تازه ترین توافق احزاب یمنی

۱۷ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۵ کد : ۱۹۴۳۹۹۳ سرخط اخبار

با وجود توافق اولیه احزاب یمنی برای تشکیل شورای ریاستی، مذاکرات پیرامون جزئیات این توافق و اقناع دیگر احزاب برای پیوستن به آن، به شنبه موکول شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، روز پنجشنبه 9 جناح سیاسی یمنی با تشکیل شورای ریاستی متشکل از 5 عضو موافقت کردند.

در نشست روز گذشته احزاب یمنی که زیر نظر سازمان ملل انجام شد ریاست شورای مذکور به "علی ناصر محمد" رئیس جمهور "جمهوری یمن جنوبی" که با وحدت دو یمن در سال 1990 منحل گردید، سپرده شد.

با وجود توافق اولیه بر سر موضوع تشکیل شورای ریاستی، مذاکرات درباره جزئیات آن با مشکل روبه رو شد و حزب الاصلاح یمن که یکی از احزاب سنی بانفوذ در این کشور است، خواستار تعویق مذاکرات تا شنبه شد.

در مذاکرات روز پنجشنبه جدایی طلبان جنوب یمن و حزب سوسیالیست این کشور که تا پیش از انحلال یمن جنوبی، اداره این کشور را بر عهده داشت، شرکت داشتند و هردو جناح با تشکیل شورای ریاستی توافق کردند.

این توافق پس از پایان ضرب الاجل حوثی ها در روز چهارشنبه، حاصل شده است. حوثی ها سه روز به گروه های سیاسی یمنی مهلت داده بودند تا خلاء قدرت ناشی از استعفای رئیس جمهور و نخست وزیر را پر کنند وگرنه حوثی ها خود شورایی ریاستی برای اداره امور تشکیل می دهد. به این ترتیب در صورت به سر انجام رسیدن مذاکرات به شکل نهایی نیازی نخواهد بود که حوثی ها به شکل یکجانبه امور را در دست بگیرند.

کلید واژه ها: حوثی ها


نظر شما :