برگزاری ۳ جلسه هیات نظارت بر اجرای برجام

۱۰ آذر ۱۳۹۴ | ۰۱:۴۹ کد : ۱۹۵۴۳۳۱ سرخط اخبار
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تیم نظارت بر روند اجرای برجام تاکنون ۳ جلسه برگزار کرده است، گفت: تخلف سازمان انرژی اتمی در جمع آوری سانتریفیوژها را پیگیری و در گزارش مجلس قید می کنیم.
 
اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به بازدید اخیر (شنبه هفته جاری) اعضای کمیسیون متبوعش از تاسیسات هسته ای نطنز، اظهار داشت: متأسفانه سازمان انرژی اتمی پیش از آنکه تیم نظارت کننده بر روند اجرای برجام توسط شورایعالی امنیت ملی تشکیل، معرفی و مشخص شود اقدام به جمع آوری بیش از 6 هزار سانتریفیوژ کرده بود که این اقدام تخلف محسوب می شود.
 
وی افزود: ما در بازدید از تاسیسات هسته ای نطنز جمع آوری این سانتریفیوژها که تخلف سازمان انرژی اتمی است را مشاهده کردیم و در گزارشی که قرار است به صحن علنی ارائه دهیم، حتماً آن را قید خواهیم کرد.
 
کوثری ادامه داد: درست است که این 6 هزار سانتریفیوژ غیرفعال بودند ولی بالاخره کار گذاشته شده بودند و نباید تا زمانی که تیم نظارت کننده بر روند اجرای برجام تکمیل و معرفی می شد، سازمان انرژی اتمی اقدام به جمع آوری آنها می کرد.
 
وی همچنین تصریح کرد: باید جمع آوری این سانتریفیوژها با نظارت تیم مذکور و زمانی که آنان تصمیم می گرفتند انجام می شد ولی سازمان انرژی اتمی زودتر این اقدام را انجام داد؛ ما در بازدید از تاسیسات هسته ای نطنز از نزدیک این تخلف را دیدیم و قطعاً آن را پیگیری خواهیم کرد تا مشخص شود که بر چه اساسی و به دستور چه کسی این تخلف که البته جلوی آن گرفته شد، انجام شده است؟!
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بقیه امور روی روال خودش در تاسیسات هسته ای نطنز در حال انجام است، تأکید کرد: اکنون دیگر تیم نظارت بر روند اجرای برجام مشخص شده و تاکنون 3 جلسه نیز برگزار کرده و در حال نظارت بر روند اجرای برجام است.
 
کوثری متذکر شد: این تیم بر روند اجرای تعهدات 1+5 در راستای اجرای برجام نیز نظارت می کند و از طرفی نسبت به فرمایشات مقام معظم رهبری و شروط 9گانه ایشان در نامه شان به رئیس جمهور نیز توجه لازم را دارد که در راستای اجرای برجام، این شروط کاملاً رعایت شوند.
 
وی در پایان با بیان اینکه نمایندگان مجلس و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز به طور مستمر نسبت به اجرای برجام نظارت می کنند، خاطرنشان کرد: در آینده اعضای کمیسیون امنیت ملی از سایت ها و تأسیسات هسته ای فردو، اصفهان و خُنداب اراک بازدید و گزارش آن را تهیه خواهند کرد.

کلید واژه ها: روند اجرای برجام نطنز تاسیسات هسته ای نطنز


نظر شما :