ترکیه: ارتباط نفتی و غیرنفتی با داعش نداریم

۲۷ آذر ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۷ کد : ۱۹۴۲۰۴۷ سرخط اخبار

حرف و حدیث های زیادی طی سال های گذشته درباره ارتباط ترکیه با داعش حتی خرید نفت از این گروه تروریستی مطرح شده است اما وزیر امور خارجه ترکیه در سفر خود به تهران همه این مسائل را عملیاتی روانی علیه آنکارا خواند و آنها را تکذیب کرد.

به گزارش همشهری مولود چاووش اوغلو در نشست خبری خود دیروز در تهران با اعلام اینکه ترکیه بارها اعلام کرده که بمباران هوایی نمی تواند بر داعش اثری بگذارد همه گزارش ها درباره ارتباط آنکارا با داعش را رد کرد و این اتهام ها را حرکتی هدفدار خواند. چاووش اوغلو با رد هر نوع ارتباط با داعش اعم از کمک های مالی، خرید نفت یا اجازه گذر اتباع خارجی برای پیوستن به این گروه، گفت:ترکیه حتی قبل از اینکه کشورهای دیگر اسم داعش را بشناسند نام این گروه را در فهرست گروه های تروریستی خود قرار داده بود.

او با اعلام اینکه مواضع ترکیه درباره داعش همیشه روشن بوده است اعلام کرد که کشورش در راه مسدود کردن کمک های مالی به داعش گام های زیادی برداشته است. چاووش اوغلو در واکنش به گزارش های منتشر شده گفت:ما هیچ وقت به این گروه تروریستی کمک نکرده ایم. ما به کسانی که با گروه های تروریستی همکاری دارند هم گفته ایم که این اقدام بازی با آتش است که دامن خود آنها را می تواند بگیرد.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین خرید نفت داعش از سوی ترکیه را تکذیب کرد و آن را اتهامی غیراخلاقی به دولت ترکیه خواند. او با تأکید بر اینکه اعلام خرید نفت داعش از سوی ترکیه، بخشی از عملیات روانی علیه این کشور است، گفت: هیچ کس تاکنون نتوانسته سندی درباره خرید نفت داعش از سوی ترکیه ارائه کند. وزیر امور خارجه ترکیه همچنین درباره مسئله به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین از سوی کشورهای اروپایی ضمن اعلام حمایت دولت ترکیه از این اقدام تأکید کرد:

متأسفانه در مورد مسئله صلح، اسرائیل هیچ وقت حرکت سازنده ای از خودش نشان نداده و هر وقت بحث بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ یا طرح صلحی پیش می آید این رژیم بلافاصله غزه یا دیگر اراضی فلسطینی را بمباران می کند و فضای به وجود آمده برای صلح را از بین می برد. مولود چاووش اوغلو همچنین درباره بازداشت روزنامه نگاران ترکیه ای طی روزهای اخیر با اشاره به اینکه روزنامه نگاران ممکن است به خاطر جرائم غیرمطبوعاتی بازداشت شوند اعلام کرد که باید منتظر تکمیل روند قضایی این افراد باقی ماند و فشار برای آزادی آنها قبل از طی روند قضایی را خلاف ارزش هایی که اتحادیه اروپا هم قبول دارد خواند.

کلید واژه ها: چاووش اوغلو


نظر شما :