مونیز: آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شود، تنها می‌ماند

۳۰ تیر ۱۳۹۶ | ۰۵:۵۰ کد : ۱۹۷۰۲۷۷ سرخط اخبار

وزیر سابق انرژی آمریکا و یکی از اعضای اصلی مذاکرات برجام گفت: «مشکلات مان با ایران با توافق هسته ای متوقف نشده و به همین دلیل هم اوباما و هم ترامپ تحریم هایی بیشتری اعمال کردند».

به گزارش فارس، در ادامه اظهارنظرها درباره توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 یکی از اعضای ثابت مذاکرات برجام در تیم آمریکا، از لزوم تشدید فشار بر ایران به منظور مقابله با اقدامات منطقه ای ایران تاکید کرد.

شبکه سی ان ان مصاحبه ای با ارنست مونیز وزیر سابق انرژی آمریکا ترتیب داد و از انتقادات دولت دونالد ترامپ از برجام پرسید.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام فقط به موضوع هسته ای پرداخت نه موضوعات دیگر، گفت: «هیچ موضوع محرمانه ای اینجا نیست ما همیشه این را گفته ایم که این، توافقی هسته ای است و یک تهدید موجودیتی را برداشت. صادقانه بگویم که این توافق ملاک های طلایی در قبال مکانیزم های راستی آزمایی در اختیار بازرسان بین المللی قرار داده است. از همان ابتدا گفته بودیم که ما باید ابتدا این تهدید موجودیتی را از روی میز برداریم و سپس فشارها را روی همه دیگر اقداماتی که ایران مشغول آنها است، افزایش دهیم.

مجری آمریکایی درباره دریافت مزایای اقتصادی ناشی از برجام برای ایران و دریافت منابع مالی بیشتر و تاثیر آن بر تشدید فعالیتهای منطقه ای این کشور سوال کرد و وزیر انرژی دولت باراک اوباما و عضو اصلی تیم آمریکایی در مذاکرات هسته ای با ایران، از اتفاق نظر دولتهای سابق و کنونی آمریکا در قبال تشدید تحریمهای ایران صحبت کرد.

مونیز گفت که آنها فقط رفع تحریمهای مرتبط با هسته ای را دریافت کردند و «به همین دلیل است که هم دولت اوباما و هم دولت ترامپ تحریمهای اضافی و بیشتری روی مسائلی جدا از حوزه هسته ای ایران اعمال کرده اند. صادقانه بگویم اینطور نیست که مشکلات ما با ایران در منطقه با توافق هسته‎ ای متوقف شده باشد. این موضوع (مشکلات آمریکا با ایران) برای مدت های خیلی طولانی و چندین دهه ادامه داشته است و تاریخ آن قطعا به 1979 (وقوع انقلاب اسلامی ایران) و حتی قبل از آن برمی گردد».

مونیز توضیح نداد که مشکل آمریکا با ایران از قبل از سال 1979 (سالروز پیروزی انقلاب اسلامی) بوده، دقیقا یعنی چه.

وزیر سابق انرژی آمریکا گفت که «اول از همه این را بگویم که من خروج از توافق [برجام] را تایید نمی کنم چرا که ما در خروج از توافق، ما تنهاییم. تحریمهای ما قبلا تنها به این خاطر مؤثر بود که جامعه بین المللی در کنار ما بود. اگر ما از توافق خارج شویم، چنین موضوعی (اتحاد جامعه بین المللی برای تحریم های ایران) اتفاق نخواهد افتاد. اگر ایران از توافق خارج شود آنها از منظر تحریم های جهانی مورد ضربات شدیدی قرار خواهند گرفت. این به نفع همه است که به توافق پایبند بمانند اما ما باید با متحدانمان با کشورهای خلیج (فارس)، با اسرائیل، با متحدانمان در ناتو  کار کنیم تا این مسائل بسیار دیگری را که در آنها (با ایران) مشکلات بزرگی داریم را حل کنیم».

مجری سی ان ان آیا شما معتقدید که دولت ترامپ به تعهد به برجام ادامه خواهد داد و آیا جانشین شما ریک پری وزیر انرژی آمریکا درباره برجام با شما حرفی زده است؟

وزیر دولت اوباما جواب داد: «من فکر میکنم که دولت آمریکا باید تا زمانی که تبعیت (ایران) از برجام ادامه دارد، باید توافق را تایید و ادامه دهد و مسئول تایید تبعیت از توافق آژانس بین المللی انرژی اتمی است. من فکر میکنم که ایران به اجرای توافق ادامه خواهد داد چرا که این در جهت منافع آنها است و من فکر میکنم که این به نفع ما هم هست که توافق باقی بماند. من نمیتوانم قضاوت شخصی (مقامات دولت ترامپ) را پیشبینی کنم اما این یک واقعیت است».

ارنست مونیز به سوال مجری درباره اینکه آیا وزیر کنونی انرژی آمریکا با او صحبتی درباره برجام داشته یا نه، پاسخ نداد.


نظر شما :