کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان برگزار می شود

۰۴ دی ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۴ کد : ۱۹۶۵۷۰۳ سرخط اخبار

نشست کمیسیون مشترک برجام متشکل از ایران و کشورهای ١+٥ و نماینده عالی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده، ۲۱ دیماه (10 ژانویه) در سطح معاونان در وین برگزار خواهد شد.

به گزارش فارس، کمیسیون مشترک برجام متشکل از کشورهای ایران و ١+٥ و نماینده عالی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده، روز سه شنبه 21 دی ماه (10 ژانویه) در وین و در سطح معاونان تشکیل جلسه خواهد داد.

این جلسه به منظور بررسی مسائل مطروحه در نامه مورخ ١٦ دسامبر وزیر امور خارجه کشورمان به خانم موگرینی در پی تمدید قانون آیسا توسط کنگره آمریکا تشکیل می شود.

پیش از جلسه کمیسیون مشترک، جلسه گروه کاری تحریم ها در سطح کارشناسان تشکیل و گزارش آن به کمیسیون ارائه خواهد شد.

در پی اقدام اخیر در آمریکا در تمدید قانون آیسا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران 27 آذر ماه در نامه ای به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام، خواستار برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام شد.

لازم به ذکر است حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان 23 آذر در دستوری خطاب به وزیر خارجه، وزارت امور خارجه را موظف به پیگیری موضوع بدعهدی آمریکا با استفاده از سازوکارهای پیش بینی شده در برجام کرد.

در دستور روحانی به ظریف آمده است: «نظر به این که دولت آمریکا نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده و با توجه به ‏تمدید اخیر قانون تحریم های ایران (آیسا) که جمهوری اسلامی ایران از پیش چنین اقدامی را بعنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی و هیأت نظارت بر اجرای برجام، به وزارت ‏امور خارجه دستور داده می شود نسبت به اجرای مراحل پیش بینی شده در «برجام» برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام نموده و دیگر پیگیری های حقوقی و بین المللی لازم را نیز به طور جدّی معمول دارد.‏ مقتضی است گزارش اقدامات را ظرف یک ماه به اینجانب ارائه نمائید.‏»

در همین راستا ستاد پیگیری اجرای برجام وزارت امور خارجه روز گذشته در خصوص اسناد مصوبات کمیسیون مشترک برجام توضیحاتی را به شرح زیر منتشر کرد.

«کمیسیون مشترک که مرکب از دولت های طرف برجام یعنی ایران و 1+5 است، در سطح معاونان وزرای امور خارجه تشکیل جلسه می دهد و در عین حال، جلسات کارشناسی متعددی نیز در حوزه های مربوط به هم هسته ای و هم تحریم ها برگزار می کند. در این جلسات موضوعات مختلف مربوط به برجام رصد شده و در صورت لزوم تصمیمات مقتضی اتخاذ می شود.

در متن برجام و پیوست های آن وظایف متنوع و متعددی بر عهده کمیسیون مشترک گذاشته شده است که جزییات آن در بخش های مربوطه در متن برجام و پیوست ها و به طور خاص در پیوست شماره چهار برجام آمده است. در یک جمله، کمیسیون مشترک مسئولیت مراقبت از روند اجرای برجام از سوی همه طرف ها و رفع گره های احتمالی در این مسیر را دارد.

در همین ارتباط، کمیسیون مشترک چه قبل از روز اجرایی شدن برجام و چه بعد از آن، موضوعات متنوعی را مدنظر قرار داده و در برخی موارد تصمیماتی اتخاذ کرده است که بیانگر فهم و تفسیر مشترک اعضای برجام از موارد مندرج در آن، در جهت اجرای مطلوب این برنامه اقدام مشترک بوده است. این تصمیمات خصوصا در مواردی به آژانس بین المللی انرژی اتمی کمک کرده اند تا درک بهتری از تفسیر طرف های برجام از مفاد آن پیدا کرده و بدین ترتیب، از بروز مواردی که ممکن بود به هر ترتیب در جریان راستی آزمایی ها و ارائه گزارشهای این نهاد از وضعیت اجرای برجام در جمهوری اسلامی ایران ابهاماتی ایجاد نماید، جلوگیری شود. علاوه بر این، اسناد مربوط به ترتیبات اجرایی دو کارگروه از کارگروه های فرعی کمیسیون مشترک یعنی «کارگروه کانال خرید» (و راهنمای استفاده از کانال خرید، فرم های اختیاری پیشنهادی و توضیحات مربوطه) و نیز «کارگروه اجرایی شدن رفع تحریم ها» هم جزو مصوبات کمیسیون مشترک است که به اجرای بهتر مفاد برجام در حوزه رفع تحریم ها کمک می کند.

به گزارش فارس، برخی از این تصمیم نامه ها، پیش از روز اجرایی شدن برجام و برخی پس از اجرایی شدن آن به تصویب کمیسیون مشترک رسیدند. به منظور افزایش شفافیت در ارتباط با نحوه کار کمیسیون مشترک و جلوگیری از سوظن ها و گمانه زنی های بی پایه برخی رسانه های غربی، اعضای کمیسیون تصمیم گرفتند نسبت به انتشار این اسناد اقدام شود.

لازم به توضیح است که اسناد منتشر شده در رابطه با موضوعات ذیل هستند:

- ترتیبات عملی کارگروه کانال خرید برجام

- راهنمای کانال خرید و برخی فرم های اختیاری پیشنهادی برای سهولت در استفاده از آن

- ترتیبات عملی کارگروه اجرایی شدن رفع تحریم ها

- سند موافقت کمیسیون مشترک با تقاضای ایران در ارتباط با سلول های داغ با ابعاد بیش از شش متر مکعب (موضوع بند بیست و یک از پیوست اول برجام)،

- سند موافقت کمیسیون مشترک با برنامه ایران در مورد مازاد موجودی آب سنگین پیش از روز اجرایی شدن برجام

- سند موافقت کمیسیون مشترک با برنامه ایران برای برخی مقادیر مشخص از اورانیوم غنی شده موجود در ایران پیش از روز اجرایی شدن برجام

- سند مربوط به نحوه محاسبه و تعیین مشخصات سانتریفیوژهای IR1، IR2m و IR4 به لحاظ میزان سو

- سند موافقت کمیسیون مشترک با برنامه ایران در خصوص موجودی سوخت نیمه آماده ی راکتور تحقیقاتی تهران

- سند موافقت کمیسیون مشترک با معافیت انواع سوخت کامل و میانی پرتو داده شده از شمول سقف تعیین شده برای ذخایر اورانیوم های غنی شده به میزان سیصد کیلو گرم.

- سند توضیحی در خصوص الگوی توصیف انواع سانتریفیوژهای مورد اشاره در برجام.»

کلید واژه ها: موافقت کمیسیون موافقت کمیسیون مشترک با کمیسیون مشترک با موافقت کمیسیون مشترک سند موافقت کمیسیون سند موافقت کمیسیون مشترک سند موافقت روز اجرایی از روز اجرایی روز اجرایی شدن کمیسیون مشترک برجام از روز اجرایی شدن


نظر شما :