عادل‌ عبدالمهدی در یادداشت اختصاصی برای دیپلماسی ایرانی:

آمرلی داعش را شکست داد ما را متحد کرد

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۸ کد : ۱۹۳۷۷۶۵ خاورمیانه انتخاب سردبیر
نویسنده خبر: عادل عبدالمهدی
معاون سابق رئیس جمهوری عراق در یادداشت اختصاصی برای دیپلماسی ایرانی به نقش شکست محاصره آمرلی در اتحاد عراقی ها اشاره می‌کند.
آمرلی داعش را شکست داد ما را متحد کرد

دیپلماسی ایرانی: محاصره ی آمرلی شکسته شد، پس از قهرمانی ها و فداکاری های بسیار و پس از فراخوان مکرر مرجعیت اعلای شیعه و پس از هماهنگی جدی نیروهای مسلح با گردان های داوطلب مردمی و نیروهای عشایر محلی و پیشمرگ ها و یاری نیروی هوایی عراق و نیروهای هوایی خارجی داعش در آمرلی شکست خورد. جنگ با داعش جنگی آسان یا کوتاه نیست، اما این عملیات علامت روشنی است؛ نشانگر تغییر موازنه ی قوا و آغاز روند بازپس گیری خاک عراق و مقدمه چینی برای محاصره داعش و بیرون انداختنش از عراق است.

هیچ شهری نتوانست مانند آمرلی سه ماه مقاومت کند... این شهر با کمبود سلاح و مهمات و با محاصره کامل و محرومیت از آب و غذا و دارو و ساده ترین لوازم زندگی توانست مقاومت کند و در برابر داعشی بایستد که به هیچ دین و آیینی ایمان ندارد و استراتژی جنگی اش اعدام اسیران و به بردگی کشیدن مسلمانان و کشتن پیر و جوان و کودک و زن و قطع درختان و هر گونه جنایت دیگری است.

شهر حصاری دفاعی دور خود کشید و شبکه انسانی و امدادی و بهداشتی ایجاد کرد و جوانانش از زن و مرد به پا خاستند تا از شهرشان و بلکه از سرتاسر عراق دفاع کنند. آمرلی در واقع عراق را آزاد کرد، اگر دیروز نیروهای ما وارد آمرلی شدند و حصر آن را شکستند، در واقع بسیار پیش از آن آمرلی بود که ما را آزاد کرد و حصرمان را شکست.

چند استان و چندین شهر سقوط کردند، چندین لشکر شکست خوردند، اما آمرلی ایستاد هرچند همه شهرهای اطرافش سقوط کرده بود... با این که امدادرسانی به آن دشوار بود، با عزم راسخ مردمانش ایستادگی کرد تا  نشان دهد که داعش قدرتمندتر از ما نیست مگر آن که خیانت کنیم و وحشت وجودمان را بگیرد. داعش اسطوره نیست، اسطوره آن چیزی است که ما در ذهن خود از آن ساخته ایم و رسانه های داعش از آن ساخته اند و نیرویش را صدها و هزارها برابر کرده اند. ارتش ناپلئون و هیتلر را در روسیه «ژنرال زمستان» شکست داد و ارتش عراق را در برابر داعش «ژنرال وحشت».

آمرلی نه فقط آزادمان کرد، که متحدمان هم ساخت. وقتی آمرلی اوضاع خود را به سامان کرد اوضاع ما هم به سامان شد. که خون همیشه بر شمشیر و مظلوم بر ظالم پیروز است به شرطی که عزم خود را برای فداکاری و قربانی شدن در راه هدف جزم کرده باشد. آن گاه است که نصرت الاهی سر می رسد و نیروها متحد می شوند و اختلاف به ائتلاف تبدیل می شود و قول خداوند راست می آید که: اذا جاء نصر الله والفتح.. ورأیت الناس یدخلون فی دین الله افواجا.. فسبح بحمد ربک واستغفره انه کان توابا.

یادداشت اختصاصی عادل عبدالمهدی، معاون سابق رئیس جمهوری عراق و از سران مجلس اعلای اسلامی عراق که این یادداشت را به طور اختصاصی برای دیپلماسی ایرانی نگاشته است.

انتشار اولیه : دوشنبه 10 شهریور 1393 / باز انتشار : شنبه 15 شهریور 1393

عادل عبدالمهدی

نویسنده خبر

دكتر عادل عبدالمهدي (متولد 1942) اقتصاددان و سياستمدار، وزير نفت، معاون سابق رئيس جمهوري و از رهبران مجلس اعلاي اسلامي عراق است. وي همچنين در دولت موقت اياد علاوي، ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: آمرلی عادل عبدالمهدي


نظر شما :