گزینه‌های جدید پنتاگون درباره سوریه روی میز ترامپ

۳۰ دی ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۹ کد : ۱۹۶۶۳۰۰ سرخط اخبار

شبکه سی ان ان گزارش داد وزارت دفاع این کشور در حال تدارک برای ارائه یکسری گزینه های نظامی به دولت ترامپ با هدف تسریع در جنگ علیه داعش در سوریه است و این گزینه ها می توانند تعداد بیشتری از سربازان آمریکایی را وارد درگیری مستقیم کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه سی ان ان، این گزینه ها ظاهراً موجب افزایش خطرات علیه جانی برای سربازان آمریکایی به نسبت طرح های در نظر گرفته شده در دولت در حال کناره گیری باراک اوباما خواهد شد.

طبق گزارش سی ان ان، این گزینه ها به مجرد آغاز ریاست جمهوری ترامپ در اختیار او قرار خواهد گرفت و جیمز ماتیس، وزیر دفاع دولت او به همراه ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا آنها را تشریح خواهند کرد.

قرار است این دو حرف نهایی را درباره جزئیات گزینه هایی که برای تایید به رئیس جمهور جدید آمریکا گزارش خواهد شد به او بزنند.

به گفته یک مقام دفاعی آمریکا گفت یکسری گزینه ها برای کانون های خطر دیگر نیز آماده شده است.

این گزینه ها پیشتر در زمان دولت اوباما از سوی ارتش تهیه شده اند اما هرگز باراک اوباما اختیارات اجرای آنها را تایید نکرد. برای اجرای این گزینه ها اختیارات جدیدی از سوی ترامپ لازم است و قرار است براساس آنها آمریکا هم راهبرد نظامی اش در جنگ با داعش را توسعه داده و هم نشان دهد که کاخ سفید متعلق به ترامپ به دنبال افزایش ریسک نظامی خواهد بود.

گفته شده که هیچ یک از گزینه های بررسی شده تناقضی با مواضع اتخاذ شده از سوی ماتیس به طور علنی ندارند.

طبق گفته یک مقام آگاه، برنامه ریزان نظامی آمریکا و مقامات اطلاعاتی این کشور اکنون تقریبا هر مکان و باند فرودی در سوریه که از سوی سربازان آمریکا می توانند استفاده شوند، در نظر گرفته اند.یکی از گزینه ها این است که تعداد سربازان آمریکایی بیشتری -که اگر به هزاران سرباز نرسد دست کم صدها سرباز را درگیر می کند- در راستای جنگ برای بازپس گیری شهر رقه وارد جنگ مستقیم شوند. این سربازان آمریکایی قرار نیست وارد شهر رقه شوند بلکه در مناطق اطراف شهر تمرکز کرده و درخواست حمله هوایی خواهند داد و کنترل شهرها و جاده های اطراف رقه را به عهده خواهند گرفت.

همچنین نیروهای عملیات ویژه آمریکایی با تسلیحات سنگین نیز می توانند برای نخستین بار فراتر از ماموریت مشاوره و کمک به نیروهای محلی وارد نقش رزمی مستقیم شوند.

همچنین یک گزینه کلیدی دیگر این است که ترامپ می تواند برای نخستین بار به پنتاگون دستور دهد شبه نظامیان کرد را که برای کنترل روستاها و جاده های اطراف رقه استفاده خواهند شد، مسلح کند.


نظر شما :