آسانژ: مرا با برق شکنجه کردند

۳۰ خرداد ۱۳۹۳ | ۲۰:۱۵ کد : ۱۹۳۴۶۴۹ سرخط اخبار

موسس ویکی لیکس تاکید کرد پیش از پناهندگی به سفارت اکوادور در لندن در زندانی در انگلیس مورد شکنجه قرار گرفته است.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری آندس اکوادور، جولیان آسانژ مالک و پایه گذار ویکی لیکس تصریح کرد: پیش از آنکه به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شوم در زندانی در انگلیس نگهداری می شدم و در این زندان مورد شکنجه قرار گرفتم.

بر اساس این گزارش آسانژ در کنفرانس خبری مشترک روز گذشته خود با وزیر حارجه اکوادور افزود: من بدون اعلام اتهام رسمی بازداشت شدم. 5 روز بدون اتهام در زندانی مخوف و ترسناک در انگلیس نگهداری شدم. شرایط سلامت جسمانی من خیلی بد بود و آنها من را با جریان برق شکنجه کردند.

اکوادور پیشنهاد اعطای پناهندگی سیاسی بلندمدت به آسانژ داده است. وزیر خارجه اکوادور نیز تاکید کرد: ما از جولیان آسانژ تا هر زمان که لازم باشد و وی بخواهد حمایت خواهیم کرد. دادگاه عالی انگلیس در سال 2012 میلادی حکم استرداد آسانژ را به اتهام جرائم جنسی صادر کرده است.

وکیل مدافع آسانژ بر این باور است که نقش آمریکا در صدور این حکم کاملا روشن و نمایان است. آمریکا خواستار محاکمه آسانژ به اتهام افشای اسناد و اطلاعات سیاسی شده است.
اکوادور در ماه اوت 2012 میلادی به آسانژ پناهندگی سیاسی داده و اعلام کرده است که شواهدی وجود دارد که نشانگر سیاسی بودن محاکمه آسانژ است. انگلیس و اکوادور گروه کاری مشترکی را تشکیل داده اند تا مساله آسانژ را از طریق سیاسی حل و فصل کنند.

کلید واژه ها: آسانژ اکوادور


نظر شما :