نارضایتی هندی‌ها از کاهش تحریم‌های ایران

۱۶ فروردین ۱۳۹۳ | ۲۰:۱۹ کد : ۱۹۳۱۰۳۵ سرخط اخبار

صادرات تقریبا انحصاری کنجاله سویای هند به ایران در پی توافق هسته ای تهران و غرب که راه را برای صادرکنندگان آمریکای جنوبی برای تجارت هموار کرد، کمتر شده و ممکن است حدود یک سوم کاهش پیدا کند.

به گزارش پول نیوز، این امر هند را که بزرگ ترین صادرکننده کنجاله سویا در آسیا است، وادار می کند قیمت ها را برای خریداران دیگری مانند ژاپن و ویتنام منطقی کند.

به گفته یک مقام صنعتی هندی، ایران در سال گذشته به دلیل تحریم های غربی و توافق تهاتر کالا با هند، بزرگ ترین خریدار کنجاله سویای هندی بود اما توافق هسته ای و تسهیل تحریم ها، راه را برای ورود صادرکنندگان دیگر به بازار این کشور باز کرد و اکنون کنجاله سویای گران هند خریداران بسیار محدودی حتی در ایران دارد.

بر اساس گزارش رویترز، صادرات کنجاله سویای هند به ایران در مدت سه سال تا سال مالی 2013-2012 چهار برابر افزایش یافت اما حجم صادرات به تهران در سال مالی جاری احتمالا 30 درصد از رکورد 964 هزار و 255 تن سال گذشته کاهش خواهد یافت.

صادرات کنجاله سویای هند به ایران در فوریه 63 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و کل صادرات این کشور نیز با 68 درصد کاهش روبه رو شد.

کلید واژه ها: هند کنجاله کنجاله سویای سویای


نظر شما :