شروط آمریکا برای تجهیز ارتش لبنان

۲۵ آذر ۱۳۹۳ | ۱۶:۰۹ کد : ۱۹۴۱۹۶۶ سرخط اخبار

روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی به بررسی شروط آمریکا برای تجهیز ارتش لبنان پرداخت و یکی از شرایط آن را عدم مشارکت حزب الله در مبارزه با تروریسم اعلام کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، دولت آمریکا برای ادامه کمک های خود به مؤسسات نظامی لبنان شروطی مداخله جویانه را تعیین و به ارتش لبنان نسبت به تعامل با حزب الله به عنوان شریکی در مبارزه با تروریسم و تکفیری ها هشدار داده و به صورت ضمنی اعلام کرده که ادامه این مشارکت بر حمایت های آمریکا از مؤسسات نظامی لبنان تأثیر خواهد داشت.

سفر ماتیو اسپنس مشاور دوم وزیر دفاع آمریکا در امور خاورمیانه که هفته قبل به لبنان انجام شد، اولین سفر از نوع خود نبود، اسپنس در این سفر فرصت دیدار با رئیس جمهور لبنان را پیدا نکرد، اما با بیشتر طرف های سیاسی یا امنیتی این کشور دیدار کرد. همین موضوع باعث شد یکی از مسئولان لبنانی که با این هیئت دیدار کرده، این سفر را یکی از مهم ترین مسائل هفته گذشته بداند با اینکه رسانه ها آن توجه زیادی نداشتند.

اخباری که از این دیدار منتشر شد، دال بر این است که هیئت آمریکایی در برابر تمام دیدار کنندگان خود از جمله جان قهوه چی فرمانده ارتش لبنان بر حمایت کشورش از مؤسسات نظامی لبنان تأکید دارد، اما در پشت پرده این دیدارها سیاستمدار آمریکایی نسبت به حضور ارتش لبنان در کنار حزب الله برای مبارزه با تروریسم هشدار داده و مدعی است که حزب الله لبنان مانع از تکمیل روند تشکیل دولت در این کشور می شود. این هیئت بارها تکرار کرده که "موفقیت ارتش در مبارزه با گروه های مسلح در منطقه عرسال مدیون آمریکا است "

این هیئت به صورت تلویحی تجهیز ارتش لبنان را مشروط به عدم همکاری با حزب الله قرارداد. اسپنس در این راستا هشدار داد: ارتش لبنان نمی تواند با حزب الله به عنوان یک شریک در مبارزه بر ضد تکفیری ها همکاری کند، چرا که این روند هر دو طرف را در یک مرکز قرارداد و به آن ها قدرت می دهد. ارتش امکاناتی دارد که در نزد حزب الله وجود ندارد، امکاناتی که آمریکا به ارتش داده، روس ها و ایرانی ها نمی توانند مانند آن را تأمین کنند، از جمله موشک های هیلفایر و سامانه های تکنولوژیک مربوط به رصد و مراقبت. وی مدعی شد که امکاناتی که آمریکا می تواند در مبارزه با تروریسم هم پیمانان خود بدهد، هیچ طرف دیگری قدرت تامین آن را ندارد.

این مسئول آمریکایی که گفته می شود مأموریتش تنها منحصر به تکمیل روند پیچیده آمریکا در طرح حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی در راستای مبارزه با تروریسم و مراقبت از مرزها است، از برخی از مسئولان لبنانی شنیده که از ادامه حمایت های آمریکا از مؤسسات نظامی استقبال می کنند و خواستار افزایش سهم ارتش این کشور از بودجه سالیانه فدرال آمریکا هستند. البته برخی دیگر از دیدارکنندگان با هیئت آمریکایی می گویند که آن ها دو مأموریت دیگر نیز دارند، مأموریت اول تشریح مواضع آمریکا نسبت به حوادث سوریه و ارزیابی اوضاع بشار اسد رئیس جمهور این کشور است.

مأموریت دوم اعلام پیام غیررسمی ممنوعیت همکاری با حزب الله به دولت لبنان است که خواستار کمک های بیشتر مالی از آمریکا است. برخی منابع اعلام کردند که یکی از مسئولان لبنانی در جریان نشست با این هیئت از میزان بسیار کم کمک های آمریکا به ارتش لبنان انتقاد کرده و به عنوان مثال گفته که اردن در سال جاری از آمریکا یک میلیارد دلار کمک دریافت کرده، اما این مبلغ برای لبنان تنها 70 میلیون دلار بوده است.

کلید واژه ها: ارتش لبنان مبارزه با تروریسم حزب الله


نظر شما :