بازگشت آرامش به اطراف مقر کابینه یمن

۱۹ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۵ کد : ۱۹۳۸۱۳۱ سرخط اخبار

منابع یمنی اعلام کردند که پس از درگیری هایی که میان ارتش و نیروهای امنیتی یمن با تظاهرکنندگان علیه دولت در اطراف مقر کابینه یمن رخ داد و موجب کشته و زخمی شدن چندین تن از یمنی ها شد، آرامش به اطراف مقر کابینه یمن بازگشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منابع یمنی اعلام کردند که پس از درگیری ها میان نیروهای امنیتی یمن و گروه حوثی ها که علیه دولت دست به تظاهرات در اطراف مقر کابینه این کشور زده بودند، آرامش به اطراف این مقر بازگشت.

روز گذشته حوثی ها بار دیگر علیه دولت دست به تظاهرات در اطراف مقر کابینه یمن زده و در پی این تظاهرات نیروهای امنیتی یمن با گاز اشک آور و گلوله به تظاهرکنندگان یورش بردند که موجب کشته و زخمی شدن چندین تن از یمنی ها شد. به گزارش منابع در این درگیری ها حدود 80 تن زخمی شدند.

این درگیری ها پس از آن رخ داد که عبدالله الحوثی، رهبر گروه حوثی ها از طرفداران خود خواسته بود تا بار دیگر در میدان التغییر در صنعاء تجمع کرده و وارد مرحله جدیدی از تظاهرات علیه دولت شوند.

پیشتر گروه حوثی ها طرح ریاست جمهوری یمن را که شامل تغییر دولت و اصلاحاتی در قیمت فرآورده های نفتی بود رد کردند.

به گزارش منابع حوثی ها که روز سه شنبه دست به تظاهرات علیه دولت زدند در میدان التغییر تحصن کردند و دولت در همین حال اعلام کرده بود که مقر کابینه منطقه نظامی است.

حسن الصعدی، عضو شورای سیاسی گروه حوثی ها نیز اعلام کرد که نیروهای دولتی به سمت تظاهرکنندگان که سلاحی در اختیار نداشتند، گلوله شلیک کردند.

در همین راستا براساس تصمیم وزرای کابینه دولت، "یحیی حمید"، رئیس پلیس صنعا ء را در پی کشته شدن هفت تن طی درگیری های میان حوثی ها و پلیس برکنار کردند. این در حالی است که سرهنگ "عبدو معروف القواتی"، به عنوان جانشین وی انتخاب شد.

وزارت کشور یمن نیز اعلام کرده بود که حوثی ها تلاش می کردند تا به مقر دولت یورش ببرند.

همچنین به گزارش منابع برخی از نگهبانان مقر کابینه در پی درگیری تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی زخمی شدند. حوثی ها تلاش می کردند تا به مقر کابینه و ساختمان رادیوی صنعاء یورش ببرند.

از سوی دیگر در استان حضرموت در شرق یمن درگیری های شدیدی میان افراد مسلح القاعده و ارتش یمن رخ داد.

به گزارش منابع محلی افراد مسلح القاعده به یک ایست نظامی در منطقه وادی سر یورش بردند که موجب وقوع درگیری های شدید میان آن ها و ارتش شد.

از سوی دیگر "حمزه الحوثی" عضو دفتر سیاسی جنبش حوثی ها اعلام کرد که تظاهرات مردمی علیه دولت روز به روز بیشتر می شود و طرح عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن قبل از آنکه ایجاد شود، از بین رفته است.

وی گفت: جنبش ها و اعتراضات تا زمان سقوط دولت و برآورده شدن خواسته های ما همچنان ادامه دارد.

کلید واژه ها: حوثی ها


نظر شما :