ثروت داعش چقدر تخمین زده می‌شود

۳۱ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۵۶ کد : ۱۹۶۲۴۲۴ سرخط اخبار

گزارش های برخی منابع غربی در ابتدای تسلط داعش به موصل نشان می داد که این گروه تروریستی با اشغال مرکز استان نینوا ده ها میلیارد دلار به جیب زده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شاید کمتر کسی فکر می کرد که یک گروه تروریستی کوچک که در سال 2006 نهایتا کوه های فلوجه را با سلاح های نیمه سنگین هدف قرار می داد، امروز به جایی برسد که بخش هایی از خاک چند کشور را اشغال کند.تروریست های داعش که از کمک کشورهای غربی و عربی در سال های اخیر بهره می بردند، امروز به جایی رسیدند که ثروت درجا این گروه تروریستی از 2 تا 2 هزار و 200 میلیارد دلار برآورد می شود.

**ثروت داعش به 2 هزار و 200 میلیارد دلار رسیده است
گزارش های برخی منابع غربی در ابتدای تسلط داعش به "موصل" نشان می داد که این گروه تروریستی با اشغال مرکز استان "نینوا" ده ها میلیارد دلار به جیب زده است. اما گزارشی از سوی یک مرکز پژوهشی فرانسوی در سال 2015 ارائه شده که در آن ثروت تروریست های داعش را 2 هزار و 200 میلیارد دلار برآورد کرده است.

هفته نامه فرانسوی چلنج در سال 2015 میلادی در گزارشی مدعی شد، ثروت گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه در حدود 2200 میلیارد دلار است و این گروه تروریستی ظرف تنها یک سال 200 میلیارد دلار بر دارایی های خود افزوده است. ثروت مذکور مربوط به دارایی های منقول و غیر منقول، ذخایر نفت و گاز است.

هفته نامه فرانسوی چلنج مدعی شد: این ثروت هنگفت مربوط به کنترل داعش بر بخش هایی از خاک سوریه و عراق است.

داعش تنها در استان نینوای عراق 50 درصد از حقوق کارمندان که تعدادشان به 60 هزار تن می رسد را به عنوان مالیات می ستاند که این مالیات اجباری سالانه درآمدی در حدود 500 تا 600 میلیون دلار را عاید تشکیلات این گروه تروریستی می کند.

البته این تنها راه درآمد این گوه تروریستی نیست. در حدود 5 تا 10 درصد واردات پنبه ترکیه از مزارع غرب سوریه تامین می شود که داعش کنترل بخش های کوچکی از این مناطق را در دست دارد. این گروه تروریستی از طریق فروش گاز، گندم و قاچاق مواد مخدر نیز درآمدهایی کسب می کنند. همه اینها علاوه بر مبالغی است که داعش از سوی حامیان خود دریافت می کند.

هر چند که داعش توانسته ده ها هزار نفر را جذب کند؛ اما در یکسال اخیر شکست های سختی را در دو کشور عراق و سوریه متحمل شده و همین موضوع سبب کاهش بنیه مالی این گروه تروریستی شده است.

**اظهار نظر یک مقام ارشد مجلس فرانسه درباره دارایی های داعش
البته مقامات فرانسوی عددی را از درآمد داعش مطرح می کنند که با عدد هفته نامه چلنج تفاوت فاحشی دارد. «ژان فردریک پواسون» عضو حزب جمهوی خواه و رئیس کمیسیونی در مجلس فرانسه پس از تحقیق و بررسی این کمیسیون اعلام کرد ثروت تخمینی گروهک تروریستی داعش چیزی درحدود ۲ میلیارد دلار است که بخش اعظم این ثروت از فروش غیرقانونی نفت به دست آمده است.

عضو حزب جمهوی خواه فرانسه دراین باره تصریح کرد خزانه این گروهک تروریستی پر است از اموال و اشیایی که داعش دوسال پیش هنگام اشغال موصل از بانکهای این شهر به سرقت برده است. "ژان فردریک پواسون" درادامه افزود: از دیگر منابع ثروت این گروهک فعالیت های غیرقانونی چون اخاذی و باجگیری است.

وی در بخش دیگری از گزارش خود مدعی است که گمان نمی کند این گروهک تروریسی همچنان رابطه مالی با عربستان و قطر داشته باشد، اگر هم چنین رابطه ای باشد این کمیسیون تحقیق نتوانسته است سندی پیدا کند که این رابطه را به روشنی نشان دهد.

درآمد 2 میلیارد دلاری داعش نشان می دهد که این گروه تروریستی در اثر حمله ارتش های سوریه و عراق در دو سال اخیر شدیدا ضعیف شده است.

به نظر می رسد این گروه تروریستی از رمق افتاده و شکست های پی درپی در ماه های اخیر از خالدیه تا فلوجه و از تدمر تا قریتین نشان می دهد که تکفیری های داعش روز به روز درحال از دست دادن ثروت هنگفت خود هستند.

کلید واژه ها: 200 میلیارد 200 میلیارد دلار


نظر شما :