در آخرین کنفرانس مطبوعاتی اوباما چه گذشت؟

۳۰ دی ۱۳۹۵ | ۱۸:۴۴ کد : ۱۹۶۶۳۱۲ سرخط اخبار

رییس جمهوری آمریکا در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود به پرسش های خبرنگاران درباره مسائل مختلفی نظیر روابط کشورش با روسیه، سیاست های واشنگتن در قبال مذاکرات صلح خاورمیانه و انتقال قدرت به دونالد ترامپ پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، باراک اوباما در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که نسبت به درست بودن مواضعی که در دوران ریاست جمهوری خود اتخاذ کرده است، اطمینان دارد.

او به دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا توصیه کرد، در صورتی که قصد دارد تغییراتی اساسی در سیاست هایش اعمال کند، به عواقب تصمیم های خود توجه داشته باشد.

اوباما در بخش دیگری از اظهارات خود شهرک سازی های رژیم صهیونیستی را باعث به خطر افتادن راه حل تشکیل دو کشور دانست و نسبت به وضعیت کنونی مذاکرات صلح خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مواضعش در قبال رویکرد آشتی جویانه دونالد ترامپ نسبت به روسیه گفت که وی رابطه سازنده با مسکو را در راستای منافع آمریکا می داند و در دوران حضورش در کاخ سفید تلاش کرده روسیه، عضو جامعه جهانی باشد و اقتصاد جهانی را بهبود بخشد. با این حال، اوباما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به تشدید گفتمان ضدآمریکایی و روحیه خصمانه همانند دوران جنگ سرد متهم کرد.

اوباما با اشاره به این که وضع تحریم های ضدروسی به دلیل مسائل تسلیحاتی نبوده است، گفت که واشنگتن این تحریم ها را به دلیل دخالت مسکو در مسائل اوکراین علیه این کشور وضع کرده است. وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت، از ترامپ خواسته که مذاکرات تسلیحاتی با روسیه را برای کاهش سلاح های هسته ای دو کشور از سر بگیرد.

رییس جمهوری آمریکا در خصوص سیاست زدگی و جناحی شدن فرآیند انتخابات در کشورش هشدار داد.

اوباما در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی گفت: پس از این که مطلع شدیم جورج بوش پدر و باربارا بوش در بیمارستان بستری شده اند، با خانواده بوش در ارتباط بوده ایم. آن ها زندگی خود را وقف این کشور کردند و همواره از ما حمایت کرده و در سال های گذشته به من و میشل مشاوره های خوبی داده اند. برای بهبودی آن ها دعا می کنیم.

اوباما همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تحریم های روسیه و این که ترامپ گفته که این تحریم ها را احتمالا برخواهد داشت، گفت: باید بگویم که داشتن روابط سازنده با روسیه برای منافع آمریکا و منافع دنیا خوب است و این مسأله رویکرد من در دوران ریاست جمهوری بوده است. ما و روس ها در زمانی که منافعمان هم پوشانی داشته، با یکدیگر همکاری داشته ایم.

وی ادامه داد: در ابتدای دوران ریاست جمهوری من، هر آنچه می توانستم را انجام دادم تا روسیه عضوی سازنده از جامعه بین المللی باشد و در این راستا با رییس جمهوری روسیه و دولت مسکو همکاری داشتم تا امکان رشد اقتصادی آن ها فراهم آمده و از استعدادهای مردم روسیه در مسیرهای سازنده تری بهره برداری شود.

اوباما خاطرنشان کرد: پس از آن که پوتین باری دیگر ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، گفتمان ضد آمریکایی افزایش یافت و این رویکرد در سیاست خارجی روس ها باب شد که هر چیزی که آمریکا انجام می دهد، لزوما برای روسیه بد است پس باید با یکدیگر در تقابل باشیم.

وی تصریح کرد: آن ها روحیه تخاصم را که در دوران جنگ سرد برقرار بود، بازگرداندند و این مسأله روابط را به شرایطی دشوارتر سوق داد.

رییس جمهوری آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: روسیه همچنان به تسخیر خاک اوکراین و مداخله در امور این کشور ادامه می دهد و از نظامی هایی حمایت می کند که مبانی قوانین بین المللی را زیر پا می گذارند. چیزی که من به روس ها گفته ام این است که تا زمانی که این کار را انجام می دهید، تحریم ها ادامه خواهد یافت و فکر می کنم که این رویکرد به نحو احسن منافع آمریکایی ها و هدف تحقق قوانین بین المللی را تأمین می کند.

اوباما اظهار کرد: در صورتی که ترامپ بتواند مذاکرات با روس ها به ویژه در حوزه زرادخانه های هسته ای را به گونه ای جدی از سر گیرد، فکر می کنم فضای قابل توجهی برای کاستن از زرادخانه های دو کشور وجود دارد.

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی به فرایند گذار سیاسی در کشورش پرداخت و گفت: نمی خواهم وارد جزئیات مکالمه هایم با ترامپ شوم اما همان طور که قبلا نیز گفته ام این گفت وگوها صمیمانه بوده است.

رییس جمهوری کنونی آمریکا که قدرت را ظرف کمتر از دو روز آینده به ترامپ تحویل خواهد داد، افزود: به او گفته ام که این کار بسیار بزرگ است و نمی توان آن را به تنهایی انجام داد پس باید به یک تیم متکی بود.

اوباما همچنین با اشاره به مذاکرات صلح خاورمیانه اظهار کرد: من همچنان نسبت به مساله اسراییل و فلسطین نگرانی عمده ای دارم و این نگرانی به این خاطر است که وضعیت کنونی پایدار نیست و این برای اسرائیل و برای فلسطین و برای منطقه و همچنین برای منافع ملی آمریکا بد است.

وی در ادامه اعلام کرد: زمانی که ریاست جمهوری را بر عهده گرفتم، می خواستم هرآنچه ممکن است را انجام دهم تا مذاکرات صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها با جدیت دنبال شود و ما در این راستا زمان و انرژی بسیاری را از سال اول تاکنون به کار بستیم. در نهایت مساله مشخص این است که نمی توانیم جناح ها را مجبور کنیم که به صلح برسند. چیزی که ما می توانیم انجام دهیم، تسهیل، ایجاد زمینه و تشویق است اما مجبور کردن ممکن نیست. با توجه به تغییرات در سیاست های اسراییل و فلسطین که شامل روی کارآمدن جناح های راست در سیاست اسرائیل و کاهش توانمندی محمود عباس می شود، این امر ممکن نیست. من این را مستقیما به بنیامین نتانیاهو و به فلسطینی ها گفته ام.

 

کلید واژه ها: کنفرانس مطبوعاتی مذاکرات صلح


نظر شما :