پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

۲۰ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۴ کد : ۱۹۳۶۹۵۷ سرخط اخبار

هیأت عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد، رجب طیب اردوغان در نخستین انتخابات ریاست جمهوری این کشور با کسب اکثریت آرا پیروز شده است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نتایج رسمی به دست آمده از شمارش 99 درصد آرای اخذ شده حاکی از آن است که اردوغان با اختصاص 52 درصد آرا توانست در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شود.

 

شمارش آرا همچنین نشان داد اکمل الدین احسان اوغلو رقیب اصلی مخالف اردوغان 38 درصد آرا را به دست آورده است. صلاح الدین دمیرتاش نیز در این انتخابات تنها 9.6 درصد آرا را از آن خود کرده است.

 

رئیس هیأت عالی انتخابات ترکیه در کنفرانسی خبری تایید کرد، نتایج اولیه نشان می دهد اردوغان اکثریت آرا را در این انتخابات به دست آورده است.

 

وزیر دادگستری ترکیه نیز در صفحه توییتر رسمی این وزارتخانه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شده است.

 

خبرگزاری رویترز گزارش داد، رجب طیب اردوغان از طرفدارانش برای انتخاب وی به عنوان دوازدهمین رئیس جمهور ترکیه تشکر کرد.

 

نخست وزیر کنونی ترکیه پیش تر گفته بود، ملت اراده خود را در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به نمایش گذاشت.

 

این نخستین بار در جمهوری ترکیه بود که انتخاب رئیس جمهوری به رای مستقیم شهروندان گذاشته شد.

مقام ریاست جمهوری در ترکیه تاکنون عمدتا تشریفاتی بوده اما یکی از وعده های رجب طیب اردوغان، افزایش اختیارات رئیس جمهوری بوده است.

او در جشن پیروزی دردفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه، گفت که با این انتخابات، "عصر جدیدی برای ترکیه" فرا رسیده است.

این رئیس جمهور منتخب ترکیه همچنین وعده "دوران وفاق اجتماعی" را داده و گفته است "بیایید بحث ها درباره ترکیه سابق را کنار بگذاریم."

هم زمان هواداران اردوغان و حزب او، عدالت و توسعه، با شادی و پایکوبی به خیابان ها آمدند. احسان اوغلو نیز پیروزی اردوغان را تبریک گفته است.

هرچند پیشتازی نخست وزیر ترکیه در نظرسنجی ها و نتایج اولیه انتخابات پیدا بود، اما احتمال کشیده شدن این انتخابات به دور دوم هم در میان بود که با گذشتن آرای اردوغان از ۵۰ درصد، در همین دور اول نتیجه معلوم شد.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی پیروزی اش در آنکارا، این انتخابات را یک پیروزی هم برای هوادارانش و هم برای دیگران خوانده است.

مراسم تحلیف او حدود سه هفته دیگر در روز ۲۸ اوت برگزار می شود.

این رهبر حزب عدالت و توسعه، سه دوره است که نخست وزیر ترکیه بوده است. در این مدت اقتصاد این کشور رونق گرفته است.

هزاران هوادار رجب طیب اردوغان او را همچنین به خاطر رویکرد فرهنگی و اجتماعی محافظه کارانه اش ستایش می کنند.

اما مخالفانش او را به خودکامگی و کم رنگ کردن سنت های سکولار در ترکیه به نفع ایده های اسلام گرایانه متهم می کنند.

او که ۶۰ سال سن دارد و از سال ۲۰۰۳ نخست وزیر ترکیه بوده، پیش از انتخابات گفته بود قصد دارد در صورت پیروزی، قانون اساسی کشور را طوری تغییر دهد که به رئیس جمهوری قدرت اجرایی بدهد.

اکمل الدین احسان اوغلو، رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، دیپلمات ۷۱ ساله ای است که 10 سال دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی بوده است.

دو حزب اصلی مخالف اردوغان که یکی چپ میانه و دیگری ملی گرای افراطی است، از احسان اوغلو حمایت کرده بودند.

صلاح الدین دمیرتاش، دیگر رقیب اصلی، کمی کمتر از ۱۰ درصد آرا را برده است. این سیاست مدار ۴۱ ساله، جوان ترین نامزد این انتخابات بود و حمایت اقلیت کُرد ترکیه و گروه های چپ گرای کشور را داشت.

به گزارش بی بی سی از ترکیه انتظار می رفت میزان مشارکت در انتخابات بیشتر باشد اما احتمالا گرمای تابستان و تعطیلات چند روزه، بخشی از واجدان شرایط رای دهی را از پای صندوق دور نگه داشته است.

در انتخابات شوراهای شهر و شهرداری های ترکیه که پنچ ماه پیش در مارس ۲۰۱۴ برگزار شد، ۸۹ درصد از واجدان شرایط رای داده بودند.

کلید واژه ها: رجب طیب اردوغان احسان اوغلو


نظر شما :