خودداری واشنگتن از ورود به بحران شمال آفریقا

امریکا پرونده لیبی را به اروپایی‌ها سپرد

۰۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۵۹۰۹۶ اخبار اصلی خاورمیانه
بسیاری می‌پرسند چرا امریکا که رهبری پیمان بین‌المللی مبارزه با داعش را بر عهده دارد حاضر است در عراق و سوریه در خط مقدم جنگ با این شبکه تروریستی بایستد اما در لیبی تمایل ندارد نقش اصلی را در مبارزه با تروریسم داعش بر عهده بگیرد.
امریکا پرونده لیبی را به اروپایی‌ها سپرد

دیپلماسی ایرانی: در حالی که بسیاری گمان می کردند که ایالات متحده برای مبارزه با داعش دیگر به اروپایی ها تکیه نکند و خود وارد عمل شود و حتی می گفتند ظرف روزهای آینده نیروهای امنیتی و نظامی خود را به لیبی خواهد فرستاد تا ثبات در این کشور را تامین کند، اکنون بار دیگر از واشنگتن حرف هایی شنیده می شود که نشان می دهد امریکا تمایل ندارد خود را درگیر جنگی دیگر کند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، ایالات متحده بار دیگر بر حفظ خویشتنداری خود در قبال هر گونه پذیرفتن نقشی در امنیت لیبی تاکید کرد و مسئولیت پرونده لیبی اعم از جوانب امنیتی آن مثل مبارزه با داعش یا رویارویی با موج مهاجرت های روزافزون از این کشور به اروپا را که به دلیل خلاء امنیتی و درگیری های سیاسی بر سر قدرت به وجود آمده است، متوجه کشورهای اروپایی کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا در این باره گفت که ناتو می تواند نقشی فعال در لیبی برای حمایت از امنیت دریایی اتحادیه اروپا بازی کند. اظهاراتی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و ناظران بین المللی به این معنا است که امریکا در خط مقدم مبارزه با داعش در لیبی نخواهد بود و نمی خواهد خود را درگیر مسائل سیاسی این کشور کند. مساله ای که سبب شده به واسطه آن داعش فرصت حضور در لیبی را بیابد و بخش گسترده ای از خاک این کشور را به کنترل خود در آورد.

این مواضع ایالات متحده سبب شده برای بسیاری این سوال به وجود آید که چرا امریکا که رهبری پیمان بین المللی مبارزه با داعش را بر عهده دارد حاضر است در عراق و سوریه در خط مقدم جنگ با این شبکه تروریستی بایستد اما در لیبی تمایل ندارد نقش اصلی را در مبارزه با تروریسم داعش بر عهده بگیرد. در حالی که بسیاری بر این اعتقادند که امریکا در ائتلاف برای سرنگونی حکومت معمر قذافی نقشی به سزا داشته است.

بسیاری بر این باورند که کاخ سفید نمی خواهد خود را درگیر پرونده پیچیده و به شدت بحرانی ای کند که می تواند منجر به جنگ سختی شود، به ویژه که از لحاظ جغرافیایی کشور بازی محسوب می شود.

پیش از این باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده اعتراف کرده بود که دولتش در رویارویی با حوادث جاری در لیبی بعد از فروپاشی حکومت قذافی خوب عمل نکرد و آن را بزرگترین شکست سیاست خارجی خود دانسته بود.  

شکی نیست نبود امریکا در بحران لیبی سبب می شود تا اروپا در مبارزه با داعش در این کشور مسئولیت سنگینی بر عهده داشته باشد و نتواند به سادگی از پس این جنگ برآید. این چیزی است که مقام های فرانسوی و ایتالیایی که هر کدام به نوعی درگیر پرونده لیبی هستند، به مناسبت های مختلف بیان کرده اند.

اروپا از این نگران است که ورود مستقیم به جنگ با داعش در لیبی تاثیرات منفی سختی بر امنیت داخلی آن بگذارد. سازمان امنیت فرانسه روز پنج شنبه نسبت به هر گونه حمله ای توسط نیروهای تندروی داعش علیه تجمعات بزرگ در فرانسه هشدار داد و گفت این هشدار را زمانی باید جدی تر گرفت که میزبانی فرانسه از مسابقات جام ملت های اروپای 2016 ماه آینده آغاز خواهد شد.

در همین رابطه روزنامه گاردین نیز نسبت به وضعیت نابه سامان لیبی و تاثیر مستقیم آن بر امنیت اروپا هشدار داد و نوشت که درصورتی که راه حلی برای آشوب موجود در این کشور یافت نشود، دور جدیدی از حرکت مهاجران و پناهندگان به اروپا از تابستان آینده آغاز خواهد شد و داعش نیز می تواند بزرگترین قلمرو خود را در این کشور راه اندازی کند و از آن جا حملاتی را به کشورهای منطقه و خارج از منطقه انجام دهد. گاردین خواستار جدی گرفتن اوضاع لیبی از سوی کشورهای غربی و حل مشکلات جاری در آن شد.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مبارزه با داعش لیبی


نظر شما :