ملک سلمان ناچار است روابط با ایران را بهبود بخشد

۰۴ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۸:۲۷ کد : ۱۹۴۳۵۲۹ سرخط اخبار

از پنجشنبه شب و در پی اعلام خبر مرگ ملک عبدالله، پادشاه سعودی، بحث های فراوانی درباره چشم انداز آینده سیاست های عربستان در عرصه داخلی و خارجی در گرفته است. در این میان، یک موضوع مهم مورد بحث، تغییر یا تداوم در سیاست های این کشور نسبت به ایران بوده است. در این زمینه، یک رسانه آمریکایی از ضرورت بازنگری پادشاه جدید سعودی درباره ایران سخن می گوید.

 
به گزارش «تابناک»، سایت شبکه خبری «بلومبرگ» در مطلبی به موضوع سیاست های آتی عربستان در قبال ایران پرداخته و با اشاره به چالش های متعددی که سعودی ها در دوره جدید با آن روبرو هستند، ضرورت تغییر رویکرد آل سعود نسبت به ایران را مورد اشاره قرار داده است.
 
در این مطلب آمده است:
 
سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان، وعده ادامه سیاست های پیشین در این کشور را داده و دلیلی برای تردید در این موضوع نیز وجود ندارد؛ زیرا در تمام طول دوره بیماری برادرش، ملک عبدالله نیز وی عملاً اداره کشور را در دست داشت. اما وقتی موضوع ایران به میان می آید، ایجاد تغییر در رویکرد سعودی ها کاملاً ضروری به نظر می رسد. 
 
تقابل دیرینه عربستان سعودی با ایران، آن ثباتی که سلمان وعده برقراری آن را داده، مورد تهدید قرار می دهد. افزون بر این، آشتی و مصالحه میان دو کشور آنقدرها هم که به نظر می رسد، دور از دسترس نیست. 
 
خاورمیانه با سرعتی بسیار بیش از آل سعود در حال تغییر است. تنها چند ساعت پیش از درگذشت ملک عبدالله، رئیس جمهور و دولت یمن (کشور همسایه عربستان) استعفا داده و کشور را به حوثی ها واگذار کردند که گفته می شود مورد حمایت ایران هستند. بی تردید هیچ چیز نمی توانست بیشتر از این برای پادشاه جدید عربستان – که پیشتر وزیر دفاع بوده – آزاردهنده باشد.
 
سلطه حوثی ها بر یمن سبب شده که در شرایط کنونی، سبب شده ایران و همچنین القاعده از ناحیه جنوب (یمن) و باز هم ایران و داعش از شمال (عراق) عربستان سعودی را با چالش مواجه سازند. از دید حاکمان سعودی، حوثی ها همانقدر خطرناک به نظر می رسند که حزب الله برای رژیم اسرائیل خطرناک است. 
 
در این میان، مبارزه همزمان با القاعده و حوثی ها، سلمان را با مسئله ای مواجه ساخته که پیش از وی، عبدالله نیز با آن دست به گریبان بود. این مسئله پیش از این در سوریه نیز برای عربستان به وجود آمده، زیرا تصمیم سعودی ها برای حمایت از مخالفان دولت بشار اسد (متحد ایران) به قدرت گیری القاعده و داعش منجر شد که هر دو تهدیدی علیه خود سعودی ها نیز به شمار می روند.
 
اکنون آشکار است که عربستان سعودی با انتخابی دشوار مواجه است: ادامه جنگ نیابتی در منطقه با ایران که در نتیجه آن، گروه های افراط گرا در منطقه تقویت می شوند و یا پیگیری سیاست مصالحه با ایران.
 
به هر حال، نخستین انتصاب های سلمان نشان داد که سیاست نفتی عربستان بدون تغییر باقی می ماند و روابط خوب با ایالات متحده نیز همچنان اولویت این کشور خواهد بود. افزون بر این، امیدی وجود دارد مبنی بر اینکه سلمان سیاست انجام اصلاحات محتاطانه در داخل را نیز پیگیری کند. 
 
به این ترتیب، می توان گفت تداوم سیاست های پیشین در برخی جنبه ها برای ثبات عربستان مفید خواهد بود. با این حال، گاهی اوقات باید در برخی موارد تغییر ایجا کرد و این موضوع به ویژه در روابط عربستان با ایران ضروری است. گزینه بدیل تغییر این روابط، ادامه بی ثباتی در سوریه و عراق، شکل گیری یک دولت ضعیف در یمن و قدرت گیری بیشتر القاعده خواهد بود. بنابراین، می توان انتظار داشت که سلمان به زودی ناگزیر از انجام تغییراتی در این زمینه شود.

کلید واژه ها: حوثی ها


نظر شما :