حوثی های ایرانی چالش بی سابقه ای برای ماست

۱۲ اسفند ۱۳۹۳ | ۲۲:۲۶ کد : ۱۹۴۴۹۰۱ سرخط اخبار
امارات ضمن اعتراض به توافقنامه برقراری پرواز مستقیم میان ایران و یمن اعلام کرد: حوثی های ایرانی، چالش بی سابقه ای برای کشورهای جنوب خلیج فارس هستند.

به گزارش عصرایران به نقل از روزنامه اماراتی الخلیج، وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت که "گسترش حوثی های ایرانی" در یمن چالش بی سابقه ای برای کشورهای جنوب خلیج فارس به شمار می رود.

"انور قرقاش" وزیر مشاور در امور خارجه امارات با انتشار متنی در توئیتر افزود:"گسترش حوثی / ایرانی در یمن، چالش استراتژیک بی سابقه ای برای فضای حیاتی کشورهای جنوب خلیج فارس است."

این وزیر اماراتی همچنین به توافقنامه ایران و دولت حوثی یمن برای برقراری پروازهای مستقیم میان دو کشور اعتراض و آن را "نگران کننده" توصیف کرد و گفت که هدف این توافقنامه "تقویت دستاوردی " است که ایران در یمن به دست آورد.
 
وی اضافه کرد: حوثی ها و برنامه های ایران و انتقام گیری های کوچک، موانعی در برابر روند سیاسی مورد توافق در یمن هستند. چالش بزرگ و خطرناک هستند.


او همچنین گفت که فرستاده سازمان ملل متحد در یمن (جمال بن عمر) باید فعالیت هایش به مشروعیت قانونی در یمن متعهد باشد و نباید به کودتای حوثی ها و سلاح مشروعیت دهد.

ایران و دولت حوثی یمن به تازگی توافقنامه اقتصادی را برای برقراری پروازهای مستقیم میان دو کشور امضا کردند. براساس این توافقنامه، هر یک از شرکت ها می توانند 14 پرواز در هفته میان ایران و یمن داشته باشند.

عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن مستقر در شهر جنوبی عدن، امضای توافقنامه میان دولت حوثی های یمن وایران برای برقراری پروازهای مستقیم میان دو کشور را غیرقانونی توصیف کرد. هادی همچنین وعده داد افرادی که این توافقنامه را امضا کرده اند مورد بازخواست قرار خواهد داد.

در حال  حاضر در یمن دو دولت حوثی ها در حال حاضر کنترل دولت در صنعا را در دست دارند و رئیس جمهور عبدربه منصور هادی هم با فرار به شهر جنوبی "عدن"، در این شهر مستقر و فعالیت های ریاست جمهوری را از سرگرفته است.

دولت امارات در کنار کویت، عربستان سعودی، قطر و بحرین با تعطیلی سفارتخانه های خود در صنعا، سفارت خود را به شهر عدن منتقل کرده اند.

یمن هم اکنون دارای دو دولت است. دولت حوثی ها در صنعا و دولت هادی در شهر عدن مستقر و هر دو مدعی حاکمیت بر کل یمن هستند. سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورها دولت هادی را به رسمیت می شناسند.

کلید واژه ها: حوثی هادولت حوثی


نظر شما :