هاشمی: از ایران نمی‌توان باج‌خواهی کرد

۲۷ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۳۰۲۲۷ سرخط اخبار

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد که بعضی ها به اشتباه فکر می کنند که می توانند از ایران باج خواهی کنند.

  آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار وزیر امور خارجه بلاروس، به روزهای تلاش مردم آن کشور برای استقلال اشاره کرد و گفت: هر چند در سال های اخیر به خاطر سیاست های ظالمانه بعضی از کشورهای غربی روابط دو کشور که تحت الشعاع تحریم ها قرار گرفت، ولی موضع بلاروس در تمام سال های پس از استقلال، حفظ و گسترش روابط با ایران بوده است.

وی در پاسخ به تبریک وزیر امور خارجه بلاروس برای توافقات هسته ای، گفت: هنوز نهایی نشده و احتمال دارد تندروهای آمریکا و غربی و لابی صهیونیسم با القائات خویش، مانع تراشی نمایند.

وی مذاکرت برای نهایی شدن توافقات را سخت توصیف کرد و گفت: بعضی ها به اشتباه فکر می کنند که می توانند از ایران باج خواهی کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر هدف غربی ها حل مشکل هسته ای باشد، راهکارش آسان است، ولی اگر اهداف دیگری دارند، ملت ایران در طول تاریخ ثابت کرده که زیر بار زور نمی رود.

وی 8 سال دفاع مقدس را سندی پرافتخار برای مقاومت مردم ایران و پرهیز در استفاده از سلاح کشتار جمعی دانست و گفت: در مقابل بمباران شیمیایی، مقاومت می کردیم و به خاطر اخلاق اسلامی و انسانی از حق خود در مقابله به مثل می گذشتیم.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه، گفت: مجروحان آن جنایت را برای مداوا به ایران آوردیم و سپس تعدادی را به غرب فرستادیم تا غربی ها بفهمند که در چه جنایتی با صدام و حزب بعث همکاری می کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از تشریح همکاری های شرکت های غربی با صدام در اهدای تسلیحات شیمیایی که در دادگاههای کشورهای خودشان محکوم شده اند، به بهانه گیری های اخیر غربی ها در مسایل هسته ای اشاره کرد و گفت: ایران حاضر نیست به خاطر مسایل سیاسی به انسان ها صدمه بزند و از طرف دیگر هم حاضر نیست به خاطر هیاهوی دیگران، از حق مردم کشورش در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بگذرد.

وی در ادامه سخنان خویش سفر هیأت عالی رتبه وزارت خارجه بلاروس به ایران را نشانه عزم آن کشور برای گسترش روابط دانست و گفت: ایران هم برای تقویت همکاری ها در زمینه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مصمم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از سؤال از وزیر امور خارجه بلاروس در خصوص اوضاع اوکراین، گفت: نگران اوضاع سوریه و اوکراین هستیم که صف بندی قدرت های جهانی روبروی هم، به مردم آسیب می رساند.

ولادیمیر ماکی نیز در این دیدار، با تبریک عید نوروز و موفقیت های سیاسی در عرصه های داخلی و خارجی، گفت: مردم بلاروس شما را یک مرد مذهبی و سیاسی می شناسند که نقش ارزنده ای در تهیه زیربناهای ایران داشتید.

وزیر امور خارجه سیاست بلاروس را حمایت از حقوق هسته ای ایران دانست و گفت: برنامه های ما برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، در فراز و فرودهای سیاسی تغییر نمی کند.

وی سفر خویش به ایران را دستور رئیس جمهور بلاروس برای دیدار با مسؤولین ایران و گسترش روابط خواند و گفت: دیدارهای متعددی برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داریم.

ولادیمیر ماکی با ارائه گزارشی از اوضاع اوکراین و وضعیت مردم روسی تبار و بلاروس در آن کشور گفت: منتقد سیاست های روسیه و اوکراین هستیم که چرا پای ارتش ناتو را به منطقه ما باز کرده اند.

وزیر امور خارجه با اشتباه توصیف کردن سیاست های دولت قدیم و جدید بلاروس در برخورد با مردم شرق اوکراین، مخصوصاً کریمه و نقض قوانین بین المللی از سوی روسیه، گفت: ما به عنوان همسایه دو کشور نگران نا امنی هستیم و از هر تلاشی که برای حل مسئله از طریق مذاکره انجام می شود، حمایت می کنیم.

کلید واژه ها: بلاروس اوکراین مجمع تشخیص مصلحت نظام


نظر شما :