ظریف:مردم ما به سیاستهای آمریکا بی اعتمادند

۱۰ شهریور ۱۳۹۴ | ۲۲:۳۹ کد : ۱۹۵۱۵۵۹ سرخط اخبار
وزیر امور خارجه گفت: مردم ما به سیاست های امریکا بی اعتمادند و اجرای صحیح توافقنامه هسته ای، فرصتی برای امریکا ایجاد می کند که بتواند لااقل مقداری از اعتماد از دست رفته مردم ایران را ترمیم کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمد جواد ظریف که از روز گذشته در تونس به سر می برد، روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران تونسی افزود: سیاست های امریکا در منطقه ما بویژه حمایت امریکا از جنایات رژیم صهیونیستی در حق مردم فلسطین یکی از دلایل بی اعتمادی مردم ماست.
وی با بیان این که همواره طرفدار حل و فصل موضوعات از طریق گفت و گو هستیم، ادامه داد : گفت و گوهای ما با امریکا برای حل پرونده ای بود که از دید ما غیرضروری بود که توانستیم با روش مسالمت آمیز به چارچوبی برای حل آن مساله دست یابیم.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: بنابراین فقط این گفت و گوها درباره حل یک موضوع بود و ما در مورد سایر موضوعات وارد گفت و گو نشدیم که توقع حل و فصل آن موضوعات را داشته باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که برخی تحلیل گران می گویند چهار پایتخت کشورهای عربی زیر سلطه ایران است، گفت: ما برای جهان عرب بسیار احترام قائلیم و معتقدیم هیچ کسی بر هیچ پایتخت جهان عرب سلطه ندارد .مردم عرب مردم رشیدی هستند و خودشان بر پایتخت های خودشان سلطه دارند .

**رژیم صهیونیستی باید پاسخگوی جنایاتش باشد

وزیر امور خارجه درباره سیاست ایران هراسی رژیم صهیونیستی نیز افزود: سیاست ایران هراسی رژیم صهیونیستی شکست خورده است و امروز این رژیم باید پاسخگوی جنایاتش علیه مردم فلسطین و لبنان باشد و دیگر نمی تواند به آتش کشیدن یک کودک خردسال ، شهرک سازی اشغالگرایانه و حمله به غزه و کرانه باختری و لبنان را تحت هیچ پوششی توجیه یا مخفی کند.
ظریف با بیان این که نگرانی نتانیاهو دقیقا از این جهت است، اضافه کرد: از برادران و خواهران جهان عرب می خواهیم این نگرانی را درک کنند و برای افشای جنایات رژیم صهیونیستی به عنوان تنها دشمن در منطقه تلاش کنند.

**ایران معتقد به استفاده از فرصت های مشترک و ایستادگی در برابر خطرات مشترک است

وی در پاسخ به ادعای نگرانی برخی کشورهای همسایه از قدرت گرفتن ایران هم گفت: در این باره هیچ جای نگرانی وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران آغوش خود را برای همکاری با همسایگان باز کرده و معتقد است باید از فرصت های مشترک استفاده کرد و در برابر خطرات مشترک ایستاد.

ظریف گفت: معتقدیم در بین همسایگان ضرورتی برای رقابت نیست و اگر رقابتی باشد باید رقابت در جهت صلح ، سازندگی، و پیشرفت باشد نه تخریب .

وزیرخارجه با تاکید بر این که ما آماده همکاری در همه سطوح و چارچوب های بین المللی برای حل و فصل مشکلات کشورهای منطقه به ویژه سوریه و یمن هستیم، تصریح کرد: ما چارچوب های مورد نظرمان را ارائه دادیم و چون این چارچوب ها اصولی هستند چه در یمن و چه در سوریه تفاوتی با هم ندارند .

ظریف با بیان این که معتقدیم مشکلات این کشورها راه حل نظامی ندارد و دخالت خارجی در آنها خطرناک است، افزود: باید اقدامات نظامی برای رساندن کمک های انسان دوستانه و رسیدن به راه حل سیاسی در این کشورها، متوقف شود.

وی ادامه داد: باید گفت و گوهایی بین طرف های داخلی سوری ها و یمنی ها صورت گیرد تا به همزیستی و اجماع ملی منجر شود. باید از فرقه گرایی، طائفه گرایی و قومیت گرایی در این مشکلات پرهیز شود.

وزیرخارجه گفت: نباید اجازه دهیم گروه های تروریستی از این اختلافات برای اهداف شوم خود استفاده کنند .باید راه مردم در تعیین سرنوشت آن ها ملاک قرار گیرد نه گزینه خارجی.
ظریف تاکید کرد: معتقدیم بازیگران بین المللی با این چهارچوب و اصول مخالفتی ندارند و امیدواریم با همکاری همسایگان برای پایان دادن به این فجایع که برای منطقه ما شرم آور است همکاری کنند.

وی با بیان این که ما همواره از دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم ، افراط گرایی و فساد داخلی حمایت کرده ایم، گفت: امیدواریم که گفت و گوی مقامات عراقی در زمینه اجماع و انسجام داخلی در عراق موفق باشد و انسجام داخلی در عراق هر روز بیشتر تقویت شود.

ظریف با بیان این که بین ایران و تونس زمینه های گوناگون همکاری به ویژه در بخش انرژی، نفت ، گاز، برق ،کشاورزی ،گردشگری ، حمل و نقل و برقراری خطوط مستقیم هوایی و دریایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: معتقدیم فناوری صلح آمیز باید در اختیار همه باشد و در این زمینه آماده همکاری با سایر کشورها در چارچوب مقررات بین المللی هستیم و این را حق همه می دانیم.

**در مبارزه با تروریسم استاندارد دوگانه کنار گذاشته شود

وزیر امورخارجه گفت : جمهوری اسلامی ایران همواره پیشگام مبارزه با داعش بوده است و ما مانع دیگرانی که مایلند در مبارزه با داعش مشارکت کنند نمی شویم اما این امر نیاز به اراده سیاسی دارد که واقعا بخواهند با داعش مبارزه کنند.

ظریف افزود: کنار گذاشتن استانداردهای دوگانه که مانع مبارزه با داعش و تروریسم در منطقه شده است می تواند به مبارزه با داعش کمک کند.

وی ادامه داد: نمی توان در یک کشور با داعش مبارزه کرد و در کشور دیگری اقدامی کرد که به داعش کمک کند.

وزیر امورخارجه با بیان این که مشکلات جهان اسلام و عرب از طریق گفت و گو، اعتدال و روند سیاسی قابل رفع است، گفت: کشورهای خارجی باید مداخله را متوقف و به این گفت و گوها کمک کنند.

ظریف اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در جهت کمک به این گفت و گوها آماده همکاری با سایرین و بویژه با کشور تونس است.

**برجام فرصت جدید برای منطقه

رییس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از این نشست خبری درباره مذاکرات هسته ای نیز اظهار داشت: حل موضوع هسته ای یک فرصت جدید برای منطقه فراهم کرد که از طریق گفت و گوها به حل مشکلات افراط گرایی و طایفه گری بپردازیم و با همکاری همه کشورهای منطقه و همسایگان این مشکلات را حل کنیم.

ظریف تصریح کرد: حل مشکل هسته ای یک پیروزی برای کل منطقه و جهان اسلام است و تهدیدی برای هیچ یک از کشورهای همسایه و جهان اسلام نیست.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از این که درباره وضعیت منطقه و آینده با کشورهای بیرون از منطقه گفت و گو کند، اجتناب کرد زیرا معتقدیم موضوعات منطقه باید با تلاش کشورهای منطقه حل و فصل شود .

وزیر امور خارجه با تاکید بر این که از سیاست مستقل و معتدل تونس درباره موضوعات منطقه استقبال می کنیم، خاطرنشان کرد: فرصت خوبی است که در این زمینه همکاری کنیم و همچنین دیگران را به سیاست های عقلانی و مبتنی بر گفت و گو و همکاری برای حل مشکلات کشورهای منطقه فرا می خوانیم.

**برای منطقه با کشورهای بیرون مذاکره نمی کنیم

ظریف تصریح کرد: ما اجازه ندادیم غیر از موضوع هسته ای، موضوعات منطقه ای وارد این مذاکرات شود و ما به خود اجازه نمی دهیم برای این منطقه با دیگران مذاکره کنیم.

وی افزود: معتقدیم که موضوع سوریه باید براساس اصول قابل قبول برای مردم آن حل شود که شامل عدم مداخله خارجی ، مبارزه با افراط ، احترام به قانون و احترام به نظر مردم سوریه است.
رییس دستگاه دیپلماسی با بیان این که حل مشکل سوریه باید سوری و سیاسی باشد نه نظامی و خارجی، ادامه داد: در باره آینده شخصیت های سوری نیز فقط مردم سوریه حق تصمیم گیری دارند و نه دیگران .

ظریف تاکید کرد: ما همچنین از مذاکره بین گروه های یمنی حمایت کرده ایم، از نقش دولت عمان که همواره نقشی مثبت بوده، حمایت و استقبال می کنیم و از گفت و گوهای بین کشورهای همسایه یمن و گروههای یمنی نیز حمایت می کنیم.

وی تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این بوده است که باید حملات علیه یمن متوقف و گفت و گوهای فراگیر و همچنین حکومتی فراگیر در یمن ایجاد شود.
وزیر امور خارجه ادامه داد: اگر کمکی از دست جمهوری اسلامی ایران ساخته باشد در این زمینه کوتاهی نخواهیم کرد.
 

کلید واژه ها: مبارزه با داعش رژیم صهیونیستی


نظر شما :