روحانی: ایران خود را برای پساتحریم آماده می‌کند

۱۸ تیر ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۸ کد : ۱۹۴۹۷۰۵ سرخط اخبار

رییس جمهور گفت که جمهوری اسلامی ایران خود را برای پسا مذاکرات یا پساتحریم آماده می کند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین روحانی پیش از عزیمت به روسیه جهت شرکت در اجلاس شانگهای و بریکس درباره اهداف خود از این سفر گفت: سه اجلاس به صورت همزمان در شهر اوفا در روسیه برگزار می شود که جمهوری اسلامی برای حضور در دو اجلاس دعوت شده است. هرچند در روز اول کشورهای عضو اجلاس یک جلسه مشترک دارند.

وی گفت: این جلسه مربوط به کشورهایی است که دارای اقتصاد نوظهور هستند.

رییس جمهور با بیان اینکه ایران به همراه هند، پاکستان و مغولستان اعضای ناظر سازمان شانگهای هستند، گفت: اهمیت این اجلاس ها این است که ما در شرایطی هستیم که جهان هم از لحاظ اقتصادی از تک قطبی بودن خارج شده و هم از لحاظ سیاسی دارد از یک جانبه گرایی فاصله می گیرد.

روحانی اظهار کرد: این اجلاس های منطقه ای یا به نوعی بین المللی برای ما هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سیاسی امنیتی و ثبات منطقه اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه سازمان شانگهای عمدتا سیاسی، امنیتی و بریکس عمدتا اقتصادی است، گفت: حضور جمهوری اسلامی ایران جهت همکاری هایی که ما با شانگهای و بریکس داریم، بسیار مهم است. البته یک اجلاس اوراسیا هم در آنجا برگزار می شود که ما همکاری هایی در این زمینه داریم.

رییس جمهور گفت: بنابراین سه اجلاس به صورت همزمان در شهر اوفا برگزار می شود و نظرات جمهوری اسلامی در اجلاس شانگهای و بریکس بیان خواهد شد.

روحانی ادامه داد: علاوه بر این ملاقات های جانبی با کشورهای مختلف داریم به ویژه اینکه دو کشور از کشورهایی که در این اجلاس ها حضور دارند، یعنی روسیه و چین جزو کشورهای 1+5 هستند. مذاکرات ما و 1+5 هم روزهای حساسی را دارد می گذراند و جمهوری اسلامی دارد خودش را برای پسا مذاکرات یا پسا تحریم آماده می کند.

وی گفت: روابط ما با کشورهای منطقه از جمله همه کشورهایی که در این اجلاس آنها را می بینیم، توسعه پیدا خواهد کرد. به امید آنکه بتوانیم در راستای اهدافی که ملت بزرگ ایران دارند و در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری حرکت کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه ما در شانگهای عضو ناظر هستیم، گفت: به طور طبیعی عضو ناظر به تدریج به عضو اصلی تبدیل می شود. هند و پاکستان در این زمینه یک قدم جلوتر هستند. ما یک مشکل آیین نامه ای داریم که اگر این مشکل برطرف شود، ایران در آینده می تواند عضو اصلی سازمان شانگهای شود. 
 

کلید واژه ها: بریکس


نظر شما :