پای گازپروم به صنعت گاز ایران باز شد

۲۳ تیر ۱۳۹۳ | ۲۱:۳۶ کد : ۱۹۳۵۸۰۰ سرخط اخبار

تشکیل کارگروه مشترک شرکت های ملی گاز ایران و گازپروم روسیه با هدف گسترش مناسبات و همکاری های دوجانبه در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، معاون وزیر نفت در امور گاز تامین تجهیزات، انتقال تکنولوژی، همچنین مشارکت در انجام پروژه های نفت و گاز بصورت فاینانس با سرمایه گذاری طرفهای خارجی و آماده کردن بسته های کاری که طرفهای خارجی برای سرمایه گذاری ورود کنند، از جمله برنامه های همکاری جدید میان شرکت ملی گاز ایران و گازپروم روسیه است.

حمیدرضا عراقی افزود: در سفر به مسکو و در حاشیه کنگره جهانی نفت با شرکت گازپروم جلسه ای برگزار شد و در این جلسه دو طرف تمایل جدی خود را برای آغاز یک دور جدید از روابط و مناسبات نشان دادند که مورد استقبال قرار گرفت.

وی ادامه داد: تمایل برای مشارکت در ورود به بازارهای بین المللی که یکی از نقاط مثبت گفتگوی شرکت ملی گاز با شرکت گازپروم بود، از جمله محورهای اصلی مذاکرات دو طرف بشمار می آید.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران یادآور شد: در حال حاضر این دو شرکت در مجامع بین المللی از جمله GECF و IGU عضو هستند.

به گفته عراقی، بدلیل اینکه ایران و روسیه بعنوان کشورهای بزرگ صنعت گاز، منافع مشترکی دارند و با توجه به برنامه هایی که ایران و روسیه برای توسعه گاز و ورود به بازارهای بین المللی دارند، هر دو طرف به این نتیجه رسیدند که می توانند برای ورود به بازارهای جهانی هم افزایی داشته باشند.

معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه گفتگو تاکید کرد: با توجه به این مذاکرات، تشکیل یک کارگروه مشترک در دستور کار قرار گرفت تا زمینه های مختلفی را که مورد علاقه دو طرف است شناسایی کنیم و در مرحله بعد آنها را بعنوان موضوع های مشخص همکاری ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه دو طرف نقاط مثبتی برای همکاری دارند، تصریح کرد: صحبت های اولیه ای در حوزه امور بین الملل، تامین تکنولوژی و فناوری و مشارکت برای برطرف کردن برخی نیازهای دو طرف انجام شد.

کلید واژه ها: ملی گاز گازپروم


نظر شما :