درخواست رهبر جدایی‌طلبان کشمیر از ایران

۲۸ تیر ۱۳۹۵ | ۲۱:۱۱ کد : ۱۹۶۱۳۵۹ سرخط اخبار
«سید علی گیلانی،» برجسته ترین رهبر جدایی طلب منطقه جامو و کشمیر، برای نخستین بار در نامه ای به ایران و چین، حمایت و میانجیگری فوری آن ها را برای حل بحران رو به وخامت کشمیر خواستار شد. 
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه«اکونومیک تایمز،» گیلانی در نامه ای به سران اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و سازمان های منطقه ای مانند اتحادیه اروپا، انجمن ملل آسیای جنوب شرقی، سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا، از این نهادها برای متقاعد کردن هند به انجام اعتمادسازی، پذیرش ماهیت بحران جامو و کشمیر، لغو «قانون اختیارات ویژه نیروهای مسلح هند» و آغاز فرایند خروج نظامیان این کشور درخواست کمک کرد.
 
نمونه ای از نامه مذکور برای پاکستان، عربستان و ترکیه نیز ارسال شده است. گیلانی در این نامه همچنین نوشت: کشورهای دریافت کننده نامه مسئولیت ویژه ای در قبال توقف سلطه وحشت ایجاد شده بوسیله هند در کشمیر و جامو دارند تا به این وسیله بتوان فضایی بوجود آورد که در آن مسئله مذکور را حل کرد. او همچنین آزادی زندانیان سیاسی و ایجاد فضا برای انجام فعالیت های سیاسی را خواستار شد. 
 
در پی کشته شدن یکی از فرماندهان جدایی طلبان در نزاع با نظامیان هندی، درگیری های گسترده ای در کشمیر آغاز شد. این درگیری ها تاکنون ده ها کشته برجای گذاشته و منجر به ایجاد حکومت نظامی در این منطقه شده است.

کلید واژه ها: کشمیر


نظر شما :