دیدار ترامپ با پادشاه بحرین در ریاض

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۱ کد : ۱۹۶۹۱۱۷ سرخط اخبار

رئیس جمهور آمریکا امروز (یکشنبه) در دیدار با پادشاه بحرین گفت: روابط واشنگتن با بحرین بهبود خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیدارش با شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در ریاض گفت: کشورهای ما روابط شگفت انگیزی با یکدیگر دارند اما طی مدت اخیر تا حدی این روابط دچار گسستگی شد، هرچند که در این دولت روابط ما دچار هیچ گسستگی نخواهد شد.

او اظهار کرد: ما قرار است یک روابط بسیار بلندمدت داشته باشیم و من بسیار مشتاق به این روابط هستم چراکه چیزهای مشترک بسیاری بین ما وجود دارد.

این در حالی است که دونالد ترامپ قصد دارد در سخنرانی مهمی که امروز به عنوان محور سفر دو روزه اش به عربستان انجام خواهد داد - براساس پیش نویس این سخنرانی که به دست خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده - رهبران 50 کشور مسلمان جهان را خطاب قرار دهد تا چالش افراط گرایی به عنوان "نبرد میان خیر و شر" را مورد توجه قرار دهند و از رهبران عربی خواهد خواست "تروریست ها را از مکان های مقدس خود بیرون بیندازند".

همچنین این سخنرانی همزمان با تلاش ترامپ برای جلب نظر هم پیمانان عربی آمریکا انجام می شود زیرا ترامپ دیدارهای شخصی با رهبران چند کشور از جمله مصر و قطر خواهد داشت و در یک میزگرد با شورای همکاری خلیج فارس شرکت کرده و با ملک سلمان، پادشاه عربستان مرکز مبارزه با تروریسم جدید ریاض را افتتاح کرد.

همچنین ترامپ در سخنرانی خود به شکلی قابل مشخص از اشاره به دموکراسی و حقوق بشر خودداری کرده است چراکه رهبران کشورهای عربی نسبت به این دو عنوان دل خوشی ندارند.

آمریکا در دولت اوباما از پاسخ بحرین به قیام های مربوط به بهار عربی انتقاد کرده بود.

براساس کپی سخنرانی ترامپ او می گوید: ما اینجا نیامده ایم تا به کسی درس بدهیم و به دیگر مردمان بگوییم چطور زندگی کنند و چه کاری انجام دهند و چه کسی باشند. ما اینجا هستیم تا به جای آن پیشنهاد مشارکت در ساختن آینده ای بهتر برای همه ما بدهیم.

کلید واژه ها: بحرین


نظر شما :