مرکز مطالعات جنگ هشدار داد:

نقشه داعش برای تصرف بغداد ظرف روزهای آینده

۰۶ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۳ کد : ۱۹۳۶۳۳۸ اخبار اصلی خاورمیانه
پژوهشگران تهیه کننده این تحقیق تاکید می‌کنند، باید حوادث اخیر در عراق را جدی گرفت چرا که این حوادث به روشنی نشان می‌دهند که داعش خود را برای حمله به پایتخت آماده می‌کند.
نقشه داعش برای تصرف بغداد ظرف روزهای آینده

دیپلماسی ایرانی: مرکز مطالعات جنگ (ISW) در امریکا در مقاله ای که اخیرا منتشر کرده نسبت به تغییر نقشه های فوری شبکه "دولت اسلامی در عراق و شام" (داعش) در اشغال بغداد هشدار داده است.

به گزارش پایگاه خبری عراقی وای نیوز، ناظران و پژوهشگران تهیه کننده این گزارش نسبت به تغییر تاکتیک ها و برنامه های داعش برای نفوذ در بغداد و مناطق پیرامونی آن و افزایش حملات تروریستی به آن هشدار داده اند و نوشته اند که در سایه تغییراتی که انتظار می رود داعش در عملیات خود به وجود بیاورد احتمالا درگیری های اصلی خود را تا پایان ماه مبارک رمضان یا روزهای اولیه ماه شوال به بغداد خواهد کشاند. این پژوهشگران به کمک نیروهای امنیتی به مقایسه حملات داعش به موصل و تحولات جاری با حمله احتمالی آنها به بغداد پرداخته اند و گفته اند که احتمال این که مشابه همان سناریو برای بغداد تکرار شود، وجود دارد.  

بنا به این گزارش، شبکه داعش تلاش دارد تا مرزهای سیاسی در خاورمیانه را از طریق ایجاد فضایی که به شکست عملکرد حکومت ها به ویژه در عراق بینجامد، بشکند و برای رسیدن به این هدف بغداد را موقعیتی بسیار مناسب برای خود تصور می کند. همان طور که ابو محمد العدنانی، سخنگوی داعش در 11 جولای گذشته گفته است، هدف اصلی این شبکه سرنگونی حکومت فعلی عراق از طریق حملات ثابت و برنامه ریزی شده و همچنین حملات پراکنده و ویران کننده در بغداد است تا به این ترتیب بتوانند به تمامی اهداف سیاسی استراتژیک این شبکه در خاورمیانه برسند.

تهیه کنندگان این گزارش تاکید می کنند که داعش مواضع نظامی خود را بعد از سقوط موصل نسبت به استان بغداد تغییر داده و در حال حاضر طرح جدیدی را نسبت به آن تدارک دیده و قصد دارد در یک روز مشخص با کارگزای تعداد زیادی خودروی بمب گذاری شده در بغداد و ایجاد رعب و وحشت همگانی حمله ای سراسری به آن انجام دهد.  

مرکز مطالعات جنگ در عین حال تاکید می کند، این حملات در حقیقت نوعی به مبارزه طلبیدن نیروهای امنیت داخلی و شبه نظامیان شیعی است چرا که بیشتر این حملات علیه آنها و شیعیان و در منطقه شیعه نشین بغداد صورت می گیرد. آنها به این طریق می خواهند ضمن ضعیف کردن و ناتوان جلوه دادن نیروهای شیعی زمینه را برای حمله نهایی خود به بغداد فراهم کنند.

بر اساس مطالعات پژوهشگران این مرکز خودروهای بمب گذاری شده عموما از طریق کمربند شمالی و غربی و شاید هم جنوبی بغداد وارد پایتخت می شوند و احتمالا داعش از قبل از حمله به موصل خودروهای بمب گذاری شده ای را به همین منظور تدارک دیده که البته هنوز روانه بغداد نکرده است.

پژوهشگران تهیه کننده این تحقیق تاکید می کنند، باید حوادث اخیر در عراق را جدی گرفت چرا که این حوادث به روشنی نشان می دهند که داعش خود را برای حمله به پایتخت آماده می کند.

آنها در ادامه تاکید می کنند که انتظار می رود داعش عمیات خود را از داخل بغداد آغاز کند و به دنبال آن مناطق پیرامون این شهر را که به طور سنتی از داعش حمایت می کنند، همان طور که قبلا از القاعده حمایت می کردند، به تصرف خود در آورند تا به این ترتیب از این طریق به سمت پایتخت پیشروی کنند.

این مرکز پیش از این در تحقیقی جداگانه اعلام کرده بود که داعش وجودی قدرمتمند در محیط پیرامون بغداد به شکل کمبرندی متصل از شمال تا جنوب آن دارد و بیم آن می رود در حین حمله به بغداد نیروهای خفته خود در بغداد را بیدار کند و اقدام به تصرف پایتخت عراق کند، اتفاقی که تا کنون رخ نداده است.

بر اساس مطالعات پژوهشگران این مرکز خودروهای بمب گذاری شده عموما از طریق کمربند شمالی و غربی و شاید هم جنوبی بغداد وارد پایتخت می شوند و احتمالا داعش از قبل از حمله به موصل خودروهای بمب گذاری شده ای را به همین منظور تدارک دیده که البته هنوز روانه بغداد نکرده است.

این مطالعه مفصل درباره اهدافی که داعش در صورت حمله به بغداد به آنها حمله خواهد کرد، تاکید می کند، داعش سه کار را پیشبرد اهداف خود انجام خواهد داد؛ اول به ساختمان های پیرامون منطقه الخضرا که مناطق دولتی و سفارت خانه ها در آن واقعش شده است حمله خواهد کرد که در پی آن کنترل دولت بر پایتخت را متزلزل خواهد کرد. دوم به فرودگاه بین المللی بغداد که در بخش غربی پایتخت قرار گرفته و عنصری استراتژیک و دفاعی محسوب می شود یورش خواهد برد که در صورت سقوط آن بغداد به شدت تضعیف خواهد شد. سوم، حمله به مرقد کاظمین (ع) را در دستور کار خود قرار خواهد داد تا به این ترتیب زمینه را برای تصرف مابقی بغداد فراهم کند. داعش تا کنون چند بار به دیوارهای بارگاه کاظمین (ع) حمله کرده ولی تا کنون نتوانسته است آسیبی به ساختمان اصلی آن وارد کند، اگر کار به تخریب بارگاه برسد، به احتمال بسیار زیاد کار به جنگ داخلی کشیده خواهد شد. داعش در نظر دارد با حمله به این بارگاه کاظمین را به محلی برای حمله به دیگر مناطق بغداد تبدیل کند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: بغدادداعش


نظر شما :