انتشار جزئیات جدید از دستگیری عامل انفجار سفارت ایران در لبنان

۱۳ تیر ۱۳۹۴ | ۲۲:۴۰ کد : ۱۹۴۹۵۲۵ سرخط اخبار

عامل انفجار سفارت ایران در بیروت بسیار مراقب بود کسی لهجه عربستانی وی را متوجه نشود. هیچ سخنی بر زبان نمی آورد و تنها با دو نفر دیگری که مسئول پیگیری روند درمانش بودند، صحبت می کرد.

به گزارش گروه فارس، 18 ماه پس از دستگیری «ماجد الماجد» سرکرده سعودی گروهک تروریستی «عبدالله عزام»، جزئیات جدیدی درباره دست داشتن سرویس های اطلاعاتی بیگانه و نحوه دستگیری وی منتشر شد.

روزنامه «السفیر» لبنان در شماره امروز خود در گزارشی تحت عنوان «شب دستگیری سرکرده گردان های عبدالله عزام»، چگونگی دستگیری عامل اصلی انفجار مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت در سال 1392 را روایت کرده و برخلاف اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه «به علت وخامت اوضاع جسمانی ماجد الماجد، بازجویی از وی صورت نگرفت» فاش کرد که بازجویی صورت گرفته ولی تروریست سعودی حاضر به همکاری نمی شد.

انفجارهای تروریستی 28 آبان 1392 مقابل سفارت ایران در بیروت منجربه شهادت 25 تن از جمله حجت الاسلام «ابراهیم انصاری» رایزن فرهنگی ایران در لبنان و همچنین زخمی شدن بیش از 150 تن شد. این انفجار ها به وسیله یک عامل انتحاری سوار بر موتور سیکلت و یک خودروی بمب گذاری شده با فاصله زمانی چند دقیقه و در فاصله 10 متری از سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت رخ داد و گروهک عبدالله عزام مسئولیت آنها را به عهده گرفت.

در جزئیات دستگیری ماجد الماجد آمده است: الماجد بعد از جراحت «صالح القرعاوی» و بازداشت وی، به سرکردگی گردان های عبدالله رسید و در مأموریتی به سوریه منتقل شد تا اینکه اوضاع جسمانی وی نامساعد شده و نیاز به دیالیز پیدا کرد. در ابتدا از طریق یکی از گذرگاه های غیر قانونی از سوریه به لبنان انتقال داده شده و در یکی از درمانگاه های شهرک مرزی «عرسال» تحت درمان قرار گرفت و به علت وخیم شدن شرایط جسمانی اش لازم شد که باموافقت سازمان القاعده به بیمارستانی در پایتخت لبنان اعزام شود. با یک خودروی معمولی غیر نظامی به آپارتمانی در مجاورت بیمارستان «المقاصد» در بیروت منتقل شده و طی مدت 10 تا 14 دسامبر 2013 در آنجا مستقر شد تا اینکه روز دوشنبه 16 همان ماه شعبه اطلاعات ارتش لبنان، گزارشی از سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا مبنی بر حضور الماجد در لبنان دربافت کرد.

بر اساس این گزارش، نهادهای امنیتی لبنان در روز جمعه 21 دسامبر این موضوع را در جلسه ای در وزارت دفاع بررسی کرده و سناریوهای ممکن برای دستگیری وی را تدوین و یک کمیته امنیتی ویژه برای پیگیری این پرونده تشکیل دادند. بالاخره تحقیقات کمیته مذکور نشان داد که یک فرد تحت عنوان «ناشناس» وارد بیمارستان المقاصد شده و تحت درمان قرار گرفته که فاقد هر گونه کارت شناسایی بود بعدها نام وی «آواره سوری» ثبت شده بود. این فرد بسیار مراقب بود که کسی لهجه عربستانی وی را متوجه نشود و هیچ سخنی بر زبان نمی آورد و تنها با دو نفر دیگری که مسئول پیگیری روند درمانش بودند صحبت می کرد. او تنها برای دیالیز به بیمارستان منتقل می شد و بلافاصله به محل اقامتش برمی گشت تا اینکه وضعیت جسمانی اش وخیم شده و شب عید کریسمس در بخش مراقبت های ویژه بستری شد.

سرویس اطلاعات لبنان موفق شد به هنگامی که بیمار خواب باشد از وی عکس بگیرد و با بررسی این تصویر در یک جلسه امنیتی مشخص شد که بیمار همان ماجد الماجد است و مقرر شد که هر چه سریع تر زنده دستگیر یا حتی در صورت لزوم کشته شود.

اطلاعات ارتش لبنان دریافت که دو نفر همراه الماجد به دنبال خارج کردن وی از بیمارستان هستند. یک آمبولانس صلیب سرخ لبنان به شماره 1616 آماده شد. اقدامات نظامی لازم برای رصد و تعقیب آمبولانس مذکور و در نهایت توقیف آن اتخاذ شد... وقتی آمبولانس به جاده «الجمهور» بعد از وزارت دفاع رسید ده ها خودروی ارتش لبنان به سرعت برق و باد آمبولانس را محاصره و مجبور به توقف کردند و در نهایت الماجد و همراهانش دستگیر شدند.

الماجد فورا پس از تصویربرداری، از جاده الجمهور تحت تدابیر امنیتی شدید به بیمارستان نظامی در «بدارو» انتقال داده شد. در آن لحظه بیهوش نبود و اطلاعات ارتش تلاش کرد از وی بازجویی به عمل آورد ولی در کشیدن حرف از زیر زبان وی با مشکل مواجه شد تا اینکه وضعیت جسمی اش وخیم شده و به صورت ناگهانی بیهوش شد.

مدت اندکی بعد از دستگیری الماجد ابتدا یک هیئت امنیتی آمریکا به بیمارستان آمده و اطمینان حاصل شد که فرد دستگیر شده همان ماجد الماجد است. بعد از آن یک هیئت عربستانی به بیمارستان آمد.

آمریکا در بیست و چهارم ماه مه 2012 ، گردان های عزام را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده و عناصر آن را تحت تعقیب قرار داده بود.

اطلاعات ارتش لبنان پس از دستگیری الماجد مأموریت خود را ادامه داده و مشخص شد که دو نفر با آمبولانس صلیب سرخ لبنان تماس گرفته و علت تاخیر در رسیدنش را جویا شده بودند. شماره تلفن مذکور رصد شده و مشخص شد از بقاع غربی است. از این شماره با «عمر الاطرش» و «جمال دفتر دار» تماس گرفته شده بود که هر دو نفر بعدها دستگیر شدند.

اطلاعات ارتش همچنین به اطلاعاتی دست یافت که یکی از نفراتی که در بقاع غربی منتظر الماجد بودند، فردی قد بلند، لاغر و دارای بینی بزرگ و زشت از اهالی شهرک «کامد اللوز» است. این اطلاعات در اختیار اطلاعات ارتش در منطقه بقاع قرار داده شد و به سرعت مشخص شد که این مشخصات بر فردی به نام اختصاری «أ.ع» صدق می کنند که قبلا یک بار به علت رفتار مشکوکش توقیف شده بود. نیروهای ارتش به سرعت برای دستگیری مجدد وی دست کار شدند ولی از نظرها متواری شد. سرانجام دو ماه گذشته این عنصر توسط اطلاعات ارتش لبنان دستگیر و همچنان در بازداشت به سر می برد.

فرماندهی ارتش لبنان در 14 دی ماه 1392 اعلام کرد که ماجد الماجد صبح امروز در بیمارستان نظامی مرکزی در حین معالجه و وخامت حالش فوت کرد.

جسد ماجد الماجد تروریست سعودی سرکرده گروه تروریستی عبد الله عزام با پرواز شماره 646 با هواپیمای ایرباس 320 تحت تدابیر شدید امنیتی و در سایه سکوت شدید رسانه ها، از بیروت به ریاض انتقال داده شد.

کلید واژه ها: الماجد ماجد الماجد ارتش لبنان


نظر شما :