گزارش نیویورک تایمز از شب برکناری ولیعهد عربستان

۲۸ تیر ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۲ کد : ۱۹۷۰۲۵۵ سرخط اخبار

روزنامه آمریکایی در گزارشی ضمن تاکید بر نقش «محمد بن سلمان» در برکناری ولیعهدی سابق عربستان سعودی نوشت: محمد بن نایف پس از دعوت شدن به یک قصر در مکه و تحمل ساعت ها فشار و حبس شدن در یک اتاق، سپیده دم تسلیم شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در ادامه انتشار خبرها درباره برکناری ولیعهد سابق عربستان سعودی، مقامات آمریکایی درباره این موضوع اطلاعات تازه ای ارائه کردند.

گزارش نیویورک تایمز در این باره را بخوانید:

«محمد بن نایف در حالی که در صف بعدی برای پادشاه شدن در عربستان سعودی بود، یک شب در ماه ژوئن به قصری در مکه احضار شد و برخلاف میلش در آنجا نگه داشته شد و ساعتها برای ترک ادعایش برای تخت پادشاهی تحت فشار قرار گرفت.

سپیده دم بود که او تسلیم شد و عربستان سعودی با این خبر از خواب بیدار شد که یک ولیعهد جدید دارد: محمد بن سلمان پسر 31 ساله پادشاه.

به گفته مقامات آمریکایی سابق و کنونی و نزدیکان به خاندان سلطنتی،  از 21 ژوئن که محمد بن سلمان به ولیعهدی رسید، نشانه هایی بروز یافته است که او توطئه این کنار رفتن محمد بن نایف را ترتیب داد و عملی شدن این انتقال، از آنچه در محافل عمومی ترسیم شده، با سختی و مشکلات بیشتری مواجه بوده است.

به گفته یک فرد نزدیک به خانواده سلطنتی، برای افزایش حمایت از تغییر ناگهانی در صف تخت پادشاهی، به برخی از شاهزاده های ارشد گفته شد که محمد بن نایف به خاطر مشکل مواد مخدر، مناسب پادشاهی نیست.

از زمان گزارش ماه گذشته نیویورک تایمز مبنی بر اینکه محمد بن نایف محصور در قصر خودش شده، مقامات آمریکایی و نزدیکان به شاهزاده های ارشد سعودی هم روایتهای مشابهی از این موضوع ارائه کردند که چطور او تحت فشار برای کنار رفتن قرار گرفته بود. همه اینها(مقامات آمریکایی و نزدیکان به شاهزاده های ارشد سعودی) به شرط آنکه اسامی شان منتشر نشود حاضر به صحبت شدند چرا که نگران به خطر افتادن تماسهایشان در داخل عربستان سعودی و یا حتی نگران خودشان هستند.

یک مقام ارشد سعودی اما فشار بر محمد بن نایف را رد کرده و گفته که او روزانه در قصرش در جده پذیرای میهمانان است و بیش از یک بار با پادشاه و ولیعهدش دیدار داشته است.

منتقدان محمد بن سلمان او را عجول و نشته قدرت می خوانند و می گویند که او کشور را وارد باتلاق پر هزینه و تاکنون شکست خورده جنگ در یمن کرده است؛ جنگی که غیرنظامیان بسیاری را کشته است و همچنین او عامل اصلی دشمنی با قطر است. او برای هیچ کدام از آنها هیچ خروج مشخصی ندارد.

طبق گفته مقامات آمریکایی و نزدیکان به خاندان سلطنتی، شب 20 ژوئن گروهی از شاهزاده های ارشد و مقامات امنیتی در قصر صفا در مکه حاضر شدند چرا به آنها اطلاع داده شده بود که ملک سلمان خواهان دیدار با انها است.

نزدیک به پایان ماه رمضان ماه مقدس اسلامی بود و سعودیها مشغول انجام وظایف دینی بودند و بسیاری از اعضای سلطنتی قبل از مسافرت خارجی در ایام تعطیلات عید فطر، در مکه حضور داشتند. به گفته تحلیلگران، این موضوع کار را برای تغییر فراهم کرده بود و این شبیه به کودتا در روز کریسمس بود.

قبل از نیمه شب به مجمد بن نایف گفته شد که قرار است با پادشاه دیدار کند و برای همین به اتاقی راهنمایی شد؛ اتاقی که در آن مقامات دادگاه سلطنتی تلفن هایش را از او گرفتند و بر او برای کنار رفتن از مناصب ولیعهد و وزیر کشور فشار آوردند.

او در ابتدا نپذیرفت اما هر چه از شب می گذشت این شاهزاده که در نتیجه تلاش ناکام ترورش توسط یک عامل انتحاری در سال 2009 از دیابت رنج می برد، خسته شد.

 در همین بین، مقامات دادگاه سلطنتی اعضای شورای بیعت را فراخواندند. به برخی از آنها گفته شد که محمد بن نایف مشکل مواد مخدر داشت و مناسب پادشاهی نیست.

برای سالها دوستان نزدیک محمد بن نایف درباره وضعیت سلامتی او ابراز نگرانی کرده بودند و گفتند که او از زمان تلاش برای ترورش، درد پایدار و نشانه های استرس پس از حادثه را تجربه کرده بود و شرایطش سبب شد به دارو رجوع کند؛ داروهایی که برخی دوستانش نگران بودند که او به آنها معتاد شده بود.

یک مقام آمریکایی و یک مشاور پادشاهی سعودی گفت که محمد بن نایف با محاصره قطر مخالفت کرد و این موضعگیری، شاید کنار زدن او را تسریع بخشید.

 قبل از سپیده دم بود که محمد بن نایف پذیرفت استعفا دهد.

محمد بن نایف سپس به قصرش در جده رفت و پس از آن، خروج از آن برایش ممنوع شد.

علاوه بر او، ژنرال عبدالعزیز الهویرینی همکار محمد بن نایف هم در خانه محصور شد؛ کسی که در روابط امنیتی بن نایف با آمریکا فردی حیاتی بود.

به دنبال آن، سیا در گزارشی به کاخ سفید درباره تاثیر کنار زدن محمد بن نایف و ژنرال عبدالعزیز الهویرینی بر مقابله با تروریسم ابراز نگرانی کردند مقامات سعودی اما تاکید کردند الهویرینی همچنان به کارش مشغول است و با محمد بن سلمان بیعت کرده است».

کلید واژه ها: محمد بن نایف که محمد بن که محمد نزدیکان به که محمد بن نایف شاهزاده های ارشد و نزدیکان به در مکه و نزدیکان


نظر شما :