بغداد نمی‌تواند به واشنگتن اعتراض کند

عراق بهشت جاسوس‌های امریکایی

۱۶ مهر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۵۲۶۵۶ اخبار اصلی خاورمیانه
به دلیل رکود و فقری که بر کشور حاکم شده جاسوسی به حرفه‌ای برای کسانی که حرفه‌ای ندارند، تبدیل شده است.
عراق بهشت جاسوس‌های امریکایی

دیپلماسی ایرانی: منابع سیاسی و امنیتی عالی رتبه عراقی به روزنامه العربی جدید گفتند که نیروهای امریکایی عملیات جذب نیروی گسترده ای را در داخل عراق به ویژه مناطقی که تحت کنترل داعش در شمال و غرب است، آغاز کرده اند که حتی دامنه آن تا بغداد و جنوب این کشور نیز رسیده و مبالغ خوبی را برای این کار صرف می کنند تا بتوانند اطلاعات امنیتی مورد نیاز خود را از درون مناطق هدف به دست آورند.

بنا به این گزارش امریکایی ها بابت هر فرد خبرچین یا جاسوس حداقل معادل یک حقوق ماهیانه یک شهروند عراقی پول می دهند.

یک مقام عالی رتبه عراقی که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت: «ایالات متحده فعالیت خود را در عراق افزایش داده تا از میان جوانان عراقی بتواند در زمینه های اطلاعاتی و تجسس نیرو جذب کند. این نیروها در قبال دریافت پول اطلاعات منطقه مورد نظر را در اختیار نیروهای امریکایی قرار می دهند. این اطلاعات هم شامل جنبه های نظامی است هم سازمانی نیروهای مسلح، چه از میان داعش چه از میان نیروهای داوطلب مردمی. آنها اطلاعات لازم درباره نرخ مواد غذایی و تحرکات ساکنان و میزان رضایتشان از وضعیت جدیدی که در آن به سر می برند را در اختیار نیروهای امنیتی امریکایی قرار می دهند.»

یک مقام عراقی که خود سرهنگی در دفتر اداری وزارت دفاع است اما نخواست نامش فاش شود در این باره گفت: «هدف اعلام شده تجسس علیه تحرکات شبکه های داخلی و شناخت نقاط ضعف آنها است، اما اطلاعاتی نیز در اختیار داریم که نشان می دهد امریکایی ها اخیرا فعالیت خود را گسترش داده اند و منابع اطلاعاتی ای در مراکز گروه های مسلح شیعی نیز به دست آورده اند.»

اشاره او به گروه های مسلح داوطلب مردمی است که شامل 53 گردان نظامی با ماهیت دینی می شود که به ایران تمایل دارند و از سوی آن حمایت می شوند.

وی همچنین گفت: «40 درصد حملات پیمان بین المللی مبارزه با داعش به استناد اطلاعات موجود از داخل شهرهای تحت تصرف داعش صورت می گیرد. امریکایی ها دستگاه های ارتباط مستقیم در اختیار مخبرهای عراقی خود قرار داده اند که به اینترنت وصل نمی شود، همچنین دستگاه هایی مثل ثریا در اختیار آنها قرار داده اند.»

این سرهنگ عراقی درباره حقوق و دستمزدی که امریکایی ها به مخبرهای خود می دهند نیز گفت: «چیزی بین یک هزار تا سه هزار دلار دستمزد هر کدام از این مخبرها است.»

وی در ادامه افزود: «واشنگتن همچنین تلاش دارد پایگاه بزرگی از مزدورهای خود تشکیل دهد که شامل بیش از هزار مزدور از جوانان محلی می شود، این پایگاه تا پایان سال راه اندازی خواهد شد.»

داعش اخیرا شماری از جوانان در الانبار و موصل را اعدام کرد و گفت که «آنها برای صلیبی ها جاسوسی می کردند.»

در همین رابطه یکی از نمایندگان پارلمان عراق که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، گفت: «امریکایی ها در حال حاضر بزرگترین تیم جاسوسی در عراق را دارند. اشتباه است بگوییم نیروهای آنها افراد محلی یا جوانان عادی ساده هستند. ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد افسرهایی از ارتش و پلیس عراق و همچنین نیروهای عشایر برای امریکایی ها جاسوسی می کنند. حتی در داخل مجلس نمایندگانی به استخدام امریکایی ها در آمده اند و به سود منافع آنها کار می کنند. آنها حتی در درون شبکه های نیروهای داوطلب مردمی نیز نفوذ کرده اند و با دادن پول به آنها به شکل گسترده ای آنها را به خدمت خود در آورده اند.»

وی همچنین گفت: «دولت توانایی ایستادگی در برابر آنها را ندارد حتی نمی تواند از امریکایی ها درباره این موضوع بپرسد یا وارد فضای اطلاعاتی آنها برای جنگ با تروریسم شود.»

احمد عبدالکریم الموسوی، کارشناس امور عراق و مدیر مرکز مطالعات بغداد در این باره گفت: «امریکایی ها در طول چند ماه گذشته اطلاعات اساسی مورد نیاز خود را جمع آوری کرده اند و حتی این فکر به طور عموم وجود دارد که وضعیتشان از این لحاظ بهتر از حتی دولت عراق است.»

موسوی همچنین گفت: «عملیات جذب نیرویی که امریکایی ها در میان عراقی ها به راه انداخته اند جنبه علنی به خود گرفته و با پرداخت پول صورت می گیرد. به دلیل رکود و فقری که بر کشور حاکم شده این کار به حرفه ای برای کسانی که حرفه ای ندارند، تبدیل شده است.»

بر اساس اطلاعات منابع محلی در غرب و شمال عراق که تحت کنترل داعش است، داعش تا آن جا که بتواند برخوردهای شدید با شبکه های جاسوسی و مزدورها می کند، از جمله اقدام به بستن دفاتر خدمات اینترنت می کند، اینترنت خانه ها را قطع می کند و تنها به چند کافی نت که به شدت تحت کنترل است اجازه فعالیت می دهد، همچنین عملیات بازرسی و گشت منازل و مراکز تجاری به شیوه از قبل اعلام نشده نیز انجام می دهد.

 

ترجمه: سید علی موسوی خلخالی

کلید واژه ها: عراق امريكا


نظر شما :