ظریف:‌‌ خشونت‌های سوریه را در پاریس می‌بینیم

۰۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۵۲ کد : ۱۹۵۹۱۰۹ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مظاهر خشونت و تندروی هیچ جایی در فرهنگ ایران ندارد، اظهار داشت: باید بتوانیم با هنر، این فرهنگ غنی را به دور از دروغ ها و سیاهی هایی که در منطقه شکل گرفته، معرفی و تبیین کنیم.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف عصر جمعه در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز افزود: در هرجایی که خانم ابتکار حضور دارد من فکر و احساس می کنم که ایران به بهترین نحو معرفی می شود.
ظریف افزود: ایشان به واقع حمایت از محیط زیست را به عنوان یک سعادت دنبال کرده و برای جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی افتخار آفریده اند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشور با اشاره به حضور استاد محمود فرشچیان در این مراسم، اظهار کرد: خوشحالم که امروز در این مراسم استاد فرشچیان را می بینم چراکه کارهای ایشان مبلغ هوش، هنر و انساندوستی ایرانی است، سالهاست من این افتخار را دارم که به عنوان هدیه آثار ایشان را تقدیم مسئولان بر تر دنیا می کنم و از این طریق به هنر ایرانی و به کار و هوش ایرانی و به انساندوستی ایرانی افتخار می کنیم.
ظریف ادامه داد: خدمت همه هنرمندان عزیز هم که در این جلسه حضور دارند و معرف فرهنگ والای مردم این مرز و بوم هستند عرض ادب و احترام دارم، ایرانیان مخالف خشونت علیه انسان، طبیعت و موجودات زنده هستند و ما باید بتوانیم با هنرمان این فرهنگ غنی را به دور از دروغ ها و سیاهی هایی که در منطقه شکل گرفته، معرفی کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران یادآور شد: هنر ایرانی به واقع نه تنها آرامش بخش روح همه ماست بلکه معرف یک فرهنگ بالا تر و برتری است که این مردم از آن فرهنگ برخوردارند.
وی اضافه کرد: مظاهر خشونت و تندروی و افراط گرایی هیچ جایی در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما نداشته و ندارد، ایران و اسلام ما از آغاز در برابری انسان ها و رعایت حقوق همه و حقوق طبیعت استوار بوده و قبل از آنکه دیگران به فکر حفظ طبیعت بیفتند از بین بردن طبیعت را به عنوان یک جنایت علیه بشریت مطرح کرده اند.
ظریف در ادامه اظهار کرد: ما امروز نیاز داریم که اعلام کنیم هر روز زمین گرم تر می شود و به سمت نابودی پیش می رود. باید این واقعیت را درک کنیم که تمام دنیا باید یکپارچه و یکجا برای حفظ محیط زیست تلاش کند و خطوط جغرافیایی در حفظ محیط زیست نقشی ندارد، همان طور که امروز خشونت مرز ندارد.
وی با اشاره به ناامنی و جنایت هایی که امروز توسط گروه های تروریستی دنیا را فرا گرفته است، گفت: همان خشونتی که در سوریه است امروز در پاریس است. همه در یک کشتی نشسته ایم و هیچ کسی را فرار از این واقعیت نیست و باید این را بپذیریم که آینده همه ما به هم پیوسته است.
ظریف گفت: امروز ما نیاز داریم که این واقعیت را درک کنیم که هر روز زمین ما از روز قبل گرم تر می شود. امسال نسبت به سال گذشته، این دهه نسبت به دهه گذشته، روز، ماه به سمت نابودی این زمینی که خداوند به ما موهبت کرده و ما هیچ نقشی جز تخریب در آن نداشتیم، پیش می رویم.
وزیر امور خارجه گفت: نیاز است که با جدیت و تلاش این واقعیت را درک کنیم که محیط زیست ما یک موهبت جدایی ناپذیر است، ما نیاز داریم که تمام دنیا برای حفظ محیط زیست یک جا و یک پارچه حرکت کنند، خطوط ملی، مرزهای جغرافیایی در نابودی محیط زیست نقشی ندارند، همان طور که خطوط ملی و مرزهای جغرافیایی در خشونت افروزی و جنگ افروزی نقشی ندارند. خشونتی که امروز مردم سوریه را به کام خود می کشد، همان روز مردم پاریس و مردم سیدنی را به کام خود غوطه ور می کند.
وی ادامه داد: این واقعیت جهان ما است که امروز ما همه در یک کشتی نشسته ایم. ما امروز یا همه با هم به ساحل نجات می رسیم و یا اینکه همه با هم در آلودگی محیط زیست، در تخریب این موهبت الهی در خشونت علیه همنوعانمان غرق می شویم و هیچ کس را فرار و گریزی از این واقعیت محتوم نیست و ناگزیریم که بپذیریم که در این کره خاکی آینده همه ما و نسل های ما همه به هم پیوسته است، خشونت، تخریب محیط زیست یک خطر همگانی است و حمایت از محیط زیست نیاز به همکاری همگی ما دارد.

کلید واژه ها: ظریف


نظر شما :