شرط رفتن بشار اسد برای ما خط قرمز است

۲۲ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۸:۲۲ کد : ۱۹۵۷۹۴۴ سرخط اخبار

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت آمریکایی ها می گویند بشار اسد باید برود اما اسد باید به عنوان رئیس جمهور قانونی سوریه بماند تا دوران ریاست جمهوری اش پایان یابد و شرط رفتن وی خط قرمز ما است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه نگاه یک درباره شعار سال اظهار داشت: جمهوری اسلامی افتخارش این است که مستقل بوده و اگر می خواهد مستقل بماند باید اقتصاد وارداتی نداشته باشد چرا که اقتصاد مقاومتی به معنای تکیه بر خود است تا آسیب پذیری اقتصاد به حداقل برسد. 
وی با اشاره به اینکه در حوزه دفاعی خودکفا هستیم، ادامه داد: با خود کفایی توانستیم امکانات پیچیده ای همچون موشک را تهیه کنیم و ایجاد ساختار بر پایه دفاعی حتما راحت تر از حوزه اقتصادی است. 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چین از سال 1949 توانسته با ابتکار خود سیستم دفاعی و اقتصادی را سر و سامان دهد از همین رو آینده اش درخشان خواهد بود. 
وی با اشاره به اینکه باید در حوزه اقتصادی هم میانبر بزنیم تاکید کرد: ستاد اقتصاد مقاومتی با ریاست معاونت رییس جمهور تشکیل شده و این بسیار خوب است. 
ولایتی اظهار داشت: کمپانی های جهانی یکی از نقش های پنهانشان نفوذ بوده و شرکت های غربی یکی از دستورالعمل هایشان ایجاد نفوذ از طریق پول و رانت است. 
وی تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که در را روی کمپانی ها ببندیم بلکه باید مراقبت های اطلاعاتی داشته باشیم. 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که وضعیت منطقه هیچ گاه تا این حد بی ثبات نبوده و اکثر کشورهای منطقه همچون لیبی، سوریه، عراق، پاکستان، آذربایجان، ارمنستان و ... در آن ها آثار بی ثباتی وجود دارد عنوان کرد: ایران تنها کشور با ثبات منطقه است. 
 یکی از ویژگی های آقای کری گزافه گویی است
 وی با اشاره به سخنان جان کری گفت: یکی از ویژگی های آقای کری گزافه گویی بوده و هر چند وقت یک بار به منطقه می آید و چند عکس یادگاری می گیرد و بدون پشتوانه چند کلمه فریب کارانه و سراسر کذب را مطرح می کند. 
ولایتی تاکید کرد: خانم کلینتون که قبل از جان کری وزیر خارجه آمریکا بود اذعان داشت که داعش را ما ساختیم و حال با این تفاسیر آیا در سوریه ، آمریکا طرفدار تروریست است یا ایران؟ 
 وی با اشاره به این که داعش به عنوان یک سری موجودات شبه انسان جنایت کار ترین گروه تروریستی تاریخ معاصر هستند و در سوریه و عراق مردم را به خاک و خون می کشند، گفت: ایران به درخواست رئیس جمهور قانونی سوریه و دولت این کشور که سازمان ملل آن را به رسمیت می شناسد از ما به عنوان متحد خود کمک خواست و ما هم به آن ها برای مبارزه با تروریست کمک کردیم. 
 رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: جان کری بی حیا و وقیح به صراحت دارد وارونه نمایی می کند و  به حزب اللهی که در برابر تجاوزات ارتش اسرائیل ایستادگی کرده و جمهوری اسلامی هم افتخار آموزش جوانان لبنانی را از دهه 80 داشته را متهم می کنند و در کدام دایره المعارف کسی که از کشور دفاع می کند تروریست است. 
سوریه ستون مقاومت است/ جان کری انسانی فریب کار است 
وی با بیان اینکه جان کری انسانی فریب کار است و به راحتی کلمات زیبایی را با باطن شیطانی مطرح می کند، تصریح کرد: آمریکا با هزاران سرباز به دنبال حضور نظامی در عراق بود و در پنج سال اخیر تلاش کرده تا بشار اسد را سرنگون کند و چون ایران به ستون فقرات مقاومت و بازوی آن یعنی حزب الله کمک کرد و چون آمریکا شکست خورده با یک زبان نرمی می گوید ایران کمک کند تا بشار اسد نباشد و باید گفت به شما چه ارتباطی دارد که بشار اسد باشد یا نباشد و مردم سوریه در این زمینه تصمیم می گیرند. 
 ولایتی با توصیف وضعیت تاسف بار لیبی و تلاش آمریکا برای تبدیل سوریه به لیبی دیگر گفت: بشار اسد مقاومت کرد و گلوله های تا چند صد متری دفترش را تحمل نمود تا سوریه لیبی دیگری نشود و آقای کری یک حرف بدون پشتوانه را مطرح می کند و نشان می دهد که آمریکایی ها به دنبال آن هستند که در سوریه یک نظام دست نشانده و طرفدار خود را بنا کنند که البته در میدان رزم آمریکایی ها و هم دستانش نه در عراق و نه در سوریه حریف مردم نشدند. 
 ماجرای پاسخ ظریف به کری درباره داعش
 رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یک بار آقای کری به ظریف گفته بود شما به عراق کمک تسلیحاتی می کنید و ظریف در پاسخ عنوان داشت بله ما کمک تسلیحاتی می کنیم که اگر این کار را انجام نمی دادیم شما به جای آنکه با دوستان داعشی خود در موصل تماس بگیرید در بغداد تماس می گرفتید. 
وی با بیان اینکه آمریکایی ها در عراق یک حاکم نظامی بنا نهادند و بر ملت این کشور حکومت کنند گفت: آقای جعفری مالکی و عبادی همه آمریکایی ها را رانده اند و وزیر خارجه آمریکا تلاش می کند تا از تریبون یک کشور ضعیف سخنانی را مطرح کند که آنها می دانند حریف قدرت نظامی ایران نمی شوند. 
ولایتی با بیان اینکه چه طور کشورهای هم پیمان آمریکا قدرت نظامی داشته باشند و جمهوری اسلامی توان موشکی نداشته باشد گفت: این موضوع به دلیل آن است که آمریکایی ها هر بار ما را چند گام به عقب بنشانند و به دنبال این هستند که جمهوری اسلامی را از مشروعیت بیندازند حال آنکه حضور ایران در منطقه مشروع است. 
 رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر مجموعه ای که مورد حمایت جمهوری اسلامی بوده پیروز شده و حزب الله اولین مجموعه عربی بود که اسرائیل را شکست داد. 
وی با اشاره به وضعیت تاسف بار عراق و سوریه و مهاجرت های ملت این دو کشور در سایه حضور تکفیری ها و دخالت های آمریکا تاکید کرد: اگر کشوری بخواهد نقش منطقه ای داشته باشد باید در زمینه توسعه امکانات و قدرت دفاعی خود گام بردارد ودر این صورت است که اگر کشورهای همسایه از او درخواست کنند که برای استقلال و مقاومتشان به آنها کمک کنند ایران این کار را انجام می دهد. 
ولایتی با بیان اینکه جمهوری اسلامی یک کشور و ملت به معنای حقیقی کلمه است و ده هزار سال قدمت دارد یادآور شد: ایران با هدایت رهبر معظم انقلاب و امام خمینی پرچمدار بیداری اسلامی است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه قدرت جمهوری اسلامی ایران و الگو بودن انقلاب اسلامی شعار نیست گفت: امروز استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی محقق شده و یک کشور مستقل بدون تبعیت از الگوهای غربی روی پای خود ایستاده است.  
 وی ادامه داد: برای مثال ملاقاتی با رئیس جمهور لهستان بعد از کمونیست داشتم که می گفتم انقلاب شما بازگشت دین به کل دنیا بود و شما دین را احیا کردید و یا بارها زمانی که بنده در وزارت خارجه بودم به من گفتند شما وزیر خارجه ایران نیستید بلکه وزیر خارجه جهان اسلام هستید و جهان اسلام به موفقیت های دفاعی ما افتخار می کند و ریشه دشمنی غرب با ایران هم همین موضوع است. 
وی در ادامه برنامه با اشاره به این که اساس مذاکرات، منطقه است در دنیای امروز که آمریکایی ها جولان می دهند برای آن ها منطق حاکم نیست.
رئیس  مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا می توان پیرامون موضوعات موشکی با نگاه برد، برد مذاکره کرد گفت: موضوع دفاعی کشور قابل مذاکره نیست.
ولایتی با اشاره به این که در بوسنی مردم مسلمان این کشور که 2 میلیون جمعیت داشت 20 هزار نفر شهید شدند اما شاهد مقاومت مردم مسلمان بوسنی بودیم. به طوری که رفتار آمریکایی ها در آن دوره در مقابل بوسنی ها از گذشته شاهد هستیم.
وی با اشاره به قرارداد دیتون افزود: آمریکایی ها برای مردم بوسنی تعیین تکلیف کردند که چه مقدار می توانند طبق قرارداد سلاح داشته باشند لذا آن ها نمی خواستند در قلب اروپا کشوری با ماهیت اسلامی به وجود آید.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که آمریکایی ها مگر درباره مسائل دفاعی کشورشان با ما مشورت می کنند که ما بخواهیم پیرامون مسائل دفاعی با آنها مشورت کنیم، تصریح کرد: هندسه دفاعی ما را آمریکا نمی تواند تعیین کند.
ولایتی با اشاره به این که مسائل ایران و آمریکا سرنوشت بسیار عبرت آموزی دارد گفت: در طول تاریخ ایران همواره مقاومت می کرد و آمریکا بر ما فشار می آورد به طوری که آن ها انواع تحریم ها را بر ما تحمیل کردند و در منطقه بر علیه ما دشمن تراشی می کردند.
وی با بیان این که آمریکایی ها هیچ حسن نیتی به ما نشان ندادند افزود: آن ها هر جا دیدند که ایران می تواند پیشرفت کند جلوی کارمان را می گرفتند لذا تجربه تلخی با آمریکا داریم و هر روز شاهد یک ادعایی از سوی آن ها هستیم.
بخشی از تلاش علیه جامعه اسلامی ایران جنگ تبلیغاتی است
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که آمریکایی ها از هیچ حرکتی در جهت محدود کردن اقتصاد ایران فروگذار نبودند، اظهار داشت: بخشی از تلاش علیه جامعه اسلامی ایران جنگ تبلیغاتی است که رسانه های غربی و عربستانی اقداماتی را بر ضد جمهوری اسلامی ایران انجام دادند.
ولایتی با تاکید بر اینکه هیچ امری بدون اذن مقام معظم رهبری شکل نمی گیرد گفت: موضع ایشان ایستادگی در برابر  زیاده خواهی غرب و آمریکا است لذا هیچ مذاکره ای به صورت پشت پرده وجود ندارد.
وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران سیاستش روشن است گفت: سیاست ایران دفاع از تمامیت ارضی کشور است و لذا در رابطه با مسائل ارضی از کسی اجازه نمی گیریم.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری پیرامون تنش آفرینی که در روابط ایران و عربستان به وجود آمده است گفت:عربستان به نفع مصالح خود عمل نکرده است به طوری که یک سال است که مردم یمن را بمباران کرده است
حزب الله موجب شرافت عرب و امت اسلامی است
ولایتی با بیان این که مردم یمن با دستانی خالی در برابر آن ها ایستادگی کردند گفت: حزب الله موجب شرافت عرب و امت اسلامی است.
عربستان با تدبیر در جهت حفظ دولت خود باید به مبانی اسلامی برگردد
وی ادامه داد: تمام تکفیری و افرادی که به اسم اسلام جنایت می کنند آرمان ها و ایدئولوژیشان را ناشی از وهابیت می دانند لذا توصیه ما به سعودی ها بر این است که با تدبیر و تعقل در جهت حفظ دولت خود به مبانی اسلامی برگردند.
رئیس  مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که مردم به عملکرد عربستان نگاه می کنند اظهار داشت: تربیت و صدور تروریست محصول عربستان است.
ولایتی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون درگیری اخیر قره باغ ادامه داد: بدون تردید از این که بین دو همسایه کشورمان درگیری ایجاد شده ناراحتیم لذا در این رابطه رئیس جمهور خواستار آتش بس شده است.
وی تاکید کرد: اگر مشکلی میان دو کشور است باید آن ها از طریق گفتگو و به صورت صلح آمیز موضوعاتشان را مورد حل و فصل قرار بدهند.
در درگیری قره باغ تحریک خارجی صورت گرفته است
رئیس  مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که با به هم خوردن آتش بس و کشته شدن مردم دو کشور چیزی حل نمی شود گفت: دراین درگیری تحریک خارجی صورت گرفته است به طوری که خواسته دو کشور در این امر نبوده است زیرا هر دو کشور به محض درگیری با آتش بس موافقت کردند
ولایتی با اشاره به این که آمریکا و متحدینش در منطقه در موضوع سوریه شکست خوردند اظهار داشت: تکفیری ها و داعشی ها در ابتدا در سوریه و سپس در عراق شکست خوردند و خواهند خورد.
وی با اشاره به این که چند هزار نفر از منطقه قفقاز به سوریه رفتند و جز داعش شدند افزود:این عده علیه دولت سوریه می جنگند.
رئیس  مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که ایران قائل به ایجاد تنش در منطقه نیست گفت: آذربایجان با ما هم زبان و هم مذهب است به طوری که دارای مشترکات زیادی هستیم.
ولایتی با تاکید بر این که باید قضیه قره باغ با گفتگو حل شود عنوان کرد: عده ای به دنبال تسلیح کردن دوطرف هستند تا آتش به راه بیندازند لذا این مسئله تعطیل است و روسای دو کشور عاقلانه عمل کردند.
وی تاکید کرد: اگر دو کشور میانجی گری جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند با کمک روسیه و برخی دیگر از کشورها این دو کشور به صلح کامل خواهد رسید.
رئیس  مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که رابطه بین دو کشورها بر اساس منافع مشترک و بلند مدت شکل می گیرد اظهار داشت: هر چه منافع کشور جدی تر باشد به رایطه استراتژیک نزدیک می شود.
ولایتی با اشاره به این که ما با روسیه مشترکات زیادی داریم گفت:  هر دو کشوردر معرض محاصره اقتصادی قرار گرفته اند و همچنین باید اذعان داشت که هر دو کشور آسیایی و دارای مرز مشترک آبی در دریای خزر هستیم لذا همکاری اخیر در سوریه نشان داد که روابط استراتژیک به واقع بینی نزدیک است.
وی با اشاره به حضور روسیه در موضوع سوریه گفت: همکاری های مشترک و همچنین همکاری های منطقه ای در" شانگ های" به وجود آمده است.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که در سیاست خارجی نگاه به شرق داشته باشیم گفت: نگاه به شرق کلی گویی نیست.
شرط رفتن بشار اسد برای ما خط قرمز است
ولایتی با اشاره به این که آمریکایی ها می گویند که بشار اسد باید برود اما باید اذعان داشت که بشار اسد به عنوان رئیس جمهور قانونی سوریه باید بماند تا دوران ریاست جمهوری اش پایان یابد گفت: شرط رفتن بشار اسد برای ما خط قرمز است لذا از بشار اسد دفاع می کنیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که  آیا روسیه شریک نامطمئنی برای کشورمان است گفت: هر کشوری که با ما تعامل کند و منافع جمهوری اسلامی ایران از طریق آن کشور تامین شود ما طرفدار آن ها خواهیم بود.
رئیس  مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این سوال که آیا شریک مطمئن تر از روسیه برایمان وجود دارد اظهار داشت: روس ها در ماجرای اس 300 کار را انجام دادند  لذا حتماً کار اس 300 انجام خواهد شد این در حالی است که باید بگوییم کدام کشور اروپایی حاضر است به ما یک گلوله توپ بدهد.
ولایتی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا همواره به قطع رابطه ایران و آمریکا تاکید می کنیم گفت: در این رابطه هیچ چیز تغییر نکرده است.
وی با اشاره به این که مقام معظم رهبری در حفظ فناوری هسته ای آمریکا را مجبور کرد تا به پای میز مذاکره بیاید اظهار داشت: آن چه گرفتیم نتیجه ایستادگی بوده است لذا ایران تنها کشوری است که می تواند غنی سازی کند و مواد غنی سازی شده را بدهد و در ازای آن کیک زرد بگیرد و این امر دستاوردی بزرگ برای کشور محسوب می شود پس باید در پایان اذعان داشت که آمریکایی ها همچنان غیرقابل اعتماد هستند.

کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام


نظر شما :