نشست پاریس، نشستی صوری بی دستاوردی عملی

هدف در انزوا قرار دادن ایران است

۳۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۲ کد : ۱۹۳۸۳۲۰ خاورمیانه یادداشت
محمد حسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی بر این عقیده است که نشست پاریس، یک نشست صوری بوده و عدم دعوت از ایران در راستای عدم ارزیابی صحیح برخی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای از موقعیت ایران است.
هدف در انزوا قرار دادن ایران است

دیپلماسی ایرانی: هدف ائتلاف ضد تروریستی علیه داعش، مبارزه با گروه های تروریستی نیست؛ بلکه به دلیل به خطر افتادن منافع برخی از شهروندان آمریکایی و اروپایی، صحبت از مبارزه با گروه  تروریستی به ویژه داعش می کنند. تجربیات گذشته هم نشان داده است زمانی که آمریکایی ها خواسته اند در منطقه حضور بیشتری داشته باشند به دنبال بهانه های این چنینی بوده اند؛ این گونه اجلاس ها نیز برای تامین اهدافشان است. آمریکایی ها نیروهای داعش را برای بی ثباتی در منطقه حمایت کردند و تحت آموزش های خود قرار دادند. قدرت گرفتن گروه های تروریستی در سوریه و عراق و توسعه دامنه فعالیت آنها در منطقه نتیجه حمایت های آمریکا و هم پیمانان منطقه ای این کشور در سال های گذشته است.

گروه تروریستی داعش چند سالی است که در منطقه در حال فعالیت است اگر آمریکا و هم پیمانانش به دنبال مبارزه با تروریسم در منطقه بودند چرا اقدامی انجام ندادند. بنابراین باید گفت که چه اتفاقی رخ داده که آمریکا و متحدانش شعار مبارزه با داعش را سرمی دهند، چطور می شود که آمریکا ازاقدامات داعش درمقطعی حمایت می کند و در زمان دیگر جنایت های آنها را محکوم می شود، این گروهک همانی است که در گذشته هم جنایت های بسیاری را علیه مسلمانان، مسیحیان و حتی کشیش ها داشته و کلیساهای بسیاری توسط این گروهک در سوریه تخریب شده است.چطور می شود آمریکا همان کشورهایی که روزی در حمایت از داعش متحد کرده بود را به مبارزه با تروریسم تشویق می کند، بنابراین باید گفت که با حمله هوایی و بمباران هوایی نمی توان با پدیده تروریسم مقابله کرد. اگر هدفشان مبارزه با جریانات تروریستی است، چرا با گروه های دیگری مانند جبهه النصره و جبهه الحریه و دیگر گروه ها که در سوریه مبارزه ای انجام نمی دهند؟

اعتقاد داریم امروز تنها کشوری که پشتیبان گروه تروریستی داعش است، خود آمریکایی ها بوده و اگر چراغ سبز آمریکایی ها نبود، هیچگاه داعش جرات نمی کرد در عراق یا سوریه دست به عملیات تروریستی بزند و بخواهد با مردم عراق و سوریه اینگونه برخورد خشنی داشته باشد. امروز کشورهایی که عضو ائتلاف مبارزه با داعش هستند، کشورهایی هستند که همگی کمک کردند و نیرو در اختیار گروه داعش قرار دادند و تسلیحات و کمک های مالی در اختیارشان قرار دادند. داعش با پول عربستان، ترکیه و قطر و برخی از کشورهای اروپایی امروز به این جایگاه رسیده است. بنابراین هدف آنها مبارزه با داعش نیست؛ بلکه به دلیل شکستی است که در سوریه متحمل شدند. از این رو امروز سناریوی جدیدی را باز کردند و به این بهانه می خواهند حمله جدیدی را سوریه داشته باشند و شکست های گذشته خود را به نوعی جبران کنند. اینکه ایران را دعوت نکردند به این دلیل است که ایران دست آنها را خوانده است و می داند که هدف آنها مبارزه با تروریست ها نیست،  اگر واقعا مبارزه با تروریست ها باشد، ما تروریست خوش خیم و بد خیم نداریم، که بخواهیم جریان داعش را در لیست قرار بدهیم و جبهه النصره و گروه های تروریستی دیگر را در فهرست قرار ندهیم. درواقع این ائتلاف بیشتر به منظور هماهنگی برای اقدامات دیگر در سوریه است. البته شاید برخی از کشورها متوجه نشده باشند، ولی اصل سیاستی که آمریکا و عربستان سعودی بازیگر نقش اصلی آن هستند، دنبال می کنند، این است که به دلیل شکست هایشان در سوریه و عدم دستیابی به اهداف خود سعی در جبران آن دارند.

در واقع این اجلاس و ائتلاف علیه داعش، اجلاس و ائتلافی صوری است نیاتی خاص در پشت پرده دارد. از طرفی سران بسیاری از کشورهایی که درحال حاضر عضو ائتلاف مبارزه با داعش هستند به دستور آمریکا از این گروهک تروریستی حمایت مالی و تسلیحاتی کردند و درحال حاضر نیز اسلحه هایی که دردست نیروهای داعش است از طریق کشورهای خاورمیانه به آنها تحویل داده شده است.  اینکه کشورهای عربی و عربستان از ایران دعوت نکردند به دلیل مشکلی است که آنها در تشخیص دارند و نمی توانند مسائل  را ارزیابی کنند. آنها سعی دارند از تبدیل شدن ایران به یک قدرت منطقه ای و یک قدرت فعال در سطح منطقه و در عرصه های بین المللی جلوگیری کنند و ایران را در انزوا قرار دهند.

انتشار اولیه : دوشنبه 24 شهریور 1393 / باز انتشار : یکشنبه 30 اردیبهشت 1393

کلید واژه ها: ائتلاف داعش محمد حسن آصفری


نظر شما :