درخواست لاوروف از کری درباره ترکیه

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۴۹ کد : ۱۹۵۹۴۰۳ سرخط اخبار

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگوی تلفنی با «جان کری» همتای آمریکایی خود خواستار بسته شدن مرز ترکیه برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها به سوریه شد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف عصر روز یکشنبه در گفت و گوی تلفنی با کری بار دیگر بر ضرورت بسته شدن مرز ترکیه به منظور جلوگیری از نفوذ تروریست ها و انتقال سلاح و مهمات به سوریه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین خواستار عملی شدن وعده آمریکا مبنی بر جداسازی گروه های معارض سوری مورد حمایت واشنگتن از گروه تروریستی جبهه النصره و ادامه مبارزه با این گروه و گروه های تروریستی دیگر شد که شامل آتش بس سوریه نمی شوند.

وزیران خارجه روسیه و آمریکا همچنین در گفت وگوی تلفنی خود در باره برخی موضوعات مربوط به حل و فصل مساله سوریه گفت وگو و تبادل نظر کردند.

مقام های روس بارها اعلام کرده اند که عوامل گروه های تروریستی از ترکیه به سوریه نفوذ کرده و علیه دولت و مردم این کشور حمله های تروریستی انجام می دهند.

جمعه گذشته نیز سرگئی رودسکوی رئیس ستاد عملیات نیروهای مسلح روسیه گفت که از خاک ترکیه سلاح و مهمات برای گروه تروریستی جبهه النصره ارسال می شود و این اقدام ها همچنان جریان دارد.

آتش بس سوریه از اسفند ماه گذشته با فشار روسیه و پذیرش آمریکا به درگیری های گسترده پایان داد و با پذیرش آن توسط 140 گروه، آرامش نسبی در این کشور برقرار شد، ولی گروه های تروریستی تکفیری مانند داعش و جبهه النصره شامل آن نیستند و سرکوب آنها ادامه دارد.

بیش از پنج سال قبل آمریکا در راس گروهی از کشورهای غربی عربی بویژه عربستان سعودی، تندروترین تروریست ها از کشورهای مختلف جهان حتی اروپایی را در گروه های داعش، جبهه النصره، احرارالشام و جیش الاسلام با حمایت های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی سازمان داد و برای جنگ شهرها به سوریه گسیل کرد که مرگ ده ها هزار نفر بویژه زنان و کودکان، آوارگی میلیون ها تن و نابودی تقریبا تمامی زیرساخت ها این کشور را در پی داشته است.

پس از زمین گیر شدن گروه های تروریستی با همکاری نیروی هوافضای روسیه و نظامیان سوری در طول هشت ماه سرکوب هوایی و زمینی تروریست ها و شکست سناریوی ساقط کردن حکومت سوریه، آمریکا با پذیرش برقراری آتش بس، مجبور به قبول پیشنهاد روسیه و ایران برای از سرگیری مذاکرات طرف های سوری شد.

کلید واژه ها: جبهه النصره


نظر شما :