سفر محرمانه فرمانده نیروی دریایی آمریکا به یمن

۰۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۰ کد : ۱۹۴۰۲۱۹ سرخط اخبار

طی درگیری های حوثی ها و قبایل یمن در منطقه رضمه در استان إب پنج تن از حوثی ها و سه تن از افراد قبایل یمن کشته شدند این در حالی است که از شب گذشته آتش بس موقتی در یمن برقرار شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، منابع محلی از درگیری حوثی ها با طرفداران عبدالواحد دعام، سرلشکر بازنشسته در منطقه الرضمه در استان "إب" یمن خبر دادند. این درگیری ها زمانی آغاز شد که این نیروها تلاش می کردند بر کوهی مشرف به شهر مسلط شوند.

طبق گزارش های محلی، پسر شیخ دعام هم در این درگیری ها کشته شده است. این درگیری ها زمانی در رضمه آغاز شد که سربازانی از تیپ 55 ارتش یمن پایگاه های خود در شهر یریم در نزدیکی منطقه ای که حوثی ها چند روز پیش بدون هیچ مقاومتی کنترل آن را به دست گرفته بودند، در اختیار حوثی ها قرار دادند.

منابع محلی اعلام کردند، افراد مسلح قبایل در این درگیری ها دوباره کنترل دژ "انسب" در منطق رضمه را از دست حوثی ها درآوردند.

یک منبع از قبایل یمن هم اعلام کرد، کمیته میانجی گری قبایل توانسته با اعلام آتش بس چند ساعته که ظهر امروز (چهارشنبه) به اتمام می رسد درگیری های استان إب را متوقف کند.

احمد صلاح المقبلی، رهبر این کمیته با عبدالواحد دعام و ابومختار الیامی، نماینده حوثی ها دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار با اجرای آتش بس از ساعت 9 شب سه شنبه تا ظهر امروز (چهارشنبه) موافقت شد.

این کمیته در تماسی به ابوعلی الحاکم، فرمانده نظامی حوثی ها ابلاغ کرد در نشست ظهر امروز در خصوص بررسی جزئیات توافقنامه دائم آتش بس شرکت کند.

منابع محلی در منطقه رداع در استان بیضاء اعلام کردند: 10 تن از حوثی ها و هفت تن از اعضای انصار الشریعه وابسته به القاعده در درگیری ها کشته شدند.

حوثی ها روز سه شنبه تمامی اردوگاه های خود را از اطراف شهر صنعاء برچیده و در مقابل صدها یمنی در اعتراض به حوثی ها در خیابان هایی این شهر تظاهرات کردند.

کمیته سازماندهی تحص های گروه حوثی با اعلام آمادگی خود برای اجرای توافقنامه صلح و مشارکت در بیانیه ای از برچیدن چادرهای باقی مانده تحصن کنندگان در اطراف صنعاء خبر داد.

این کمیته افزود: این گام در راستای اجرای گسترده بندهای توافق نامه صلح، اشاعه روحیه خوش بینی در میان تمامی یمنی ها و توجه به فردایی روشن و آینده ای همراه با خیر و برکت برداشته شد.

همچنین عبدالله المعلمی، نماینده عربستان در سازمان ملل با اشاره به درخواست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت مبنی بر اعمال مجازات های بین المللی بر کار شکنان و بر هم زنندگان آشتی ملی در یمن تاکید کرد: شورای امنیت باید مسئولیت وخامت شرایط امنیتی یمن را برعهده بگیرد.

این درخواست شامل بازنگری شورای امنیت در حوادث یمن و اهمیت این شرایط است.

المعلمی در یک گفت وگوی مطبوعاتی گفت: مهمترین نکات وارد شده در درخواست کشور کویت توجه شورای امنیت به وضعیت امنیتی از حد گذشته یمن، درخواست از این شورا برای انجام مسئولیت های خود در قبال این کشور اجرای تمامی احکام صادره شورا درباره یمن، اجرای مجازات های بین المللی برای برهم زنندگان آشتی ملی یمن چه اشخاص و چه گروه ها و تسریع در روند پایان وخامت اوضاع در این کشور بود.

از سوی دیگر، روزنامه الیمن الیوم نوشت دریادار جاناتان گرینیرت، فرمانده نیروی دریایی آمریکا دو روز پیش در سفری محرمانه وارد یمن شد و با فرماندهان امنیتی یمنی ملاقات کرد.

این روزنامه وابسته به احمد علی عبد الله صالح، پسر رئیس جمهور سابق یمن گفت: سه شنبه یمن را ترک کرد.

کلید واژه ها: حوثی ها


نظر شما :