نخست وزیر ترکیه معرفی شد

۳۱ مرداد ۱۳۹۳ | ۰۶:۱۴ کد : ۱۹۳۷۳۰۳ سرخط اخبار

امروز حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه احمد داوود اوغلو وزیر خارجه این کشور را به عنوان جانشین «رجب طیب اردوغان» به ریاست حزب و به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، حزب حاکم «عدالت و توسعه» در ترکیه امروز «احمد داوود اوغلو» وزیر خارجه این کشور را به عنوان نخست وزیر و رئیس حزب برگزید.
این تصمیم در پی برگزاری جلسه کمیته اجرایی این حزب در آنکارا صورت گرفت، پیش از این رسانه های ترکیه بارها از شانس بالای اوغلو برای جانشینی اردوغان خبر داده بودند.
حزب عدالت و توسعه اکثریت کرسی های پارلمان را در اختیار دارد و به همین جهت نامزدی آقای داوود اغلو از سوی این حزب، به منزله نخست وزیری وی است.
«عبدالله گل» رئیس جمهور فعلی ترکیه که دوره ریاستش به پایان رسیده گفته بود که احتمالا اوغلو به عنوان نخست وزیر و جانشین اردوغان در حزب عدالت و توسعه انتخاب خواهد شد.
احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه و استاد علوم سیاسی در این کشور است، وی پیش از اینکه در سال 2009 به عنوان وزیر خارجه انتخاب شود، مهم ترین مشاور اردوغان به شمار می رفت.
اوغلو دوران متوسطه را در استانبول گذرانده و از دانشگاه بُغازیچی مدرک کارشناسی در رشتهٔ اداره عمومی و فوق دکترا در علوم سیاسی و روابط بین الملل دریافت کرده است.
وی در میان سال های 1993 و 1999 در دانشگاه مرمره به کار اشتغال داشت و در سال 1999 پروفسور تمام در این دانشگاه شد.


نظر شما :