سفر تشریفاتی ترامپ به بیت‌لحم

۰۲ خرداد ۱۳۹۶ | ۲۲:۱۵ کد : ۱۹۶۹۱۴۷ سرخط اخبار

رئیس جمهور آمریکا به منظور دیدار با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در حالی به بیت لحم سفر کرده که بسیاری با توجه به مدت کوتاه این سفر و نیز مکان آن، دیدار ترامپ را اقدامی تشریفاتی می دانند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حالی امروز (سه شنبه) به بیت لحم در کرانه باختری رفت که طرف فلسطینی امیدوار است بتواند این سیاستمدار غیرقابل پیش بینی را برای متعهد بودن به ایجاد کشور مستقل فلسطین مجاب کند.

ترامپ روز گذشته بازدیدی رسمی از دیوار براق در قدس داشت که از مقدس ترین اماکن یهودیان است و همچنین با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد.

ترامپ در بیت لحم مورد استقبال عباس و شخصیت های دینی و سیاسی تشکیلات خودگردان فلسطین قرار گرفت. 

دیدارهای رسمی محمود عباس عموما در رام الله انجام می شود و انتخاب بیت لحم برای این دیدار احتمالا به دلیل نزدیک بودن به قدس و کاهش مدت سفر ترامپ از سوی تیم او پیشنهاد شده است. او قرار است مدت کوتاهی در بیت لحم توقف کند و سپس به قدس باز می گردد تا بعدظهر برای دیدار با پاپ به واتیکان پرواز کند.

ترامپ که به تنهایی راهی بیت لحم شده، قرار است با مقام های فلسطینی از جمله محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پشت درهای بسته دیدار داشته باشد.

ترامپ پس از دیدار با محمود عباس، به قدس بازگشته و از موزه یادبود هولوکاست بازدید کرده و پیش از پایان سفر دو روزه خود، به سخنرانی می پردازد.

سفر ترامپ به فلسطین اشغالی و اسرائیل بخشی از اولین سفر خارجی او به عنوان رئیس جمهور آمریکا و پس از سفر وی به عربستان سعودی است، جایی که در آن با ۵۵ رهبر کشورهای اسلامی دیدار کرد و از آنها خواست برای مبارزه با افراط گرایی با یکدیگر متحد شوند.

وی پیش از این درباره احیای تلاش ها برای برقراری صلح اسرائیل و فلسطین صحبت کرده است با این حال به جزئیات اندکی درباره چگونگی این تلاش ها اشاره کرده است.

ترامپ پیش از حضور در محل اقامت نتانیاهو از ارائه جزئیات درباره چنین تلاش هایی خودداری و در این باره اظهار کرد: من شنیده ام که این مساله یکی از دشوارترین توافق های تاریخی است اما این احساس را دارم که ما می توانیم در این موضوع نیز به نتیجه برسیم.

در حالی که بیت لحم در فاصله ۲۰ دقیقه ای قدس قرار دارد اما به دلیل نزدیکی آن به دیوار مناقشه آمیزی که اسرائیل بنا کرده، شرایط امنیتی پیچیده ای برای انتقال ترامپ به این منطقه در نظر گرفته شده است.

این دیوار بخشی از پروژه ای است که در سال ۲۰۰۲ و در جریان انتفاضه دوم فلسطینی ها ساخته شد.

گفت وگوی میان رئیس جمهور آمریکا و محمود عباس در کاخ ریاست تشکیلات در حالی صورت می گیرد که صدها تن از فلسطینیانی که در زندان های اسرائیل به سر می برند اکنون در اعتراض به وضعیت خود از ۱۷ آوریل در اعتصاب غذا هستند و فعالان مدنی تلاش دارند وضعیت این زندانیان را در این سفر به گوش ترامپ برسانند.

در همین حال، حسام زوملت، یکی از دستیاران محمود عباس درباره سفر ترامپ و تلاش وی برای میانجی گری در مساله فلسطین می گوید، اگر رئیس جمهور آمریکا به دنبال میانجی گری میان ما و رساندن ما به یک توافق تاریخی است ما برای همکاری با وی آماده ایم.

ترامپ و عباس پیش از این نیز با یکدیگر دیدار کرده بودند اما این سیاستمدار آمریکایی با بیان این مساله که دیگر از تعهد طولانی مدت آمریکا در پایبندی به راه حل دو کشوری برای مساله فلسطین حمایت نمی کند، نگرانی بسیاری را در میان فلسطینیان ایجاد کرد.

کلید واژه ها: بیت لحم لحم محمود عباس


نظر شما :