عربستان درباره ایران و سوریه اظهارنظر نکند

۳۰ مهر ۱۳۹۴ | ۱۹:۵۷ کد : ۱۹۵۳۱۷۰ سرخط اخبار

معاون وزیر خارجه ایران در گفت وگو با یک روزنامه انگلیسی گفته عربستان در تلاش است تا یمن را اشغال کند؛ وی همچنین از سیاست های افراطی عربستان که به رشد گروه های تروریستی منجر شده انتقاد کرده است.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران که به لندن سفر کرده روز چهارشنبه در مصاحبه ای با روزنامه انگلیسی گاردین درباره مسائل مهم خاورمیانه اظهار نظر کرده است. 

آقای امیرعبداللهیان، در این مصاحبه ادعاها درباره حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه را رد و بار دیگر تأکید کرد مشاوران نظامی ایران در مبارزه با تروریسم به ارتش سوریه کمک می کنند. 

این مقام ایرانی که به دعوت وزارت خارجه انگلیس به این کشور سفر کرده، گفت «سیاست های افراطی» عربستان سعودی، باعث رشد گروه های تروریستی القاعده و داعش شده است. 

امیرعبداللهیان، همچنین ادعاها درباره اینکه حملات هوایی روسیه در سوریه بنا به درخواست ایران برای جلوگیری از سقوط بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه انجام شده را رد کرد و گفت: «اعتقاد ما این است که گروه های مسلح، حتی در حساس ترین برهه های زمانی قادر به براندازی دولت سوریه نبوده اند و نیستند.»

وی به اظهارات چند روز پیش عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان که تهران را به اشغال سوریه متهم کرده بود هم پاسخ داد. او گفت: «با توجه به این واقعیت که عربستان سعودی، هفت ماه است در تلاش است تا با استفاده از زور نظامی یمن را اشغال کند، آنها درباره سوریه، در جایگاهی نیستند که این اظهارات را مطرح کنند.»

معاون وزیر خارجه ایران، همچنین سوء مدیریت عربستان را مقصر مرگ هزاران نفر در مراسم حج امسال خواند. 

این دیپلمات ایرانی در ادامه اشاره کرد که در بروکسل، گفت وگوهایی سازنده با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره پیشنهادات برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه داشته است. 

امیرعبداللهیان افزود: «در هر فرایند سیاسی، نقشی که بشار اسد خواهد داشت، مهم است. ما به دنبال این نیستیم که بشار اسد برای همیشه رئیس جمهور بماند، اما به نقش او در مبارزه با تروریسم و اتحاد ملی این کشور واقف هستیم. مردم سوریه تصمیم نهایی را خواهند کرد و هر تصمیمی که آنها بگیرند، ما آن را می پذیریم.»


نظر شما :