واکنش عراقچی به ادعای ترک میز مذاکره توسط کری

۳۱ تیر ۱۳۹۴ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۵۰۳۳۴ سرخط اخبار
معاون حقوقی و بین ا لمللی وزارت امور خارجه تاکید کرد که طول دوره بررسی قطعنامه 10 سال است

به گزارش ایسنا عباس عراقچی در نشستی در خصوص مذاکرات هسته ای با نمایندگان رسانه های گروهی داخلی و خارجی در روز چهارشنبه ضمن تشکر از محبت رهبری در کارزار سخت و طولانی از تیم مذاکره کننده گفت: ایشان خطوطی را ترسیم کردند که همواره راهنمای ما بود و خوشحالیم که حمایت شان را بعد از مذاکره نیز از ما داشتند.

وی همچنین از فعالیت خبرنگاران و رسانه ها در طول مذاکرات به ویژه یک ماه اخیر تشکر و خاطرنشان کرد که همکاری خوبی در دیپلماسی رسانه صورت گرفت.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال این که آمریکا مدت قطعنامه را از 10 سال به 15 سال بکشاند، گفت: چنین چیزی ممکن نیست و طول دوره بررسی قطعنامه 10 سال است؛ این که اعلام شده بعد از ده سال قطعنامه دیگری بدهند و پنج سال اضافه کنند از نظر ما پذیرفته نیست و جزو توافق هم نیست.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان ادامه داد: همچنین در داخل وزارت خارجه سازو کاری تعیین می شود و اجرای توافق و پیگیری تعهدات طرف مقابل برای ما از اهمیت فوق العاده برخوردار است و آن را دنبال می کنیم.

این عضو تیم مذاکره کننده کشورمان درباره اعتراض ایران به کشورهای آمریکا و کشورهای 1+5 درباره طرح موضوع قطعنامه ای دیگر در پایان دوره ده ساله قطعنامه 2231 گفت: اظهاراتی که از سوی طرف مقابل بیان می شود که به تعبیر مقام معظم رهبری رجزخوانی است ما به این صحبت ها در این چارچوب نگاه می کنیم که البته بخشی از آن طبیعی است.

وی ادامه داد: روال قانونی توافق شده باید طی شود و طبیعی است در رسیدن به روز اجرای توافق کارشکنی های مختلفی در هر یک از طرف ها صورت گیرد. در آمریکا نیز لابی های مختلف برای جلوگیری از تحقق این توافق به کار افتادند. اما توافق و قطعنامه درباره دوره زمانی کاملا روشن هستند و اگر اظهاراتی غیر از این شود به آن اعتراض خواهیم کرد و به مقامات آمریکایی و دیگر اعضای 1+5 نیز در خصوص اظهاراتی که تاکنون صورت گرفته اعتراض کردیم مبنی بر این که اقدامی غیر از آن چه توافق شده نباید صورت گیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که اگر مجلس شورای اسلامی با متن برجام مخالفت کند چه می شود و چه نهادی می تواند این متن را وتو کند؟ گفت: هیچ نهاد و فردی قدرت و توان وتوی تصمیمات و مصوبات مجلس شورای اسلامی را مگر شورای نگهبان به لحاظ همخوانی آن با موازین شرع و قانون ندارد، اگر مجلس تصمیمی در این باره بگیرد و یا این کار از طریق شورای عالی امنیت ملی تایید یا رد شود روال خود را طی می کند، اما هیچ یک از طرف های توافق در موقعیتی نیستند که جزییات برجام را تغییر دهند بلکه تنها می توانند کلیت آن را تایید و یا رد کنند.

وی ادامه داد: اگر به هر دلیلی برجام تایید نشود این که بعد از آن دوباره به مذاکره برمی گردیم یا نه مشخص نیست.

عراقچی درباره خروج پرونده ایران از شورای حکام گفت: طبعا وقتی موضوعات در توافق به سرانجام خود برسد در پایان دوره 10 ساله موضوع از شورای حکام هم خارج می شود. طبق توافق بعد از10 سال پرونده ایران و فعالیت های هسته یی مان عادی خواهد شد.

وی درباره اظهارات اوباما مبنی بر این که در بحث های تروریسم همچنان با ایران اختلاف نظر عمده دارند گفت: هیچ وقت انتظار تغییر سیاست های آمریکا درباره ایران الا در خصوص مساله هسته ای نداشته و نداریم و طرف مقابل هم نباید انتظار تغییر مواضع ما جز در موضوع هسته ای داشته باشد. سیاست های ما نسبت به منطقه و نظام سلطه و حمایت از دوستان و متحدانمان تغییر نخواهد کرد. اگر چنین برداشتی هم صورت می گیرد درست نیست و از نظر ما اعتباری ندارد ما بارها گفتیم حل موضوع هسته ای و رسیدن به توافق تنها مدیریت کردن یکی از موضوعاتی است که بین ایران و امریکا وجود دارد و به معنی عادی شدن روابط نیست.

وی تاکید کرد: سیاست خارجی ایران طبق گذشته ادامه می یابد و کماکان شاهد اظهارات خصمانه طرف مقابل در برخی موضوعات خواهیم بود.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره روابط ایران و آذربایجان پس از لغو تحریم ها گفت: حتما در دوره بعد از تحریم شاهد دور جدیدی از همکاری ها بین ایران و جامعه بین الملل خواهیم بود و کشورهای همسایه ما به ویژه کشورهای ترانزیتی از جایگاه ویژ ه ای برخوردارند و آذربایجان به خاطر نزدیکی سیاسی و فرهنگی و موقعیت خاصش بین ایران و اروپا می تواند حتما نقش مهمی را ایفا کند.

وی در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید جان کری در اظهاراتی گفته است 3 بار میز مذاکره را ترک کرده است با بیان این که مذاکرات هسته ای فراز و نشیب زیادی داشته است اظهار کرد: ما هم بیش از 10 بار میز مذاکره را ترک کردیم. اساسا مذاکرات هسته ای بسیار پرتنش بوده است و در مواقعی موانع جدی بر سر راه داشتیم و شاید دو روز قبل از توافق مطمئن نبودیم که به توافق می رسیم؛ چراکه هدف ما رسیدن به یک توافق خوب بوده است که درآن اصول و چارچوب تعیین شده رعایت شده باشد و هیچ گاه اجازه ندادیم فشار روانی و عصبی مانع ما در رسیدن به خواسته مان شود.

وی درباره بازدید از پارچین و پذیرش پروتکل الحاقی هم گفت: درباره موضوعات مربوط به گذشته که به غلط به ابعاد احتمالی نظامی مشهور است تفاهم جدیدی میان ایران و آژانس در جریان مذاکرات اخیر امضاء شد که یک نقشه راه برای حل این موضوعات است. در خصوص پروتکل الحاقی باید بگویم که این موضوع مربوط به آینده است و ما به طور داوطلبانه از روز اجرای توافق آن را در دستور کار قرار می دهیم و در چارچوب پروتکل دسترسی هایی که باید به آژانس داده شود را می دهیم. دسترسی به هر یک از تاسیسات هسته ای ایران در چارچوب موافقتنامه پادمان و پروتکل الحاقی خواهد بود.

عراقچی درباره آزاد شدن اموال بلوکه شده ایران نیز گفت: همه اموال بلوکه شده باید آزاد شود و این از بندهای روشن توافق است که بعد از برداشته شدن تحریم ها به طور خودکار همه پول های ما باید آزاد شود و در دسترس صاحبان آن چه بانک مرکزی، وزارت نفت و غیره قرار گیرد.

وی همچنین تاکید کرد: تا قبل از اجرایی شدن توافق که احتمالا بین 4 تا 6 ماه طول می کشد توافق ژنو کماکان برقرار است و ماهانه 700 میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران آزاد می شود.

به گزارش ایسنا این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان از سفر هفته آینده موگرینی رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا و فابیوس وزیر خارجه فرانسه به تهران خبر داد و در پاسخ به سوالی در این ارتباط اظهار کرد: بعد از توافق ژنو شاهد موجی از سفر وزرای خارجی اروپایی به تهران بودیم و این موج بعد ازتوافق وین دوباره شروع شده است. شاهد بودیم که بعد از توافق وین یک هیات اقتصادی آلمانی به ایران سفر کرد و قرار است هفته آینده خانم موگرینی و آقای فابیوس به صورت جداگانه به تهران سفر کنند و این موضوع در دستور کار است.

وی با بیان این که «توافق وین که منجر به برداشته شدن تحریم ها علیه ایران خواهد شد راه را برای همکاری اقتصادی ایران با سایر کشورها فراهم می کند» تصریح کرد: برخی از کشورها به خاطر موضوع تحریم ها خود را در همکاری اقتصادی با ایران محدود کرده بودند و اکنون با توافق وین استقبال برای همکاری با ایران افزایش پیدا کرده و ما نیز از این موضوع استقبال می کنیم و خواهان گسترش روابط خود بخصوص در زمینه اقتصادی با کشورهای مختلف دنیا هستیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که آیا در جریان مذاکرات هسته ای بین ایران و آمریکا در ارتباط با مقامات دو کشور در ارتباط با موضوعات غیرهسته ای مانند سوریه نیز گفت وگو داشتند؟ اظهار کرد: در طول مذاکرات هسته ای و در دو سال اخیر غیر از موضوع هسته ای موضوع دیگری مورد مذاکره قرار نگرفت. البته یک بحثی در مورد هموطنان ایرانی مان در آمریکا و یا آمریکایی هایی که در ایران هستند به عنوان موضوع انسان دوستانه مطرح شد و ما تلاش کردیم که از نظر انسانی مشکلات هموطنان مان را حل کنیم.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد که توافق هسته ای وین منجر به همکاری های دیگر ایران با کشورهای1+5 بخصوص آمریکا در زمینه های دیگر شود؟ نیز گفت: بعد از توافق اگر طرف های مقابل تعهدات خود را عمل کنند این زمینه برای مذاکره در ارتباط با مسائل مورد علاقه نیز فراهم می شود و این احتمال به صورت بالقوه وجود دارد. همانطور که مقامات عالی رتبه ایران قبلا نیز مطرح کرده اند اگر موضوع هسته ای تمام شود و طرف های مقابل به تعهدات خود عمل کنند این احتمال وجود دارد که به صورت موضوعی و موردی بر اساس تصمیم مقامات عالی رتبه گفت وگوهایی صورت بگیرد و ما وارد مذاکره شویم. البته این موضوع مربوط به آینده و منافع ملی کشورمان است و اکنون نمی توانیم اظهار نظر دقیقی در این ارتباط داشته باشیم.

وی در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با نقشه کشورهای روسیه و چین در طول مذاکرات ایران با گروه 1+5 گفت: کشورهای روسیه و چین در طول مذاکرات در طی دو سال گذشته نقش مثبت و سازنده ای ایفا کردند و با آن که آن ها در کمپ مقابل ما یعنی گروه 1+5 بودند، سعی کردند که نقشی سازنده و مثبت برای رسیدن به توافق متوازن ایفا کنند. ما در طول دو سال گذشته رایزنی های مستمر و نزدیکی را با کشور چین و روسیه داشتیم و غیر از مسائل هسته ای در ارتباط با مسائل دیگر نیز با آن ها گفت وگوهایی داشتیم.

وی با تاکید بر این که «روابط ایران با دو کشور چین و روسیه روابطی مهم و سازنده است» تاکید کرد: این اطمینان را داریم بعد از اجرایی شدن توافق روابط ما با این دو کشور شکوفا تر و گسترده تر خواهد شد و بعد از رفع تحریم ها و موانع موجود حتما شاهد روابط گسترده تر و بهتری خواهیم بود.

عراقچی از نقش سازنده دو کشور چین و روسیه در جریان مذاکرات هسته ای تشکر کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط ایران و ترکیه نیز تصریح کرد: روابط ایران و ترکیه روابطی مستحکم و گسترده است. ما روابط اقتصادی و سیاسی و تاریخی گسترده ای با این کشور داریم و حتما این روابط بعد از توافق وین با قوت ادامه پیدا می کند. البته همانطور که می دانید ما در مورد برخی از مسائل منطقه ای با ترکیه اختلاف نظر داریم و در برخی از مسائل این اختلاف نظرها جدی است. ولی به این معنی نیست که روابط دو کشور از مسیر خود خارج شده است بلکه روابط سازنده دو کشور ادامه دارد و مطمئن هستیم که بعد ازتوافق وین این روابط گسترده تر می شود.

معاون وزیر خارجه کشورمان به موقعیت جغرافیایی ترکیه اشاره کرد و افزود: موقعیت جغرافیایی ترکیه حتما نقش مهمی در گسترش روابط اقتصادی ایران و اروپا ایفا خواهد کرد.

وی ادامه داد: در دوره تحریم ما روابط اقتصادی گسترده و رو به جلویی با ترکیه داشتیم و اطمینان داریم که این روابط به شکل گسترده ادامه پیدا می کند. البته همان طور که گفتم برخی از اختلاف ها در مورد برخی از مسائل منطقه وجود دارد که برخی از این اختلاف ها جدی است و ما نظرات خود را به صورت مستمر به مقامات ترکیه اعلام کردیم ولی باز هم تاکید می کنم که ما فکر می کنیم که کلان روابط دو کشور گسترده تر خواهد شد.
 

نظر شما :