حوثی ها در یمن کودتا کرده اند

۲۶ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۸ کد : ۱۹۴۴۳۰۶ سرخط اخبار

شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا بر اساس فصل هفتم منشور ملل متحد قطعنامه ای را درباره یمن صادر و مجوز دخالت نظامی در این کشور را صادر کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه وزرای امور خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس پس  از نشست دیروز خود در ریاض با صدور بیانیه ای تاکید کردند حوثی ها در یمن کودتا کرده اند و شورای امنیت ملل متحد باید با استفاده از ابزار تحریم و دخالت نظامی علیه دولت جدید حوثی ها در یمن وارد عمل شود.

دو کشور امارات و عربستان سعودی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در روزهای گذشته و پس از کنترل حوثی ها بر شهر صنعا سفارتخانه های خود را در یمن تعطیل کرده اند.

 همچنین در روزهای گذشته جمعی از کشورهای غربی از جمله آمریکا ، فرانسه و بریتانیا نیز با بستن سفارت خانه های خود در صنعا مسایل امنیتی را دلیل این اقدام اعلام کرده اند.

در روزهای جمعه و شنبه تظاهراتی از سوی هزاران معترض در شهر صنعا برگزار شده است که این تظاهرات به خشونت کشیده شده است. معترضان خواستار پایان دادن به تسلط حوثی ها برشهر صنعا شده اند.

همزمان قرار است امروز پیش نویس قطعنامه ای در شورای امنیت ملل متحد درباره یمن مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.
بر اساس این قطعنامه از شبه نظامیان حوثی خواسته شده تا سریعا و بدون قید و شرط ادارات و اماکن دولتی در شهر صنعا را تخلیه کرده و " عبد ربه منصور هادی" رییس جمهور مخلوع را از حبس خانگی خارج کنند.

دولت سابق یمن از ماه گذشته و همزمان با ورود شبه نظامیان حوثی به شهر صنعا و تصرف ساختمان ها و ادارات دولتی از سوی این گروه ، ساقط شد.
 

شورای همکاری خلیج فارس: حوثی ها کودتا کرده اند/ باید شورای امنیت دخالت نظامی کند

 

حوثی ها در ماه سپتامبرسال 2014 با امضای یک توافقنامه با دولت یمن خواستار مشارکت در قدرت شدند اما این گروه می گوید دولت عبد ربه منصور هادی بر خلاف وعده هایش این گروه را در دولت آشتی ملی یمن که قرار بود با مشارکت دو طرف تشکیل شود، مشارکت نداده است.

وقایع یمن نگرانی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان را سبب شده است. وقایع هفته های اخیر در یمن  با مرگ ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان و روی کار آمدن ملک سلمان پادشاه جدید این کشور همزمان شده است.

برخی رسانه ها و محافل سیاسی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گروه حوثی ها را مورد حمایت ایران می دانند. اتهامی که هم حوثی ها و هم ایران آن را رد کرده اند.

حوثی ها که شیعیان زیدیه محسوب می شوند از اقلیت جمعیتی یمن هستند که بر اساس تخمین ها قریب به 40 درصد از جمعیت یمن را شامل می شوند.

این گروه در سال های گذشته به منظور کسب وزن سیاسی متناسب با ترکیب جمعیتی یمن با دولت صنعا در درگیری نظامی بوده است.

کلید واژه ها: حوثی هاشهر صنعا


نظر شما :