رای دادگاه کانادایی برای مصادره اموال ایران

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۱ کد : ۱۹۵۹۸۵۷ سرخط اخبار

دادگاهی در کانادا رای داده که میلیون ها دلار از محل دارایی های غیردیپلماتیک ایران به خانواده قربانیان حملات گروه های حزب الله و حماس، پرداخت شود.
به گزارش بی بی سی، دادگاه عالی اونتاریو، با رد استدلال های وکیلان دولت ایران، رای داد که ایران به دلیل آن که حامی این گروه ها است، در برابر اقدامات این گروه ها نیز مسئولیت دارد و ۱۳ میلیون دلار باید از محل دارایی های ایران به خانواده های قربانیان غرامت پرداخت شود.
قاضی گلن هینی در رای خود، "تروریسم را بزرگ ترین تهدید جهان خواند و مدعی شد مساله این است که دولت ایران به خاطر حمایت از تروریسم می تواند در دادگاه های کانادا مصونیت داشته باشد یا نه."
با رای این قاضی، فهرست اموال و دارایی های غیر دیپلماتیک ایران از جمله حساب های بانکی در اختیار خانواده های قربانیان حملات حزب الله لبنان و جنبش فلسطینی حماس قرار می گیرد.
خانواده قربانیان حملات این دو گروه پیشتر در آمریکا نیز درخواست مشابهی مطرح کرده و در آن دعوی حقوقی نیز پیروز شده بودند.
دیوان عالی آمریکا آوریل امسال تائید کرد که دادگاه های آمریکا می توانند در پرونده های مربوط به دادخواهی قربانیان حملات تروریستی، از دارایی های بلوکه شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.
وزارت امور خارجه ایران، این حکم دادگاه آمریکایی را به شدت محکوم کرد و آن را "دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران" خواند.

کلید واژه ها: ایران و کانادا مصادره اموال


نظر شما :