شمخانی: کمر داعش در عراق شکسته است

۰۸ دی ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۶ کد : ۱۹۴۲۴۴۱ سرخط اخبار

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با تأکید بر اهمیت کمک به کشورهایی که در خط مقدم جبهه مواجهه با تروریسم حضور دارند، اظهار داشت که امروزه کمر داعش در عراق شکسته است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "علی شمخانی" نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیتی ملی در گفتگو با پایگاه خبری "العهد" لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس مسؤولیتی که در این زمینه احساس می کند تلاش دارد تا بار دیگر آرامش به منطقه باز گردد به همین دلیل از هیچ تلاشی در این راستا به خصوص کمک به کشورهایی که امروز از گسترش موج تروریسم در منطقه آسیب دیده اند فروگذار نخواهد کرد.

وی افزود: متاسفانه طی ماههای اخیر به دلیل دخالتهای خارجی و کمک برخی کشورها به گروهکهای تروریستی شاهد گسترش پدیده شوم تروریسم در منطقه هستیم، و از جمله کشورهایی که از این مسأله آسیب جدی دیده اند عراق وسوریه و لبنان هستند.

* درس بزرگ سوریه به جبهه استکبار

وی در مورد تحولات سوریه اظهار داشت: سوریه در حقیقت با غلبه بر جبهه استکباری حامی تروریسم، درس بزرگی به آن ها داد و در عمل قدرت مقاومت در منطقه را به رخ آن ها کشید.

دبیرشورایعالی امنیت ملی بازسازی ویرانی های به جا مانده از حضور دشمنان سوریه و ایجاد امنیت و آرامش برای مردم را اولویتی مهم دانست و بر پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از رای و اراده ملت سوریه برای تحقق این هدف تاکید کرد.

* اگر سوریه مقاومت نمی کرد، لبنان و اردن نیز سقوط می کردند

علی شمخانی افزود: امروز کارشناسان مسائل راهبردی به این باور رسیده اند که در صورت عدم مقاومت سوریه و تسلط داعش بر این کشور، کشورهای لبنان و اردن نیز با خطر سقوط و تصرف توسط تروریست ها مواجه بودند.

* نتایج مهم کمک و مشاوره ایران به عراق

شمخانی خاطرنشان کرد: کمک ومشاوره  جمهوری اسلامی به عراق نتایج قابل توجهی را به دنبال داشت که نتایج این همکاری را می توان در جلوگیری از سقوط بغداد و اربیل و آزاد سازی آمرلی، جرف الصخر،جبل حمرین ، جلولا، سعدیه و افزایش اعتماد به نفس در ارتش و نیروهای داوطلب مردمی برای مبارزه با تروریسم مشاهده کرد.

وی گفت: امروز کمر داعش در عراق شکسته است.

شمخانی با تأکید بر استمرار حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق در روند مبارزه با تروریسم و گروه ­های تکفیری ابراز امیدواری کرد دولت و ملت عراق در سایه این همبستگی و انسجام ملی، به پیروزی­ نهایی در مقابله با تروریست های داعش دست یابند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود:ما اعلام کرده ایم که آمادگی این را داریم که به ارتش لبنان کمکی بلاعوض اهدا کنیم و این موضوع به طور جدی در سفر وزیر دفاع لبنان به تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و براداران لبنان نیز از بخشی از توانمندی های دفاعی ایران بازدید کرده اند و باردیگر تاکید می کنیم که ما بر پیشنهاد خود به لبنان پابرجا هستیم.

شمخانی اظهار داشت: برخی از کشورها درسالهای اخیر سخنانی را در مورد کمک به ارتش لبنان مطرح کردند که البته به مرحله عمل نرسیده است ولی جمهوری اسلامی ایران همانگونه که قبلا نیز اعلام کرد آمادگی دارد در صورت درخواست طرف لبنانی این کمک را در اسرع وقت محقق نماید.

* کمک به ارتش لبنان را وظیفه و ضرورت می دانیم

وی افزود: ما کمک به ارتش لبنان را یک وظیفه برای خود دانسته و آن را یک ضرورت می دانیم ومعتقدیم ارتش قدرتمند و دارای امکانات نظامی لازم درلبنان می تواند با تروریسم که امروز لبنان را معرض خطر قرار داده است مواجهه کند.

شمخانی گفت: مهمترین دلیل پیشنهاد کمک ما به ارتش لبنان روابط خوب بین جمهوری اسلامی ایران و لبنان و علاقه ای است که بین دو ملت دوست و برادر ما وجود دارد.

دریابان شمخانی کمک به مردم لبنان برای مقابله با بعضی حوادث تروریستی در برخی مناطق مرزی این کشور را به منظور تثبیت امنیت در لبنان گامی کاملاً درست و در چارچوب تأمین امنیت منطقه ای برشمرد.

وی اظهارداشت: ملت ها و ارتش کشورهای در معرض این خطر(تروریسم) با ارائه کمک لجستیکی توانایی کامل برای مبارزه با تروریسم را دارند و احتیاجی ندارند که کشورهای خارجی با تشکیل ائتلافهای غیر موثر که اهدافی دیگر را دنبال می کنند در امورکشور آنها دخالت نمایند.

شمخانی با اشاره به ناکامی نیروهای موسوم به ائتلاف ضد داعش در مقابله با تروریسم، حل این معظل امنیتی منطقه ای و جهانی را نیازمند حسن نیت و فاصله گرفتن از اهداف طائفه ای و سیاسی برشمرد.

* کسانیکه به گروه های تروریستی کمک کردند، باید پاسخگو باشند

علی شمخانی گفت: پدیده داعش نتیجه اقدامات نادرست به ویژه در حمایت و تجهیز گروه های تروریستی است و کسانی که به تجهیز این گروه ها اقدام کردند باید پاسخگو باشند.

وی افزود؛ می توان با کمک به این کشورها به خصوص عراق و لبنان وسوریه اجازه ندهیم ضایعات بیشتری به مردم منطقه وارد شود و آن را به حداقل ممکن برسانیم.

شمخانی برخی اظهارات در زمینه مخالفت با کمک به لبنان را نشانه ای از سیاست یک بام ودو هوا در مبارزه با تروریسم ذکر کرد و گفت؛ حمایت از رژیم صهیونیستی و جلوگیری از شکل گیری ارتش قدرتمند در لبنان، پشت پرده واقعی این گونه اظهارات است.

* رژیم صهیونیستی، ریشه اصلی تروریسم در منطقه است

شمخانی ریشه اصلی تروریسم را در منطقه متوجه تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی دانست که امروز به کمک عوامل خود از جمله گروهک داعش کشورهای محور مقاومت را مورد هدف قرار داده است.

وی افزود: مداوای مجروحین گروه های تروریستی داعش و النصره در بیمارستان های رژیم صهیونیستی دلیل روشنی بر ارتباط تروریسم با اسرائیل و نقض روشن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

کلید واژه ها: ارتش لبنان مبارزه با تروریسم رژیم صهیونیستی


نظر شما :