنوان یک کشور بسیار مهم در منطقه خاورمیانه است.

وی تصریح کرد : ایران و لبنان با چالش های مشترکی مانند افراط ، تروریسم و فرقه گرایی روبه رو هستند و مقابله با این چالش ها نیازمند گفت وگو، تبادل نظر و اشتراک مساعی برای پیشبرد اهداف مشترک توسعه و همکاری فی مابین است.

دکتر ظریف تاکید کرد: امیدوارم در این سفر بتوانم با مسئولان و طرف های محترم لبنانی در این زمینه ها گفت وگو کنم تا بتوانیم روابط دو جانبه را هرچه بیشتر گسترش دهیم.

** هیات قضایی ایران بزودی به بیروت سفر می کند

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی براینکه آیا در گفت وگو با مقامات لبنانی موضوع انفجارهای تروریستی مقابل سفارت ایران و مرگ « ماجد الماجد» سرکرده گروه تروریستی تکفیری گردان های عبدالله عزام را بررسی و پیگیری می کنید؟ گفت : ما به دولت لبنان بخاطر موفقیت بسیار بزرگ مقابله با تروریسم و دستگیری و برخورد با این تروریست معروف تبریک می گوییم.

وی افزود: از اینکه با فاصله کمی از انفجارهای فاجعه آمیز مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران مسئول این کار دستگیر شد ، خوشنودیم و از این بابت هم از دولت لبنان تشکر می کنیم.

دکتر ظریف خاطرنشان کرد: هیات اعزامی وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران بزودی به لبنان سفر می کند تا با دوستان لبنانی در این زمینه گفت وگو و تشریک مساعی کنیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نخستین ایستگاه سفر دوره ای خود به 4 کشورمنطقه، شامگاه یکشنبه و در راس هیاتی سیاسی و پارلمانی وارد بیروت پایتخت لبنان شد.

دکتر ظریف درپاسخ به دعوت رسمی « عدنان منصور» وزیر امور خارجه لبنان به این کشور سفر کرده است.

این نخستین سفر دکتر ظریف به لبنان به عنوان وزیر امور خارجه دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر امور خارجه ایران قراراست در ادامه این دور از سفر منطقه ای به کشورهای عراق، اردن و سوریه هم سفر کند.

وی پیش از این و در چارچوب سفرهای منطقه ای خود به کشورهای عراق، کویت، عمان، امارات، قطر و ترکیه سفر کرده است.

وزیر امور خارجه لبنان پیشتر در گفت وگو با ایرنا ، گفته بود که دکتر ظریف در این سفر علاوه بر وی با « میشل سلیمان» رییس جمهور، « تمام سلام»نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید،« نبیه بری» رییس مجلس نمایندگان و برخی دیگر از مقامات و شخصیت های لبنانی دیدار و گفت وگو می کند.

گفت وگو درباره روابط دوجانبه و اجرای توافقنامه های امضا شده بین طرفین، همکاری های منطقه ای و بین المللی، مبارزه با تروریسم، بحران سوریه و اجلاس بین المللی ژنو2 برای حل سیاسی این بحران از محورهای مذاکرات رییس دستگاه دیپلماسی ایران با مقامات ارشد لبنانی است.

پیگیری جنایت تروریستی 28 آبان ماه گذشته مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت که منجر به شهادت 25 تن از جمله حجت الاسلام و المسلمین « ابراهیم انصاری» رایزن فرهنگی ایران در لبنان، همسر یکی از دیپلمات های ایرانی و 4 تن از محافظان سفارت و همچنین زخمی شدن بیش از 150 تن دیگر شد، از جمله برنامه های وزیر امور خارجه در سفر به لبنان است.

پیگیری بازداشت و مرگ « ماجد الماجد» تبعه سعودی و سرکرده گروه تکفیری تروریستی گردان های « عبدالله عزام» که مسئولیت این جنایت تروریستی را برعهده گرفته است از دیگر برنامه های دکتر ظریف اعلام شده است.

اخیرا « ماجد الماجد» تروریست سعودی در لبنان بازداشت اما بعداز مدتی اعلام شد که در بیمارستان نظامی بیروت مرده است.

بسیاری از محافل سیاسی و رسانه ای در لبنان مرگ الماجد را که جسدش تحویل مقامات سعودی و به ریاض منتقل شد، مشکوک خوانده اند.

قرار است یک هیات قضایی و حقوقی ایرانی نیزهفته جاری به لبنان سفر کند.

کلید واژه ها: دکتر ظریف لبنان


نظر شما :