وضعیت ۴ گروگان‌ ایرانی دزدان دریایی سومالی

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۲۰:۱۱ کد : ۱۹۶۳۹۵۰ سرخط اخبار

۵۶۱ روز از زمانی که جمال الدین دهواری و ۲۰ ملوان یک لنج صیادی توسط دزدان دریایی سومالیایی گرفتار شده اند سپری شده اما هنوز هیچ کاری برای نجات این افراد انجام نشده است.

به گزارش ایسنا به نقل از «خبرآنلاین»، خانواده خدمه این لنج صیادی در ۱۷ ماه گذشته تنها به صاحب لنج مراجعه کرده اند و هیچ دستاویزی برای نجات خانواده خود نداشته اند.

این در حالی است که آخرین تماس دزدان دریایی با خانواده این صیادان و ملوانان حاکی از آن بوده که برای آزادی چهار ایرانی مبلغ ۱۵۰ هزار دلار مطالبه کرده اند.

وقتی ششمین روز بهار ۹۴ فرارسید

خدمه لنج صیادی ابراهیم فروزانمهر بهمن سال ۱۳۹۳ برای صید راهی آب های آزاد شدند. آنها می دانستند که احتمال مواجهه با دزدان دریایی هم در این سفرها وجود دارد اما مدت ها بود که با عملیات های ناوگروه های ارتش و سپاه، دزدان دریایی کمتر می توانستند عرض اندام کنند. در لنج صیادی ابراهیم فروزانمهر ۲۱ نفر حاضر بودند؛ خدمه، ملوان و صیاد. دو تن از صیادان جمال الدین دهواری و خواهرزاده اش ابراهیم بلوچ نیا بودند. آنها پس از حدود ۲ ماه کار برای صیادی در حال بازگشت به ایران بودند که یک گروه از دزدان دریایی به آنها حمله کردند. خدمه و ناخدای لنج تلاش کردند به آنها بفهمانند که سوخت لنج در حال اتمام است و به زودی باید خود را به بندر چابهار برسانند اما گویا دزدان دریایی به این موضوع توجهی نداشتند تا اینکه سوخت لنج تمام شد. روز ششم فروردین ۱۳۹۳، دزدان دریایی ۲۱ خدمه لنج و بخشی از اموال این لنج که ارزش مالی داشت را با خود همراه کردند تا بتوانند با اخاذی به منافع خود برسند.

آخرین تماسمان روز عید فطر بود

خانم صباحی همسر جمال الدین دهواری در این باره می گوید: آخرین بار که توانستم با شوهرم صحبت کنم روز عید فطر امسال بود. او گفت ۳ نفر از خدمه لنج در این مدت فوت کرده اند. ۴ نفر هم فرار کرده اند. الان برای آزادی او و ۳ نفر دیگر ۱۵۰ هزار دلار پول می خواهند.

این زن که در نبود شوهرش و در حالی که نان آور خانه شان در اسارت به سرمی برد باید از ۳ دختر ۱۸، ۱۷ و ۱۲ ساله اش نگهداری و سرپرستی کند، اظهار می کند: ما در این مدت به جز مراجعه به صاحب لنج که خود عضو شورای شهر کنارک در سیستان و بلوچستان است، کار دیگری از دستمان برنمی آمده و او نیز هر بار به ما گفته که پیگیر است.

به گفته خانم صباحی، ابراهیم فروزانمهر مدعی شده است که از طریق مقامات دولتی پیگیر نجات خدمه لنج خود بوده است.

در حال حاضر دزدان دریایی برای رهایی جمال الدین دهواری، برادر ناتنی او، خواهرزاده اش و یک خدمه دیگر ۱۵۰ هزار دلار مطالبه کرده اند و با توجه به نسبت فامیلی این چهار تن، مرتب به خانواده آنها فشار می آورند.

خانم صباحی تأکید می کند که اگر همه زندگی اش را هم بفروشد نمی تواند چنین رقمی را فراهم کند.

وعده انتخاباتی یک نماینده

پیگیری ها نشان می دهد که عبدالغفور ایران نژاد نماینده کنونی چابهار و کنارک در مجلس شورای اسلامی در زمان انتخابات وعده داده بود که در نخستین اقدام بعد از ورود به مجلس پیگیر نجات این ملوانان و صیادان می شود اما باگذشت ۷ ماه از زمان برگزاری انتخابات و در حالی که بسیاری از خانواده های دارای نسبت فامیلی با گروگانان ایرانی با وعده نجات آنها توسط ایران نژاد به او رأی داده اند، هیچ نشانه ای از پیگیری او نیز وجود ندارد.

رقم تکراری ۱۵۰ هزار دلار

سخن از مطالبه ۱۵۰ هزار دلار برای آزادی ملوانان و صیادان ایرانی برای نخستین بار به میان نیامده است. وقتی سال ۱۳۸۹ یک کشتی از بندرعباس عازم آب های آزاد شد، به دام دزدان دریایی افتاد و خدمه کشتی را به گروگان گرفتند. بعد از ۲ سال از زمان این گروگانگیری، دزدان دریایی برای رهایی یکی از ایرانیان یعنی شهریار علی آبادی ۱۵۰ هزار دلار مطالبه کردند.

او سرانجام پس از حدود ۴ سال اسارت در سال ۱۳۹۳ نجات پیدا کرد و توانست همراه ۱۰ ملوان دیگر از زندان دزدان دریایی فرار کند.

کلید واژه ها: لنج۱۵۰۱۵۰ هزار۱۵۰ هزار دلارالدین دهواریلنج صیادیجمال الدین دهواریدهواریجمال الدین


نظر شما :