دیدار روسای جمهور ایران و برزیل

۰۴ مهر ۱۳۹۴ | ۱۸:۴۶ کد : ۱۹۵۲۳۱۰ سرخط اخبار


رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت ها و اشتراکات فراوان میان ایران و برزیل، بر ضرورت توسعه همه جانبه مناسبات بویژه گسترش روابط اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی دو کشور تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری برنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر جمعه به وقت نیویورک در دیدار دیلما روسف رییس جمهوری برزیل، با بیان اینکه برزیل در میان کشورهای آمریکای لاتین دارای جایگاه خاص نزد ایران است و دو کشور همواره روابط خوبی با یکدیگر داشته اند، گفت: سفر وزیر خارجه برزیل به ایران آغاز حرکتی جدید در گسترش روابط دو کشور بود و امیدواریم در آینده نیز شاهد تقویت و توسعه این مناسبات باشیم.
رییس جمهوری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط با برزیل نمی بیند و در آستانه تحرک جدیدی هستیم، افزود: باید برای اجرایی شدن و عملیاتی کردن توافقنامه های موجود میان دوکشور تلاش کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران و برزیل باید از فضای جدیدی که بعد از توافق هسته ای بوجود آمده برای تقویت و گسترش روابط خود به خوبی استفاده کنند، اظهار داشت: شرکت ها و کمپانی های برزیل می توانند در بخش های مختلف عمرانی و بازار سرمایه ایران حضور پیدا کنند.
رییس جمهوری افزود: برزیل در بخش صنعت، صنایع فلزی و معدنی توانمندی های خوبی دارد و می تواند در این زمینه ها در ایران فعالیت کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه روابط ایران و برزیل تنها محدود به حوزه اقتصادی نبوده و دو کشور می توانند در زمینه مسایل فرهنگی و سیاسی نیز روابط خوبی با هم داشته باشند، گفت: ایران و برزیل در زمینه مسایل منطقه ای، امنیت جهانی، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر و تقویت جنوب – جنوب می توانند همکاری های بسزایی داشته باشند.
رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران علاقمند است همکاری های خود را با مجموعه بریکس که برزیل یکی از اعضای فعال آن است، توسعه دهد، اظهار داشت: تصمیم دولت ایران بر فعال شدن بخش خصوصی است که در این راستا بخش خصوصی دو کشور می توانند، با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: ایران در مرکز یک بازار 300 میلیونی در کشورهای همسایه خود می تواند منطقه ای خوب و فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری و همکاری های مشترک تجاری و اقتصادی باشد.
رییس جمهوری، ایران را به عنوان قطب مهم انرژی در منطقه و دارای جوانان تحصیلکرده و نیروی انسانی توانمند برشمرد و اظهار داشت: امروز زمینه های خوبی برای سرمایه گذاری های شرکت های خارجی در ایران فراهم شده و همچنین پیشرفت های قابل توجهی در زمینه های گوناگون علمی و فناوری از جمله نانو، بیوتکنولوژی و آی سی تی در ایران به دست آمده که در این راستا پارک های علم و فناوری ایران می توانند با مراکز علمی و فناوری برزیل ارتباط نزدیک تری داشته باشند.
دکتر روحانی ضمن دعوت از رییس جمهور برزیل برای دیدار رسمی از ایران، این سفر را حرکتی خوب در گسترش روابط دو کشور دانست و گفت: برزیل در آمریکای لاتین و ایران در خاورمیانه می توانند نقطه اتصال و همکاری دو منطقه در بخش های مختلف باشند.
رییس جمهوری در بخش دیگری از این دیدار در خصوص مسایل سوریه گفت: سوریه در جنگی بزرگ با تروریست ها درگیر است و مردم این کشور دچار سختی های فراوان از جمله آوارگی شده اند.
دکتر روحانی ادامه داد: معتقدیم در سوریه نمی شود همزمان ادعای جنگ با تروریسم و تضعیف حکومت مرکزی را داشت، چرا که اگر حکومت مرکزی این کشور از هم بپاشد، تروریست ها فرصت بیشتری برای کشتار مردم پیدا می کنند.
رییس جمهوری با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم گروه های تروریستی به دولت های تروریستی تبدیل شوند، گفت: اگر همه کشورهای جهان به مبارزه با تروریسم در سوریه اولویت بدهند، مسیر مناسبی برای حل معضلات و اصلاحات سیاسی در سوریه است.
رییس جمهوری برزیل نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رییس جمهوری کشورمان، گفت: برزیل تمدن و تاریخ بزرگ ایران را در سطح جهان به رسمیت می شناسد و به آن احترام می گذارد.
روسف با بیان اینکه معتقدیم فرصت های زیادی برای دو کشور در حوزه های مختلف تجارت، اقتصاد و فرهنگ در راستای توسعه مناسبات وجود دارد، گفت: ایران و برزیل در بسیاری از سازمان های بین المللی دیدگاه های مشابهی دارند.
وی گفت: ایران و برزیل در گذشته از تحریم ها رنج بردند و ما امروز از رفع سریعتر تحریم ها علیه ایران استقبال می کنیم.
رییس جمهوری برزیل با اشاره به فرصت های نامحدود همکاری بین دو کشور، تصریح کرد: برزیل ایران را به عنوان قدرت منطقه ای می شناسد و علاقمند به توسعه روابط تجاری و اقتصادی با این کشور است و در این مسیر از شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در برزیل دعوت می کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه هیأت های تجاری دو کشور باید جلسات مشترکی با یکدیگر داشته باشند، گفت: علاوه بر توسعه روابط تجاری، اقتصادی و کشاورزی، خواستار تقویت مناسبات علمی و فناوری میان تهران و برازیلیا هستیم.
رییس جمهوری برزیل همچنین با بیان اینکه برزیل از گسترش همکاری خود با ایران در مجموعه بریکس استقبال می کند، گفت: برای بنده افتخار بزرگی است تا از ایران بازدید کنم چرا که برزیل احترام فراوانی برای فرهنگ و تمدن ایران قایل است.
وی با تأکید بر اینکه ایران نقش بسزایی در ایجاد ثبات در منطقه دارد، گفت: معتقدیم تضعیف دولت سوریه منجر به تقویت تروریسم خواهد بود و امروز دنیا فهمیده که عواقب ادامه جنگ در سوریه به معنای تقویت داعش است.
رییس جمهوری برزیل افزود: شکی نیست که در سوریه نیاز به اصلاحات سیاسی داریم، اما اولویت فعلی باید نجات مردم و جلوگیری از سیل آوارگان باشد.
 

کلید واژه ها: برزیل ایران و برزیل جمهوری برزیل


نظر شما :