دولت مادورو دست به کودتا زده است

۰۳ آبان ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۵ کد : ۱۹۶۴۰۸۰ سرخط اخبار

کنگره ونزوئلا اعلام کرده که دولت این کشور با بلوکه کردن درخواست برگزاری رفراندوم از سوی اپوزیسیون در یکی از جلسات کنگره که با ورود غیرقانونی حامیانش بهم خورد، دست به کودتا زده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس، پس از آنکه دادگاهی در ونزوئلا به نفع دولت رای به جلوگیری از برگزاری رفراندوم علیه دولت داد، قانونگذاران اپوزیسیون قول دادند نیکولاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا را به دادگاه بکشانند.

خولیو بورگس، قانونگذار ونزوئلایی گفت، کنگره تحت رهبری و هدایت اپوزیسیون حالا علیه مادورو هستند چون اکثریت قانونگذاران رای به این مساله دادند که این اقدام از سوی دولت و هجوم حامیان مادورو به جلسه کنگره اقدام برای انجام کودتا بوده است. ما علیه مادورو شکایت می کنیم تا نقش او در نقض دموکراسی و حقوق بشر مشخص شود.

هنوز مشخص نشده که حامیان دولت چگونه موفق شدند وارد ساختمان کنگره شدند چون این ساختمان از نظر امنیتی به شدت تحت کنترل است به ویژه آنکه اکنون هم در دست اپوزیسیون است. این معترضان پس از آنکه رهبر حزب سوسیالیست از آنها خواست تا ساختمان را ترک کنند، بیرون رفتند و این مساله باعث شد تا اپوزیسیون رهبری حزب سوسیالیست را مسئول برگزاری این تظاهرات و ناآرامی بدانند.

قانونگذاران کنگره ونزوئلا از مردم این کشور خواستند به دفاع فعالانه از قانون اساسی تا زمان بازگشت نظام قانون اساسی بپردازند و جامعه جهانی را به احیای مکانیسمی برای بازگشت دموکراسی به این کشور فراخواندند.

قانونگذاران برگزاری جلسه ای روز سه شنبه برای تعیین موضع قانون اساسی در قبال مادورو که گفته می شود تابعیت ونزوئلایی و کلمبیایی دارد و این مساله ادامه فعالیت وی را با مشکل روبرو می کند، خواستار شدند.

قانونگذاران همچنین پیشنهاد دادند که مقام های نهاد ملی انتخابات و قضات دادگاه عالی باید برکنار شوند و افراد جدیدی جای آنها را بگیرند.

براساس نظرسنجی های جدید مشخص شده که 80 درصد از مردم ونزوئلا می خواهند مادورو امسال از کار برکنار شود.

کلید واژه ها: مادورو


نظر شما :