ارتباط مانور ایران با تدارک القاعده در مرزها و طرح حمله به بغداد

۲۷ فروردین ۱۳۹۳ | ۰۳:۱۷ کد : ۱۹۳۱۵۴۴ سرخط اخبار

ارتش عراق در حال تقویت خطوط دفاعی خود در بخش هایی از اطراف بغداد برای مقابله با خطر سقوط آن به دست گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش است.

به گزارش «تابناک»، پایگاه خبری اسرائیلی مدعی شده است که بر پایه گزارش های اطلاعاتی، نیروهای این گروه تروریستی به حومه غربی بغداد وارد شده اند و برای نفوذ به بخش های دیگر این شهر هفت میلیونی و از جمله ساختمانهای حکومتی در منطقه سبز آماده می شوند.

این رسانه اسرائیلی مدعی شده است که علاوه بر موج بمب گذاری ها که زندگی در عراق را به سیاهی کشیده است، به نظر می رسد که این گروه تروریستی برنامه های بزرگتری برای پیشرفت در سر دارد. نیروهای این گروه در اطراف بغداد به دنبال جذب افراد جدید به القاعده هستند.

شش سال پیش ابومصعب الزرقاوی فرمانده بسیار خشن القاعده در عراق به وسیله نیروهای آمریکایی کشته شد و دو سال پیش آمریکایی ها از عراق خارج شدند. اما اکنون به نظر می رسد که القاعده به دنبال ایجاد حکومت مورد نظر خود است. آنها بعد از حضور در استان الانبار در غرب عراق، شهر تکریت و استان دیاله در مرز ایران در حال حرکت به سوی بغداد هستند. آنها بدون ترس از نیروهای دولتی در فلوجه، الرمادی، بعقوبه، صلاح الدین، نینوا و حتی بخش هایی از بغداد مشغول قدرت نمایی هستند.

شاخه القاعده در عراق بیش از هر شاخه دیگری، اتباع کشورهای غربی و از جمله ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، فرانسه، هلند و بلژیک را در صفوف خود جای داده است. بسیاری از آنها در افغانستان و اخیرا در سوریه آب دیده شده اند. از اواسط سال 2013، بسیاری از جنگجویان جهادی در سوریه توسط داعش برای جهاد در عراق اغوا شده اند.

بیشتر ناظرین مسائل عراق، در مورد این که چه کسی به حدود 3500 جنگجوی القاعده دستور داد از سوریه به سوی عراق سرازیر شوند و در آن جا سازماندهی شوند. جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در فوریه در جلسه سنا، جنگ در سوریه را یک جنگ آخرالزمانی نامید و تعداد اسلامگرایان درگیر در سوریه را بین 20 تا 26 هزار نفر برآورد کرد که 7500 نفر از آنها از پنجاه کشور خارجی هستند. وی هشدار داد که همه انها، افراد پرسابقه القاعده در افغانستان و پاکستان هستند که مشتاق حمله به اروپا و ایالات متحده نیز هستند.

دبکا در ادامه مدعی شده است که اکنون بیشتر این 7500 نفر در عراق و زیر پرچم داعش می جنگند. این گروه به خوبی در خشونت جنگ سوریه آموزش دیده است، توانایی به چالش کشیدن ارتش عراق را دارد و اکنون به دنبال سه هدف اصلی در عراق است.

1) القاعده تا حد زیادی برای خیز برداشتن به سوی بغداد اماده شده است. این گروه منابع آب آشامیدنی بغداد را قطع کرده و بیشتر پل های متصل کننده پایتخت به شهرهای غربی، شرقی و مرکزی را هدف قرار داده است.

این گروه در روز جمعه صالح المطلک معاون نخست وزیر که قصد بازدید از بازسازی منابع آب را داشت در کمین گرفتار کرد. هر چند که وی از این حادثه جان سالم به در برد ولی محافظان وی این قدر خوش شانس نبودند.

2) در شهر فلوجه، القاعده یک پروژه بزرگ مهندسی را کلید زده است که فراتر از توان بسیاری از دولتهای خاورمیانه است. آنها به دنبال منحرف کردن مسیر رود فرات هستند. تجهیزات عظیم مهندسی در حال تغییر مسیر رودخانه هستند. این پروژه دو هدف دارد:

الف) تغییر مسیر آب به سوی جنوب یعنی به سمت مناطق مرکزی عراق تا پست های نظامی ارتش عراق در روبروی فلوجه و نیز خطوط ارتباطی بین بغداد و پایگاه های ارتش در مرکز عراق را در آب غرق کند. این اقدام، بیشتر ارتش عراق را در تامین تدارکات خود و نیز حرکت به سوی پایتخت با مشکل مواجه خواهد کرد.

ب) این اقدام بیشتر شهرهای شیعه نشین جنوب را نیز از آب سالم محروم خواهد کرد.

3) در استان دیاله، القاعده در حال ایجاد پایگاه هایی در امتداد مرز با ایران است. به همین سبب است که نیروهای ایرانی رزمایش چهار روزه اقتدار 3 را با استعداد شش هزار نیرو در منطقه قصر شیرین در استان کرمانشاه برگزار کردند.

ارتش عراق تحت تاثیر نگرانی از اقدامات القاعده به دنبال به دست آوردن تجهیزات آمریکایی است که درخواست نوری المالکی در این مورد برای به دست آوردن اقلامی از جمله هلیکوپترهای تهاجمی، ماه گذشته با مخالفت اوباما مواجه شد.

کلید واژه ها: القاعده بغداد


نظر شما :