مذاکرات صلح اوکراین لغو شد

۰۵ دی ۱۳۹۳ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۴۲۳۴۰ سرخط اخبار

مقامات بلاروس اعلام کردند: دور کلیدی مذاکرات صلح اوکراین بین دولت مرکزی و استقلال طلبان هوادار روسیه که قرار بود روز جمعه (امروز) برگزار شود به دلایل نامشخص لغو شد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه «بی بی سی»، مقامات بلاروس اعلام کردند که دور کلیدی مذاکرات صلح اوکراین که قرار بود روز جمعه (امروز) در «مینسک» برگزار شود، لغو شد.

بی بی سی گزارش کرد که وزارت خارجه بلاروس هنوز دلیلی برای لغو این مذاکرات که روز چهارشنبه با هدف پایان دادن به درگیری های شرق اوکراین آغاز شده بود، ارائه نکرده است.

آتش بس و یک توافق چارچوبی صلح در ماه سپتامبر در مینسک اعلام شد اما هیچ یک از طرفین دولت مرکزی اوکراین و استقلال طلبان شرق اوکراین به درستی به آن پایبند نبودند.

جدیدترین دور مذاکرات شامل روسیه، سازمان امنیت و همکاری اروپا می شد و گفت وگوها بر عقب نشینی ارتش اوکراین و کمک متمرکز بود که هیچ جزئیاتی از حصول هرگونه پیشرفت ارائه نشد.

دور کلیدی مذاکرات که قرار بود امروز برگزار شود، با هدف رسیدگی به موضوعاتی چون خارج کردن سلاح های سنگین از خط مقدم، تبادل زندانی و پایان محاصره اقتصادی مناطق استقلال طلب شرق اوکراین توسط دولت کی یف برنامه ریزی شده بود که لغو شد.

«پترو پروشنکو» رئیس جمهور اوکراین اعلام کرده بود که دور جدید مذاکرات صلح با استقلال طلبان حامی روسیه در «مینسک» پایتخت بلاروس برگزار می شود.

پروشنکو روز چهارشنبه (26 آذر) گفت نمایندگان کی یف، مسکو، نیروهای هوادار روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا توافق کردند که اعضای «گروه تماس روزهای پنج شنبه و جمعه» یک «ویدئو کنفرانس» برگزار کنند.

بر اساس اعلام کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پروشنکو و همتایان فرانسوی و آلمانی آنان در یک کنفرانس تلفنی درباره از سرگیری «هر چه زودتر» مذاکرات با یکدیگر توافق کردند.

کلید واژه ها: اوکراین بلاروس


نظر شما :