کنایه ظریف به ترکی‌ الفیصل

۲۲ تیر ۱۳۹۵ | ۲۰:۲۴ کد : ۱۹۶۱۱۷۲ سرخط اخبار

ظریف درباره حضور ترکی الفیصل در نشست پاریس گفت: حضور تولیدکننده القاعده و طالبان در این نشست، نشانگر بی کفایتی و بی درایتی اینگونه افراد است که مانند صدام حسین آینده خود را به تروریست ها گره می زنند.

به گزارش فارس محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به قزاقستان به منظور شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در جمع خبرنگاران اعزامی در خصوص این نشست و اینکه آیا می توان امیدوار بود که رژیم حقوقی دریای خزر به ثمر بنشیند، اظهار داشت: این اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی حاشیه دریای خزر است. چندین اجلاس سران و وزرای خارجه در گذشته برگزار و بحث های خوبی در خصوص رژیم حقوقی دریای خرز مطرح شده و هنوز نکاتی وجود دارد که باید در مورد آن بحث بیشتری صورت بگیرد.

ظریف عنوان کرد: اینکه در این اجلاس بتوانیم درباره نکات باقی مانده در خصوص رژیم حقوقی دریای خزر به نتیجه کاملی برسیم، قدری خوشبینانه است.

 

 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: باید از این فرصت هم استفاده کرده و نکات را بیشتر بررسی کنیم تا در اجلاس سران آینده، کار بیشتر به پیش برود و به نتیجه نزدیک تر شویم.

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه موارد اختلاف خیلی کم شده، یادآور شد: اما هنوز حوزه هایی هست که نیاز دارد کار بیشتری درباره آنها صورت بگیرد.

وی افزود: البته در این مدت تحولات خوبی هم بوده و همکاری های خوبی در بحث محیط زیست دریای خزر و نگهداری از شیلات و آبزیان همکاری های خوبی بین کشورهای خزر صورت گرفته و در بسیاری موارد هم اتفاق نظر وجود دارد. از جمله اینکه دریای خزر باید دریای صلح و دوستی باشد و دریایی باشد که حضور بیگانگان در این دریا وجود نداشته باشد و دریایی برای کشورهای ساحلی باشد. بحث های بسیار خوب و توافقات خوبی صورت گرفته و در برخی حوزه ها هم طبیعی است که نیاز باشد مقداری کار بیشتر صورت گیرد.

وزیر خارجه ادامه داد: اجلاس فرصتی را هم فراهم می کند با کشورهای ساحلی دریای خزر به صورت رسمی یا به صورت سرپایی گفت و گوهایی داشته باشیم.

* آنهایی که مثل صدام حسین آینده خود را به تروریست ها گره می زنند

ظریف همچنین در خصوص میزبانی فرانسه از گردهمایی اخیر گروهک تروریستی منافقین گفت: متاسفانه این تحول جدیدی نیست، حضور گروهک تروریستی منافقین در فرانسه سال هاست که آغاز شده و این بازی سیاسی هم که سالانه برگزار می کنند، برای اولین بار نیست که این نشست شکل گرفته است.

به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی همه ساله تعدادی افراد با شناسنامه روشن سیاسی معیوب از کشورهای مختلف در این اجلاس حضور پیدا کرده و سخنرانی می کنند.

ظریف ادامه داد: سوابق این افراد مشخص است، افرادی مانند آقای بولتون یا گینگریچ سال هاست که در این جلسات حضور پیدا کرده و از تروریست ها حمایت می کنند که این اتفاق جدیدی نیست و سیاست شان همیشه همین بوده است.

وزیر خارجه گفت: متاسفانه حضور فردی که هم تولیدکننده القاعده است و هم تولیدکننده طالبان و هم نقش بسیار ننگینی در سابقه رژیم سعودی در منطقه داشته، در این نشست قدری خبرساز شد که این هم نشان دهنده بی کفایتی و بی درایتی اینگونه افراد است که مانند صدام حسین آینده خود را به تروریست ها گره می زنند.

کلید واژه ها: خزر


نظر شما :