قدرت‌نمایی پوتین در میدان سرخ

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۸:۱۰ کد : ۱۹۴۷۴۸۰ سرخط اخبار عکس نوشته
قدرت‌نمایی پوتین در میدان سرخ

دیپلماسی ایرانی: مراسم «روز پیروزی» در جنگ جهانی دوم روز گذشته با بزرگ ترین رژه نظامی از زمان فروپاشی شوروی سابق در مسکو، پایتخت روسیه برگزار شد. بزرگی رژه به حدی بود که بسیاری آن را «قدرت نمایی بی سابقه پوتین» در برابر کشورهای غربی همزمان با ادامه تنش در روابط مسکو و غرب ارزیابی کردند.
حدود 16 هزار و 500 نفر از نیروهای نظامی، بالغ بر 200 یگان خودروهای نظامی و نزدیک به 140 هلی کوپتر و هواپیما در این مراسم حضور داشتند.در جریان این مراسم ده ها مدل از جنگ افزارهای مختلف روسیه به نمایش درآمد. تانک فوق پیشرفته «آرمادا»   که بسیاری در انتظار نمایش آن بودند نیز در این مراسم رونمایی شد. واحدهای نظامی از مناطق مختلف روسیه در رژه شرکت داشتند و شماری از آنها یونیفرم های زمان جنگ جهانی را پوشیده بودند. یک یگان نظامی چین نیز برای اولین بار در این رژه شرکت داشت. بیش از100 جنگنده نیز بر فراز میدان سرخ مسکو به پرواز درآمدند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و روسای بیش از ۲۰ کشور از جایگاه ویژه، رژه هزاران سرباز روسیه و سایر کشورها در میدان سرخ را مشاهده کردند.
شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین مهمان افتخاری این مراسم و رئیس جمهوری هند و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از دیگر مهمانان این مراسم بودند. هم چنین رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا و رابرت موگابه همتای زیمبابوه ای او نیز حضور داشتند. 

این در حالی است که در این مراسم "باراک اوباما،" رئیس جمهور آمریکا، "دونالد توسک،" رئیس شورای اروپا، "آنگلا مرکل،" صدراعظم آلمان و "دیوید کامرون،" نخست وزیر انگلیس، با وجود اینکه به مراسم روز پیروزی مسکو دعوت شده بودند، در آن شرکت نکردند.

"ولادیمیر پوتین،" رئیس جمهور روسیه در واکنش به امتناع چند مقام غربی از حضور در مسکو گفت: خوشحالم که جامعه جهانی روز پیروزی بر آلمان نازی را جشن گرفت. غیبت چند مقام غربی در این مراسم من را ناراحت نکرد، ما به جشن خودمان پرداختیم.

گفتنی است بنابر ارزیابی ها میلیون ها یورو برای برگزاری مراسم روز پیروزی در روسیه هزینه شده است.


نظر شما :