ادعای نشریه اسرائیلی درباره موشک سیمرغ

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۲۲:۴۷ کد : ۱۹۵۸۴۶۶ سرخط اخبار

روزنامه صهیونیستی به نقل از یک تحلیلگر آمریکایی مدعی شد فناوری بکار رفته در سیمرغ شبیه موشک بالستیک کره شمالی است که همکاری ایران و این کشور را نشان می دهد.

به گزارش فارس، نشریه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» در یادداشتی به بررسی ادعای آزمایش موشک قاره پیما از جانب ایران پرداخت و احتمال داد پرتابی را که روسیه و آمریکا مدعی ردگیری آن شده اند شاید پوششی برای آزمایش یک موشک بالستیک بوده است.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به اینکه راکت «سیمرغ» برای ارسال ماهواره به فضا طراحی و ساخته شده، آمده است: «با این حال فناوری استفاده شده (در این موشک) عملا شبیه چیزی است که در موشک های بالستیک بین قاره ای بکار می رود.»

امیر توماج تحلیلگر اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی در واشنگتن در گفتگو با تایم اسرائیل اینگونه ارزیابی کرد که هدف از پرتاب این موشک قراردادن ماهواره در مدار نبوده بلکه آزمایش مرحله اول این راکت می باشد که با توجه به داده های اولیه روس ها، این پرتاب موفقیت آمیز بوده و در بخش های جنوبی ایران برخورد کرده است.

این تحلیلگر با بیان اینکه موشک سیمرغ که با سوخت مایع کار می کند شباهت زیادی به موشک «یونها» متعلق به کره شمالی دارد، مدعی شد این مسئله می تواند نشان دهنده همکاری تهران و پیونگ یانگ بر سر موشک های بالستیک باشد.

وی همچنین افزود ایران حق دارد تا زمانی که پرتاب کامل این موشک را در سال بعد انجام نداده، مراحل آزمایشی آن را اعلام نکند.

پیشتر در این ماه، دریادار ویلیام گورتنی از مرکز فرماندهی دفاع هوافضایی شمالی آمریکا طی نشست کمیته خدمات مسلح سنا مدعی شده بود ایران به دنبال توسعه موشک بالستیک قاره پیما تا سال 2020 بوده و این کار را با بی اعتنایی به قطعنامه های شورای امنیت انجام می دهد.

روزنامه انگلیسی «دیلی میل» هفته گذشته در گزارشی مدعی شد که ایران یک موشک فضایی جدید با فناوری کره شمالی را آزمایش کرده است که قادر است برای حمل کلاهک های هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.

این گزارش در حالی منتشر شده است که «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به «واشنگتن فری بیکن» گفته است که نمی تواند پرتاب این موشک از سوی ایران را تأیید کند.

وی در اینباره گفت: «به طور قطع، ما به بهترین نحو این مسئله را مورد بررسی قرار می دهیم. قطعاً اگر درست باشد، ما با موضوع پرتاب موشک بالستیک یا آزمایش فناوری های موشک بالستیک روبرو هستیم و این مسئله به وضوح یکی از موضوعات نگران کننده ما است. همانطور که قبلاً گفتیم، این امر با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل سازگار نیست».

خبرگزاری اینترفکس روسیه نیز مدعی شد که وسایل کنترل روسیه آزمایش این هفته موشک بالستیکی در ایران را رد گیری کردند.

کلید واژه ها: موشک بالستیک


نظر شما :